Neomejen dostop | že od 9,99€
»Ob vstopu v Italijo bo treba upoštevati novo omejitev,« pravi Andrej Šter, vodja konzularnega sektorja na ministrstvu za zunanje zadeve. Sosednja država namreč od jutri pa vse do konca januarja uvaja zaostritev prehajanja meje – za vstop bo treba predložiti negativen izid testiranja na novi koronavirus. To bo veljalo tudi za cepljene proti covidu-19, medtem ko bodo morali necepljeni poleg tega še v petdnevno karanteno. Ukrep, ki ga je včeraj odredil italijanski zdravstveni minister Roberto Speranza, je usmerjen v omejitev širjenja nove različice virusa omikron, ki je najbolj kužna do zdaj.
»Kot veste, smo na zunanjem ministrstvu državljane že pozvali, da omejijo svoja potovanja na tista najnujnejša, in upoštevajo omejitve, ki so jih sprejele posamezne države. Italijani so ta ukrep korektno napovedali in ga tudi nekaj časa pripravljali, zdaj pa ga moramo upoštevati pri naših potovalnih načrtih,« pojasnjuje sogovornik. Poudari pa, da novo pravilo ne velja za prehod čez Italijo ali potovanje prek tamkajšnjih letališč. Tranzitne namene je treba izkazati z letalsko karto in drugimi dokazili. »Pri tem je treba poudariti, da številni letalski prevozniki za vkrcanje na letalo sami zahtevajo negativni test na novi koronavirus,« doda.
Nova italijanska odredba omenja tudi obvezno predložitev spletnega obrazca PFL (passenger location form), kar je uradno veljalo že doslej, toda tega pogoja praviloma do zdaj niso preverjali. Gre za formular, s katerim vnaprej napovemo, kje se bomo nahajali med našim obiskom v Italiji. »To je uvedlo več držav, pod različnimi imeni, omogoča pa, da nas oblasti lahko lažje kontaktirajo, če se to izkaže kot potrebno. V italijanskem primeru gre za spletno platformo, prek katere moramo vnesti določene podatke, ki jih zahtevajo pred obiskom države. Obenem je to tudi način preverjanja, ali je naš namen obiska skladen s tem, kar smo napovedali,« navede Šter.
Na vprašanje, ali že enodnevni izlet v Trst zahteva vse te predpriprave, vodja konzularnega sektorja odgovori pritrdilno, pri tem pa pripomni, da bi se bilo pred tem smiselno vprašati, ali bo tak izlet sploh izpolnil naša pričakovanja. Verjetnost, da bi v tujini doživeli več predprazničnega vzdušja kot doma, po njegovih besedah ni posebej velika.
»Za zdaj nimam obvestila, da bi nov ukrep veljal tudi za obmejne prebivalce, za katere je bilo določeno, da lahko prosto prehajajo mejo, če pot v sosednjo državo zanje ni daljša od 60 kilometrov. To velja v obe smeri – tudi za prihod Italijanov v Slovenijo,« je povedal vodja konzularnega sektorja. Izjema za obmejno prebivalstvo je namreč utemeljena s tem, da gre za vsakodnevne potrebe ljudi, ki tu živijo ter se lahko tudi šolajo oziroma delajo čez mejo.
Prav tako sta po Šterovem razumevanju iz novih omejitev izvzeta tovorni promet in gospodarska dejavnost, za kar veljajo nespremenjena pravila. »Ta ukrep je treba razumeti predvsem kot pravočasni signal ljudem, naj si ne predstavljajo, da bo v Italiji mogoče preživljati sproščene ali, bolje rečeno, razpuščene praznične dni, če jih doma ne bodo mogli.«
Naknadno so včeraj popoldne tudi predstavniki italijanskega ministrstva za zdravje potrdili, da obmejno prebivalstvo ostaja izjema. »Seveda sem zadovoljna, ker se na čezmejnem pasu ne bo nič spremenilo. Omejitve in previdnost sta nujni, potrebna pa je tudi posebna pozornost za naš skupni prostor, kjer bi vsaka strožja sprememba pomenila hromitev osebnih, družinskih stikov ter ekonomske dejavnosti,« je dejala senatorica v rimskem parlamentu Tatjana Rojc, ki zastopa interese Slovencev v Italiji in dežele Furlanije - Julijske krajine. Italijanski predsednik vlade Mario Draghi je včeraj zavrnil kritike evropske komisije, češ da se je Italija odločila za »soliranje« pri teh ukrepih. Razložil je, da ni treba prav veliko razmišljati, saj se nova različica virusa zelo hitro širi in praznični čas zagotavlja ugodne pogoje za to.
»Za nas je bilo veliko olajšanje, da se Italija ni odločila za tako radikalne ukrepe, kot se je Slovenija v prvem valu epidemije, ko je zaprla svoje meje,« si je oddahnil novogoriški župan Klemen Miklavič. Navedel je, da jih precej skrbi v igralniški panogi, kjer imajo večino gostov iz drugih delov Italije – in tudi zanje naj bi veljala obveznost, da se morajo testirati ob vrnitvi v domovino. »Igralničarji zato pričakujejo zmanjšanje obiska,« je poudaril.
Nova pravila so vnesla kar nekaj slabe volje, predvsem pa dodatnega dela za turistične agencije, ki prav v teh dneh na italijanska smučišča vozijo slovenske smučarje. Damijana Perhavca, direktorja agencije Snowsun, smo poklicali ravno v času, ko se je peljal v Dolomite; ker se je prav z današnjim dnem začel program, so večino smučarjev še pred uvedbo novih pravil prepeljali v Italijo, sicer pa niti ni želel komentirati težav zaradi nenehno spreminjajočih se pravil.
Tudi Mitja Trilar iz agencije Skifun je bil zaseden z nenehnimi klici: »Že ves mesec se vrtimo v krogu z različnimi pravili, tako z avstrijskimi kot z italijanskimi.« Odpovedi sicer ni veliko, saj so organizirali odhod še pred uvedbo spremembe. »Zdaj se trudimo samo, da damo ta konec tedna skozi, za naprej pa niti ne gledamo,« je opisal trenutni način dela. Kolikor so do zdaj izvedeli, na smučiščih denarja ne nameravajo vračati, saj da je situacija vsem znana, cepiva so na voljo in brezplačna. Tudi v agenciji si želijo, da bi se vsi ljudje čim prej cepili.
S Kompasom gre ta konec tedna na začetek smučarske sezone v avstrijski Matrei in italijanski Kronplatz okoli petsto smučarjev. Kot je povedal Miha Širca iz omenjene agencije, v Avstriji že tako lep čas velja pogoj PC, o čemer so potniki obveščeni. Tisti, ki odhajajo v Kronplatz – približno 200 je prijavljenih –, pa bodo morali, tudi če so cepljeni ali so preboleli covid-19, zdaj pred odhodom opraviti še hitri antigenski ali PCR-test. »Potnike sproti obveščamo o spremembah, tudi o tej. Kdor se ne bo želel testirati, lahko tudi odpove udeležbo. V tem primeru denarja ne vračamo, saj smo že vnaprej opozarjali, da se lahko vstopni pogoji spremenijo,« je dejal Miha Širca. Če odpovedo, lahko koristijo katerega od drugih paketov, ki jih ponujajo v agenciji.
V agenciji Palma nimajo predvidenih skupinskih odhodov na smučarje, ampak individualne goste, zlasti družine, za katere uredijo bivanje v hotelu in rezervirajo smučarske vozovnice. Za prihajajoči konec tedna imajo rezervacije za smučišča v Avstriji, Italiji in Sloveniji, vendar večjih težav ne pričakujejo, saj so se ljudje navadili na pravila. »Mi jih informiramo, zato so z vsem seznanjeni, navsezadnje zato tudi najamejo agencijo,« je povedala Nena Kraševec iz Palme. Glede Italije so danes še čakali odgovore partnerjev iz te države.
V agenciji Abctour so bili pomirjeni, saj so uvodno smučarijo v Dolomitih z nekaj več kot 250 gosti opravili že minuli konec tedna, pa čeprav so tudi v to vložili veliko napora, kot je poročal direktor Gregor Zupan. »Opravili smo nekajkratnik običajnega dela, saj smo morali slediti našim, italijanskim in še avstrijskim predpisom. Razmere so nore, z danes na jutri ne vemo, kaj bo sledilo.«
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji