Neomejen dostop | že od 9,99€
Spremljamo dogajanje na Bližnjem vzhodu:
14.18 V najnovejših izraelskih napadih na Gazo ubitih 128 ljudi
V zadnjem dnevu so izraelski napadi na Gazo terjali še 128 življenj, 261 ljudi pa je utrpelo poškodbe, so danes sporočili z ministrstva za zdravje v Gazi. Izraelsko bombardiranje se medtem nadaljuje predvsem na območju osrednjega in južnega dela enklave. Od začetka vojne v Gazi pred skoraj tremi meseci je umrlo 22.313 Palestincev, več kot 57.000 jih je bilo ranjenih. Palestinske oblasti v Gazi sicer domnevajo, da je število mrtvih še višje, saj pogrešajo okoli 7000 ljudi, ki bi lahko bili pod ruševinami, poroča španska tiskovna agencija EFE.
Izraelski napadi so se davi osredotočili predvsem na osrednji in južni del enklave. Izraelska vojska je sporočila, da boj proti skrajnemu gibanju Hamas nadaljujejo na jugu Han Junisa, kjer so okrepili operacijo. Na območju Han Junisa je izraelska vojska spustila letake, na katerih pozivajo ljudi, naj zapustijo določena območja, ki so jih označili za bojna. Pozvali so jih, naj odidejo v zatočišča v drugih delih mesta, poroča britanski BBC.
Palestinska tiskovna agencija Wafa je medtem poročala o napadu s tremi smrtnimi žrtvami na vzhodu Rafe, kjer živi večji delež od 1,9 milijona razseljenih Palestincev. Bombardiranja se nadaljujejo tudi na območju begunskih taborišč Al Magazi in Nusejrat v osrednjem delu Gaze. S severa enklave pa poročajo o smrti mladoletnika po napadih pred vhodom v šolo v Džabaliji.
Izraelska vojska je v okviru svoje operacije odkrila orožje in večjo količino gotovine v hiši člana Hamasa ter predor v šoli na območju Han Junisa.
13.02 Strah pred širjenjem konflikta
Mirovna misija Združenih narodov v Libanonu pravi, da je »globoko zaskrbljena« zaradi morebitnega stopnjevanja napetosti po napadu v Bejrutu, v katerem je bil ubit najvišji voditelj Hamasa, poroča BBC. Unifil (Začasne sile Združenih narodov v Libanonu) je odgovoren za nadzor modre črte, neuradne meje med Libanonom in Izraelom. Tiskovna predstavnica Kandice Ardiel je dejala, da še naprej pozivajo vse strani, da prenehajo z ognjem, in da vse tiste, ki imajo vpliv, pozivajo k zadržanosti. Širši konflikt bi namreč imel uničujoče posledice za Izrael in Libanon.
10.36 Vodja WHO obsodil napade na sedež Rdečega polmeseca v Gazi
Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je v torek obsodil napade na sedež palestinskega Rdečega polmeseca (PRCS) v Han Junisu v Gazi in jih označil za nesprejemljive. Pri tem je znova opozoril, da se prebivalci enklave soočajo s hudo humanitarno katastrofo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
»Obsojam današnje napade na bolnišnico Al Amal, ki jo vodi organizacija PRCS,« je Tedros zapisal na omrežju X in napade, v katerih je bilo ubitih pet ljudi, označil za nesprejemljive. Dodal je, da je v omenjeni bolnišnici zatočišče našlo okoli 14.000 ljudi.
»Mnogi od njih so zdaj odšli, tisti, ki so ostali, pa se zelo bojijo za svojo varnost in nameravajo zapustiti kraj, kamor so se zatekli po zatočišče in zaščito,« je pojasnil in poudaril, da je treba vselej zaščititi bolnišnice, reševalna vozila, zdravstvene delavce in ljudi, ki iščejo zdravstveno oskrbo. Zdravstveni sistem v Gazi je po njegovi oceni namreč že tako na kolenih.
7.12 Izraelska vojska po uboju namestnika vodje Hamasa pripravljena na vse scenarije
Izraelska vojska je pripravljena na vse scenarije, je sinoči dejal njen tiskovni predstavnik Daniel Hagari, potem ko je uboj namestnika vodje gibanja Hamas Saleha al Arurija sprožil nove strahove pred nadaljnjo širitvijo konflikta. Izrael sicer uradno ni prevzel odgovornosti za napad z dronom na Bejrut, v katerem je bil ubit Aruri.
V strahu pred zaostritvijo razmer je libanonska vlada stopila v stik s Hezbolahom. Libanonski zunanji minister Abdalah Bou Habib je za BBC v torek dejal, da skušajo gibanje prepričati, da se ne odzove na napad. »Zelo nas skrbi, Libanonci si ne želimo biti potegnjeni v to, celo Hezbolah si ne želi biti potegnjen v regionalno vojno,« je dejal.
Dogodek je obsodil tudi libanonski premier Nadžib Mikati, ki je napovedal, da bo Libanon vložil pritožbo pri varnostnem svetu ZN zaradi napada na libanonsko suverenost. Po njegovih besedah je namen tega novega izraelskega zločina potegniti Libanon v novo fazo konflikta z Izraelom. Napad na libanonsko prestolnico je namreč še okrepil že tako prisotne strahove o širjenju konflikta med Hamasom in Izraelom iz Gaze na druga območja v regiji.
Zaskrbljenost je v tem pogledu v torek izrazil tudi francoski predsednik Emmanuel Macron, poroča francoska tiskovna agencija AFP. V telefonskem pogovoru s članom izraelske vojne administracije Benijem Gancem je dejal, da se je treba izogniti vsakršnemu stopnjevanju napetosti, predvsem v Libanonu.
Aruri je bil sicer eden ključnih mož vojaškega krila Hamasa, brigad Ezedin al Kasam. Bil je eden najvišjih predstavnikov Hamasa, ki je bil ubit od 7. oktobra, ko so izbruhnili spopadi med Izraelom in palestinskim gibanjem. Izrael je doslej običajno potrdil vsako smrt katerega od Hamasovih predstavnikov ali poveljnikov.
6.15 ZDA obsodile izjave izraelskih ministrov o izselitvi Palestincev iz Gaze
Ameriški State Department je v torek obsodil sporne izjave dveh ministrov izraelske skrajno desne vlade, da bi bilo treba Palestince spodbujati k izselitvi iz Gaze, kamor bi morali naseliti Jude.
Tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta Matthew Miller je dejal, da Washington zavrača nedavne izjave izraelskih ministrov za finance in za nacionalno varnost, Bezalela Smotriča in Itamarja Ben Gvira, ki sta zagovarjala preselitev Palestincev iz Gaze. »Takšna retorika je neodgovorna. Jasno, dosledno in nedvoumno stališče ZDA je, da je Gaza palestinsko ozemlje,« je zagotovil Miller. Dodal je, da gre zlasti za to, da Hamas ne bo ohranil nadzora na ozemlju Gaze, teroristi pa ne bodo več ogrožali Izraela.
Ben Gvir je v ponedeljek izrazil prepričanje, da bi Izrael moral spodbujati emigracijo prebivalcev Gaze, ki so že skoraj tri mesece tarča silovitih izraelskih napadov. Trdil je, da bi bila izselitev Palestincev in obnova izraelskih naselbin pravilna, pravična, moralna in humana rešitev.
Njegove pripombe so prišle dan po tem, ko je finančni minister Smotrič prav tako pozval k vrnitvi izraelskih naseljencev v Gazo in dejal, da bi moral Izrael spodbuditi približno 2,4 milijona Palestincev, naj odidejo iz Gaze.
Izrael je sicer leta 2005 iz Gaze umaknil še zadnje vojake in naseljence, ki so bili tam od leta 1967. Vlada pod vodstvom premiera Benjamina Netanjahuja pa od začetka vojne proti palestinskemu gibanju Hamas, ki je izbruhnila 7. oktobra, uradno ni napovedovala prisilnega izseljevanja prebivalcev Gaze.
V napadih Hamasa na Izrael 7. oktobra je umrlo približno 1140 ljudi, Izrael pa je v odgovor sprožil silovito bombardiranje Gaze in kasneje še kopensko ofenzivo. Izraelske sile so po zadnjih podatkih ministrstva za zdravje v Gazi pobile najmanj 22.185 ljudi, večinoma žensk in otrok. Izraelska ofenziva je z domov pregnala 85 odstotkov prebivalcev Gaze.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji