Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

V požarih poginilo 60.000 koal

V požarih, ki so divjali po Avstraliji, je življenje izgubilo tri milijarde živali.
Gasilcem je iz požara uspelo rešiti nekaj koal. FOTO: Stringer/Reuters 
Gasilcem je iz požara uspelo rešiti nekaj koal. FOTO: Stringer/Reuters 
STA
7. 12. 2020 | 10:15
7. 12. 2020 | 12:50
1:59
Uničujoči požari v Avstraliji so v poleti sezoni med letoma 2019 in 2020 prizadeli več kot 60.000 koal, bodisi so poginile, bile poškodovane, pregnane iz svojega bivalnega okolja ali travmatizirane, kaže danes objavljeno poročilo Svetovnega sklada za naravo (WWF).

Požari v Avstraliji so bili še posebej uničujoči za koale, ki živijo samo v tej državi, saj te živali ne bežijo pred ognjem, ampak ostanejo na svojih drevesih.

image_alt
Dim iz avstralskih požarov bo obkrožil Zemljo


Skupno je zaradi ognjenih zubljev v Avstraliji po navedbah WWF poginilo skoraj tri milijarde živali, od tega 143 milijonov sesalcev, 2,46 milijarde plazilcev ter 181 milijonov ptic in 51 milijonov žab, ki so bile poleg tega izpostavljene še zastrupitvam z dimom, stresu zaradi vročine ter dehidraciji.

Kljub poskusom reševanja so koale na robu izumrtja. FOTO: Stringer/Reuters
Kljub poskusom reševanja so koale na robu izumrtja. FOTO: Stringer/Reuters


Na vzhodu in jugu Avstralije je v požarih zgorelo približno 19 milijonov hektarjev površin, kar ustreza velikosti približno polovici Nemčije. Direktor WWF Avstralija Dermot O'Gorman je ob tem sporočil, da že delajo na načrtu za regeneracijo območja. Napovedal je tudi optimistično vizijo: do leta 2050 naj bi se število koal na vzhodu Avstralije podvojilo, povzema nemška tiskovna agencija dpa.

image_alt
113 živalskih vrst v Avstraliji nujno potrebuje pomoč


Hkrati so iz WWF sporočili, da je število koal, ki so jih prizadeli najnovejši požari, »globoko pretresljivo«. V skladu z načrtom Koale za vedno namerava WWF v Avstraliji testirati drone, s katerimi bi tresli semena in tako vzpostavljali koridorje za koale. Prav tako nameravajo vzpostaviti sklad, s katerim bi lastnike zemljišč vzpodbudili, da bi uredili varna pribežališča za koale.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine