Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Vrt

Delo na daljavo, domača solata, kaj pa urbana kultura?
Kultura je vsem v uteho. FOTO: Regis Duvignau/Reuters
Kultura je vsem v uteho. FOTO: Regis Duvignau/Reuters
13. 10. 2020 | 05:40
13. 10. 2020 | 05:42
2:13
Svet se spreminja in ... mesta z virusom. Slovenija je najbrž prezelena in preruralna, da bi zaznali obrat, Francozi pa že razpredajo, kako zaradi covida-19 sodobnež beži vse bolj stran od trdega betona v mehko naročje narave. V njej upa na zavetje – da bi imel, medtem ko dela na daljavo in v visokih gredah goji zelenjavo, mir pred koronavirusom in vsem, kar ta zoprnega nosi s seboj. Hkrati ga predirljiv ekološki narek sili, da se vrača k prvobitnosti in z občutki slabe vesti misli na okolje, denimo politično kot volivec. Sliši se romantično, čeprav v prvinskosti ni nujno veliko nežnosti, podobno kot je v vzhičenem sklicevanju na preteklo nemara več naivnosti kot treznega pogleda. V naravi je vedno obilo divjaštva, v »divjaku« – na tem mestu je karikatura namerna – pa najbrž ne prav mnogo kultiviranosti.

image_alt
Sem, kakršna sem ...


Koliko se prav zdaj dolgoročno spreminja svet in mesta izgub­ljajo podobo, ki smo je vajeni zadnja desetletja in nam je morda ljuba, zaradi nečesa prefinjenega v urbani grobosti, ki je drugačna od ruralne robatosti, zaradi nečesa fino nonšalantnega v kakofoniji strašnega hrupa, zaradi izostrenih tresljajev aglomeracije, ki so v resnici drhtljaj družbe? Ob marčevskem izbruhu pandemije je Pariz intra muros zapustilo za desetino Parižanov oziroma jih je še precej več pobegnilo v podeželske hišice od Bretanje in Normandije do Provanse ali kam bližje glavnemu mestu. Neredki so spoznali, da jih urbano življenje – metro, služba pa spat – ne privlači več. Vzročno in posledično so se pojavili startupi z novo storitvijo: pomagati Francozom, da si bodo na novo organizirali življenje na deželi – da bodo lahko visokotehnološko delali na daljavo in še okopavali solato.

Človekov notranji vrt se neguje drugače od zelenjavnega ... Seveda karikiram, a saj ni mogoče, da bi še v Parizu, med divjanjem po naravi, pozabili na gledališča in muzeje, galerije in knjigarne, celo literarne kavarne?

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine