Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Zelenski za ustavitev vojne ob Natovi zaščiti za ozemlja pod nadzorom Kijeva

Kijev je že večkrat zavrnil možnost, da bi v zameno za mir predal del svojega ozemlja.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. FOTO: Andrii Nesterenko/Reuters
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. FOTO: Andrii Nesterenko/Reuters
STA
30. 11. 2024 | 08:03
30. 11. 2024 | 08:04
2:39

Da bi dosegli ustavitev najintenzivnejših spopadov, bi morala zveza Nato ponuditi zaščito delom Ukrajine, ki so pod nadzorom Kijeva, je v petek dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Dele, ki jih je zasedla Rusija, bi nato lahko poskusili dobiti nazaj s pogajanji, je dodal.

image_alt
Kibernetska vojna v Ukrajini zadeva tudi Slovenijo

»Če želimo ustaviti najbolj vročo fazo vojne, je treba pod okrilje Nata vzeti ozemlje Ukrajine, ki ga imamo pod nadzorom,« je dejal v obsežnem pogovoru za britansko televizijo Sky News. Zatem bi lahko Ukrajina poskusila s pogajanji, »na diplomatski način«, doseči vrnitev ozemlja, ki je trenutno pod nadzorom Rusije, je dejal.

O tovrstnem načrtu doslej niso razpravljali, ker ga ni nihče predlagal, je dodal v intervjuju, ki ga povzemajo tuje tiskovne agencije. Kot je sicer še poudaril, bi moral Nato v prvo vrsti ponuditi članstvo celotni državi, vključno z zasedenimi ozemlji.

»Vabila ne moreš dati le enemu delu države,« je dejal Zelenski. V tem primeru bi namreč priznali, da je Ukrajina le določeno ozemlje, drugo pa je Rusija.

Veliko strani sicer Ukrajini predlaga prekinitev ognja, a brez mehanizma, ki bi Rusiji preprečil ponoven napad, je to preprosto prenevarno, je še povedal. Tovrstno zagotovilo lahko nudi le članstvo v Natu, je menil.

Razdejanje po ruskem napadu z droni. FOTO: Tetiana Dzhafarova/Afp
Razdejanje po ruskem napadu z droni. FOTO: Tetiana Dzhafarova/Afp

Volodimir Zelenski je že v preteklosti nakazal, da bi se vojna v Ukrajini v prihajajočem letu lahko končala, če bi njene zaveznice pokazale zadostno mero odločenosti.

Rusija sicer trenutno po poročanju francoske tiskovne agencije AFP nadzoruje okrog 18 odstotkov mednarodno priznanega ozemlja Ukrajine, vključno s polotokom Krim, ki si ga je priključila leta 2014. Od začetka invazije februarja 2022 je Moskva zavzela še štiri regije na vzhodu in jugu države – Doneck, Herson, Logansk in Zaporožje, ki jih sicer ne nadzoruje v celoti.

Kijev je že večkrat zavrnil možnost, da bi v zameno za mir predal del svojega ozemlja.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine