Prvič v zgodovini bo ameriška vesoljska agencija uporabila evropski sistem kot ključni element vesoljskega plovila, ki bo omogočal potovanja v vesolje. Danes je tako z bremenskega letališča z ruskim letalom Antonov An-124 v Kennedyjev vesoljski center na Floridi odpotoval evropski servisni modul, ki bo del Nasinega vesoljskega plovila Orion.
Servisni modul na letalu Antonov. FOTO: Nasa
Kaj je Orion?
Plovilo, ki je ime dobilo po enem najbolj znanih ozvezdij, bo novi paradni konj, s katerim bodo ljudje potovali v vesolje. Zgrajeno je, da bo astronavte poneslo dlje v vesolje kot katerikoli plovilo do zdaj. Nasa z njim želi dlje od Lune, celo dlje od Marsa. Plovilo, ki bo sprejelo štiri potnike, bo v vesolje vzletalo z novo Nasino težkokategorno raketo Space Launch System (SLS).
Plovilo Orion: servisni modul (desno), na sredini je naslikana kapsula za posadko, spredaj je sistem za izredne dogodke. FOTO: Nasa
Orion se lahko pohvali s številnimi inovativnimi tehnologijami, med njimi je novi varnostni sistem v izrednih razmerah, ki bo izjemno povečal varnost posadke. Edinstveni sistemi za ohranjanje življenja, pogona, termalne zaščite in letalstva v kombinaciji z drugimi elementi bo plovilo omogočalo dolgotrajajoče polete v vesolje. Ko se bo plovilo vrnilo na Zemljo, bo v atmosfero vstopilo s hitrostjo višjo od 32.000 km/h. Posadka bo sicer čutila nekoliko nemirno pristajanje, a bo vsekakor varno, navajajo pri vesoljski agenciji.
Orion so (brez servisnega modula) prvič testirali decembra 2014, ko so ga izstrelili z raketo Delta IV Heavy.
Kaj je evropski servisni modul?
Evropska vesoljska agencija (Esa) je k Orionu prispevala ključni del – servisni modul namreč del plovila s posadko oskrbuje z zrakom, elektriko in gorivom. »Podobno kot lokomotiva vleče potniške vagone in jih oskrbuje z energijo, bo evropski servisni modul kapsulo Orion popeljal do cilja in nazaj,« so zapisali pri Esi. Nasa se je na evropske partnerje obrnila zaradi uspešnega programa avtomatskega transfernega vozila, s katerim dostavljajo zaloge na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS). Modul so oblikovali in zgradili v Italiji in Nemčiji v sodelovanju z več podjetji iz enajstih evropskih držav, glavni partner je bil Airbus.
V vesoljskem centru na Floridi bodo modul pritrdili na kapsulo za človeško posadko v pripravah na misijo Exploration 1, testni polet brez posadke, ki naj bi se zgodil leta 2020.
Animacija misije Exploration 1:
Na spletni strani Ese so še zapisali, da že gradijo drugi modul za polet človeške posadke okoli lune. Orion bo v prihodnosti imel tudi komponento za pristajanje na predvideni lunarni postaji Gateway.
Orion je sestavljen iz treh glavnih delov: sistem za izredne dogodke, modul za posadko in servisni modul. Slednji ima štiri solarne panele, vsak je dolg sedem in širok dva metra.
Komentarji