V Italiji so se v torek zaradi vnovične uvedbe omejitev za zajezitev širjenja novega koronavirusa nadaljevali
protesti, tudi nasilni. Medtem je vlada sprostila več kot pet milijard evrov nujne pomoči za delavce in podjetja, ki so najbolj prizadeti zaradi vnovičnega zaprtja, kot so restavracije, bari, kinodvorane in gledališča.
Premier
Giuseppe Conte je po seji vlade v torek zvečer sporočil, da bodo restavracije, bari, kinodvorane, gledališča in drugi v skladu z odlokom prejeli nepovratne subvencije in posojila, oproščeni bodo tudi plačila davkov in prispevkov za socialno varnost, poroča nemška tiskovna agencija
dpa.
Lastniki restavracij pred mestno hišo v Milanu, kjer demonstrirajo proti ukrepom vlade zaradi novih omejitev za zajezitev drugega vala koronavirusa. »Zapiranje obratov ne zmanjša okužb«, »Morali bi okrepiti javni prevoz in ne zapirati obratov«, »Delo je ključno«, je le nekaj sporočil, ki so jih namenili oblastem. FOTO: Miguel Medina/Afp
Podjetjem nepovratne subvencije
Izpostavil je, da se želijo izogniti karantenam, da bi to dosegli, pa morajo sedaj brez odlašanja sprejeti tudi boleče odločitve.
Gospodarski minister
Roberto Gualtieri je pojasnil, da bodo nepovratne subvencije avtomatično izplačali več kot 300.000 podjetjem, ki so jih že dobile, in sicer do sredine novembra, poroča italijanska tiskovna agencija
Ansa.
V pismu dnevniku
Corriere della Sera pa je Conte odgovoril znanemu dirigentu
Riccardu Mutiju, ki je protestiral zaradi zaprtja kulturnega sektorja. Conte je poudaril, da je bila to zanj še posebej boleča odločitev in da so zaradi razmer prisiljeni v to dodatno žrtvovanje.
Največ smrtnih žrtev od maja
V državi se je namreč v mesecu dni podeseterilo število dnevnih okužb z novim koronavirusom. V torek so poročali o novem rekordu - 21.994 novih okužbah v 24 urah in 221 smrtih zaradi covida-19, kar je največ od sredine maja. V mesecu dni se je tudi za petkrat povečalo število bolnikov na intenzivnih oddelkih.
Nezadovoljstvo zaradi vnovičnih omejitev je tako kot drugod po Evropi vidno tudi med podjetniki in prebivalci Italije, saj gospodarstvo še okreva po prvem valu pandemije. Iz več italijanskih mest (Torino, Milano, Neapelj, Trst) so v torek zvečer drugi dan poročali o protestih proti omejitvam, potem ko so v državi v ponedeljek uvedli najstrožje ukrepe od odprave karantene v juniju. Več sto ljudi, med njimi tudi člani neofašistične stranke Forza Nuova, so se v Rimu spopadli s policijo. Požigali so smetnjake in poškodovali parkirana vozila, policija je odgovorila z vodnim topom, poroča dpa. Posebej nasilni pa so bili izgredi v več mestih v ponedeljek zvečer, ko je prihajalo tudi do plenjenj trgovin.
Tudi na torkov večer so se nadaljevali nasilni protesti. Na fotografiji protest skrajnih desničarjev med spopadom s policijo v Rimu. FOTO: Guglielmo Mangiapane/ Reuters
Notranja ministrica
Luciana Lamorgese naj bi danes v senatu govorila o nemirih in skrbeh zaradi naraščanja družbenih napetosti. Conte pa bo v spodnje domu parlamenta odgovarjal na poslanska vprašanja.
Po novem morajo bari in restavracije strežbo gostov zaključiti ob 18. uri. Za mizo so lahko največ štirje gostje hkrati, razen če so iz istega gospodinjstva. Med 18. uro in polnočjo lahko izdajajo naročila za domov. Zaprli so tudi kinodvorane, gledališča, bazene in športne dvorane.
Komentarji