Neomejen dostop | že od 9,99€
Xi Jinping in Trudeau sta se srečala na hodniku, pravzaprav sta se skoraj zaletela drug v drugega, ko je kitajski voditelj začel svojo tirado, da ni »primerno, da je vse, o čemer sva se pogovarjala, pricurljalo v medije«, in da morata biti spoštovanje in zaupanje pogoja za komuniciranje. Sicer, je dejal Xi Jinping, »je težko napovedati, kakšen bo rezultat«. Trudeau je poskusil pojasniti, da bo vedno »odkrito komuniciral s Kanadčani, celo kadar proučujemo pomembne in včasih tudi kočljive teme«, vendar Xi Jinping ni počakal, da bi mu prevajalec prevedel te besede. Nadaljeval je svoj poduk, se rokoval s kanadskim premierom in odšel naprej, Trudeauja pa pustil samega sredi hodnika.
Kitajski predsednik je vedel, da se vse to snema s kamero in mikrofonom. Hotel je, da vsi slišijo njegove besede. To je bil uvod v novo obdobje »Xijeve diplomacije«, ki bo vsebovala široke nasmehe, kakršnega je podaril ameriškemu predsedniku Joeju Bidnu, pa tudi strupene puščice, kakršno je zasadil v srce Justinu Trudeauju.
Kanadačan jih je dobil po prstih, a ne toliko zaradi tega, ker je njegov urad objavil, kaj sta se pogovarjala s kitajskim predsednikom, temveč predvsem zato, ker je velika Kitajska prepričana, da jo je »majhna Kanada« ponižala, s tem ko je aretirala finančno direktorico družbe Huawei, ker je prevzgojna taborišča v Xinjiangu označila za »genocid«, zdaj pa je odkrito zatrdila, da je vodstvo v Pekingu na skrivaj financiralo kampanje posameznih kandidatov pred zveznimi volitvami leta 2019.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji