Neomejen dostop | že od 9,99€
Močan potres z magnitudo 7,8 je sedemnajst minut čez četrto uro zjutraj po lokalnem času (ob 1.17 po srednjeevropskem) prizadel širše območje na jugovzhodu Turčije blizu meje s Sirijo. Po zadnjih podatkih je umrlo več kot 1500 ljudi, veliko jih je ujetih pod ruševinami, poteka obsežna akcija reševanja. Poškodovanih je več tisoč ljudi, navaja Guardian. Oblasti v obeh državah se bojijo, da se bo število smrtnih žrtev povečalo. Iskanje pod ruševinami otežujejo vremenske razmere.
Na današnji dopisni seji je vlada sklenila, da bo Slovenija ob katastrofalnem potresu v Turčijo napotila tri strokovnjake za oceno stanja in operativno koordinacijo reševanja, so sporočili iz Urada vlade za komuniciranje. Storkovnjaki bodo v Turčijo napoteni že danes, predvideno pa je, da bodo tam ostali dva do tri tedne.
Jugovzhod Turčije je dopoldne stresel nov potres, ki je imel po podatkih Evropskega sredozemskega seizmološkega centra (ESMC) magnitudo 7,5. Žarišče je bilo v provinci Kahramanmaraş, torej na območju, ki ga je že ponoči opustošil potres z magnitudo 7,8.
Sirska državna tiskovna agencija je poročala o več kot 320 mrtvih v državi in več kot tisoč poškodovanih. Bele čelade pa so poročale, da je v Siriji na območjih, kjer delujejo, umrlo več kot 221 ljudi, najmanj 419 pa je poškodovanih. Ti podatki, kot piše Guardian, verjetno niso zajeti v uradne državne podatke.
Število smrtnih žrtev v Turčiji se je povzpelo na 1014, je sporočil vodja turške agencije za krizno upravljanje. Oblasti ne morejo predvideti, koliko bo še naraslo število smrtnih žrtev, saj se iskalne in reševalne akcije nadaljujejo, poroča Reuters. Po besedah turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdoğana je doslej pomoč ponudilo 45 držav.
Turški predsednik je poudaril, da je potres največja katastrofa v državi od leta 1939, in dodal, da se je v njem zrušilo 2818 zgradb, njegove besede povzema Reuters. Potres v Erzincanu leta 1939, ki ga je omenil Erdoğan, je zahteval 33.000 smrtnih žrtev. V potresu z magnitudo 7,6 v Izmitu leta 1999 pa naj bi umrlo več kot 17.000 ljudi.
Sredstva sta začela zbirati Slovenska karitas in Rdeči križ Slovenije
Slovenska karitas odpira račun za pomoč prizadetim ob potresu. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, bodo vsa zbrana sredstva posredovali Karitas v Turčiji in Siriji glede na največje potrebe. »Sodelavci obeh Karitas se na terenu že pripravljajo na odziv in prosijo za solidarnost. Vsak dar bo dobrodošel pri pomoči in odpravljanju posledic potresa za že tako zelo ranljive prebivalce, še posebej v Siriji, ki čuti posledice vojne in je že nekaj časa pozabljena kriza. Najprej bo pomoč namenjena oskrbi s hrano, vodo, higienskimi potrebščinami, začasnimi zatočišči in psihosocialno pomočjo, kasneje pa za obnovo domov in normalizacijo življenja najbolj ranljivih družin.«
Svoj dar lahko pošljete s SMS-sporočilom KARITAS5 ali KARITAS10 na 1919 in darovali boste 5 oziroma 10 evrov ali z nakazilom na Slovensko karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana, TRR SI56 0214 0001 5556 761, namen: POTRES TURČIJA-SIRIJA, sklic: 00 626.
Na klic na pomoč turškega in sirijskega združenja Rdečega polmeseca se bodo pri Rdečem križu Slovenije odzvali tudi v sklopu programa Neighbours Help First (regionalna pobuda Jugovzhodne Evrope in Balkana, po kateri si države medsebojno pomagajo pri odzivanju, pomoči in okrevanju ob izrednih dogodkih). S pozivom na pomoč se obračajo tudi na prebivalstvo Slovenije. Zbrana denarna sredstva bodo obema združenjema Rdečega polmeseca nakazali za izvajanje humanitarne pomoči prizadetemu prebivalstvu in obnovi uničenih oziroma porušenih prebivališč.
Humanitarni prispevek lahko nakažete na račun Rdečega križa Slovenije, Mirje 19, 1000 Ljubljana, namen: Potres Turčija in Sirija, TRR SI56 0310 0111 1122 296, SWIFT: SKBASI2X, koda namena: CHAR, sklic: SI00-96891.
Uporabniki mobilnih storitev operaterjev A1, Telekom, Telemach in T-2 lahko prispevate tudi s poslanim SMS-sporočilom na 1919 z besedo SKUPAJ (1 evro) ali SKUPAJ5 (5 evrov).
»Zgodila se je tragedija, v mestu Salqin se je porušilo na desetine zgradb,« je v videoposnetku na twitterju zapisal član reševalne organizacije Bele čelade. Raed Ahmed, ki vodi sirski potresni center, je za provladni radio povedal, da je bil to najmočnejši potres, ki ga je center doslej zaznal. Naci Gorur, strokovnjak za potrese s turške akademije znanosti, pa je uradnike pozval, naj nemudoma preverijo, ali so jezovi v prizadetih regijah razpokani, da bi preprečili morebitne katastrofalne poplave.
Potres se je zgodil ob 1.17 po srednjeevropskem času, epicenter pa je bil blizu turškega mesta Gaziantep, nedaleč od meje s Sirijo. Globina potresa je bila približno 18 kilometrov, je sporočil ameriški geološki zavod (USGS). Potres so čutili tudi na Cipru, v Libanonu in Egiptu. Glavnemu potresu je sledilo kar 77 popotresnih sunkov z magnitudami med 3,3 in 6,7.
Turčija je razglasila izredne razmere. Prebivalce so zaprosili, da ne uporabljajo mobilnikov, da bi reševalcem olajšali koordinacijo. Turška humanitarna organizacija Rdeči polmesec je ljudi pozvala h krvodajalstvu, saj organizacija pošilja dodatne pošiljke krvi na prizadeta območja. Prebivalce so prek twitterja pozvali, naj zapustijo uničene stavbe in sprostijo ulice za lažji dostop reševalcev.
Čeprav je Turčija med Slovenci priljubljena destinacija, slovenske turistične agencije pozimi ne organizirajo potovanj na območje, ki ga je danes ponoči opustošil potres. Kot je za STA pojasnila Mirjana Brajič z agencije M&M Turist, Slovenci z njimi trenutno dopustujejo v Antalyi, kar je skoraj 500 kilometrov zahodno od območja, na katerem je ponoči v potresu umrlo na stotine ljudi. Po informacijah, ki jih ima, so tresenje tal komajda čutili in ni bistveno zmotilo njihovih počitnic.
Tudi druge agencije, med njimi Oskar, turistov trenutno ne pošiljajo na vzhod Turčije, saj ta zaradi nizkih temperatur ni tako zanimiv. Večinoma v tem času organizirajo potovanja v Istanbul, ki je od žarišča potresa oddaljen še nekaj sto kilometrov več kot Antalya.
Na ministrstvu za zunanje zadeve so za STA povedali le, da podatke o morebitnih slovenskih žrtvah še zbirajo. So pa na twitterju zapisali, da sočustvujejo s prebivalstvom Turčije in Sirije, izrekajo sožalje družinam žrtev in poškodovanim želijo hitro okrevanje. »Slovenija je pripravljena pomagati,« so še dodali.
Zunanja ministrica Tanja Fajon je že pred tem v tvitu izrazila žalost ob novicah o katastrofalnem potresu in v imenu Slovenije izrekla globoko sožalje vsem prizadetim. Odzval se je tudi predsednik vlade Robert Golob, ki je dejal, da ga je uničujoč potres pretresel: »Moje misli so z družinami žrtev in njihovimi bližnjimi ter z ranjenimi v Turčiji in Siriji. Slovenija je pripravljena pomagati.«
Civilna zaščita, znana pod imenom Bele čelade, je objavila izjavo o razglasitvi izrednih razmer v severozahodni Siriji. »Potres je povzročil na stotine poškodb, na desetine mrtvih in ljudi, ki so obtičali v zimskem mrazu. Neugodne vremenske razmere z nizkimi temperaturami in nevihtami so še poslabšale grozljivo stanje,« so zapisali v izjavi. Mednarodno skupnost so pozvali, naj sprejme nujne ukrepe za preprečitev nadaljnjega poslabšanja razmer in podpre reševanje civilistov v Siriji. Na twitterju so zapisali, da skupina prostovoljcev poskuša reševati preživele. Dejali so, da potrebujejo pomoč od vseh, poroča BBC.
Milijoni sirskih beguncev živijo blizu epicentra. Turčija je največja gostiteljica beguncev na svetu s 3,7 milijona Sircev, ki so se zatekli v državo, piše BBC.
Kot navaja AP, je na sirski strani meje potres prizadel regije v rokah opozicije, v katerih prebivajo ljudje, razseljeni iz drugih delov Sirije zaradi dolge državljanske vojne. Mnogi od njih živijo v slabih razmerah z malo zdravstvene oskrbe. Reševalci so povedali, da so se bolnišnice na tem območju hitro napolnile s poškodovanimi. Kot je dejal vodja Belih čelad, so se ponekod zrušile cele soseske.
Potres je imel po podatkih ameriškega geološkega zavoda epicenter na globini 17,9 kilometra v bližini Gaziantepa, ki je tudi glavno mesto istoimenske province, sicer pa starodavno mesto, staro več tisoč let. Oblasti ne morejo priti v stik z mestoma Nurdaği in Islahiye v tej provinci.
Kot je dejal turški notranji minister Süleymon Soylu, so bila prizadeta mesta Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adiyaman, Malatya, Şanlıurfa, Adana, Diyarbakir in Kilis.
Afad, državni organ za obvladovanje nesreč in izrednih razmer, je sporočil, da so potres najbolj čutili v provincah okoli Kahramanmaraşa, močno pa tudi v mestih Hatay, Adana, Osmaniye, Diyarbakır, Malatya in Şanlıurfa, navaja Guardian.
Afad je še sporočil, da so zaznali najmanj 42 popotresnih sunkov.
Številne zgradbe so se zrušile, reševalne ekipe so napotili, da iščejo preživele pod velikanskimi kupi ruševin.
Reuters poroča, da je predsednik Recep Tayyip Erdoğan po telefonu govoril z guvernerji osmih prizadetih provinc, da bi zbral informacije o razmerah in reševalnih prizadevanjih, so sporočili iz njegovega urada. Erdoğan je izrazil sočutje in pozval k nacionalni enotnosti. »Upamo, da bomo skupaj in čim prej prebrodili to katastrofo z najmanjšo škodo,« je tvitnil turški voditelj. Na twitterju je tudi zapisal, da se zbirajo reševalne ekipe iz vse države.
Sirski predsednik Bašar al Asadi je predsedoval nujnemu zasedanju državnega sveta ministrov, da bi ocenili škodo, ki jo je povzročil potres, piše na facebook strani sirskega ministrstva za zdravje. V drugi objavi so zapisali, da so v prizadete regije poslali zdravstvene delavce.
Özgül Konakçı, 25-letnica iz Malatye, ki je preživela potres, je dejala, da so bili popotresni sunki zelo hudi in da so zaskrbljeni tudi zaradi vremena. »Iskalna in reševalna prizadevanja se nadaljujejo. Zelo je mrzlo in trenutno sneži. Vsi so na ulicah, ljudje ne vedo, kaj storiti. Pred našimi očmi so zaradi popotresnih sunkov eksplodirala okna v stavbi,« je povedala za turški BBC.
EU je po potresu na jugu Turčije aktivirala mehanizem civilne zaščite in že usklajuje napotitev reševalnih ekip na prizadeto območje, je na twitterju sporočil evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. Kot je pojasnil Lenarčič, so reševalci iz Nizozemske in Romunije že na poti na opustošeno območje, kjer je tresenje tal ponoči terjalo na stotine življenj. Da bodo njihovi reševalci še danes prispeli na cilj, je na twitterju potrdil nizozemski premier Mark Rutte. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je zatrdil, da je EU »pripravljena pomagati«. Tudi generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je v tvitu sporočil, da zavezniki Nata »mobilizirajo pomoč« po potresu.
EU je za pomoč Turčiji mobilizirala več kot deset ekip za iskanje in reševanje, je povedal tiskovni predstavnik evropske komisije.
»Ekipe za iskanje in reševanje v mestih so bile hitro mobilizirane iz Bolgarije, Hrvaške, Češke, Francije, Grčije, Madžarske, z Malte, iz Nizozemske, Poljske in Romunije, da bodo v podporo prvim reševalcem na terenu,« je v izjavi, kot navaja Guardian, zapisala evropska komisija. Turčiji so svoje reševalne ekipe ponudile tudi Italija, Španija in Slovaška. Reuters poroča, da je EU pripravljena pomagati tudi prizadetim v Siriji, vendar je dejala, da še ni prejela zahteve države za aktiviranje mehanizma civilne zaščite, ki usklajuje pomoč iz EU in drugih evropskih držav.
Iz sveta sicer v Turčijo in Sirijo prihajajo številni izrazi sožalja in obljube pomoči. Hitro pomoč prizadetim sta med drugim že napovedala nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock in španski premier Pedro Sanchez. Kljub sporom in napetim meddržavnim odnosom je Ankari pomoč oziroma napotitev svojih reševalnih ekip na prizadeto območje zagotovila tudi grška vlada. »Grčija bo nemudoma pomagala,« je po poročanju nemške tiskovne agencije DPA zatrdil grški premier Kiriakos Micotakis.
Vlada v Rimu je sporočila, da je svojo pomoč ponudila italijanska civilna zaščita ter da premierka Giorgia Meloni spremlja dogajanje in izraža sožalje vsem prizadetim. V Italiji so po potresu ponoči sicer izdali opozorilo zaradi nevarnosti cunamija in ljudi pozvali, naj se umaknejo z obale, ponekod so celo preventivno ustavili železniške povezave, a so alarm davi nato preklicali.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dejal, da je njegova država pripravljena zagotoviti potrebno pomoč »prijateljem«, turškim prebivalcem, poroča Reuters. ZDA so zaradi potresa v Turčiji in Siriji izrazile globoko zaskrbljenost in pozorno spremljajo dogajanje, je na twitterju sporočil svetovalec za nacionalno varnost ZDA Jake Sullivan. »Bil sem v stiku s turškimi uradniki in jim sporočil, da smo pripravljeni zagotoviti vso potrebno pomoč,« je dodal. »Predsednik Biden je naročil USAID in drugim partnerjem zvezne vlade, naj ocenijo možnosti odziva ZDA za pomoč najbolj prizadetim. Še naprej bomo pozorno spremljali razmere v sodelovanju s turško vlado,« je zapisal Sullivan. Izjava sicer ne omenja neposrednega sodelovanja ZDA s sirsko vlado. ZDA so trenutno uvedle širok nabor gospodarskih sankcij proti Siriji in sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu.
Ruski predsednik Vladimir Putin je prav tako zagotovil vso potrebno pomoč, rusko ministrstvo za izredne razmere pa je pripravljeno na pomoč poslati dve letali, poroča ruska tiskovna agencija Tass. Izrael je obljubil predvsem humanitarno pomoč, med drugim pri nujni obnovi hiš, in na območje pošilja svojo delegacijo.
Tudi iz Izraela so sporočili, da so pripravljeni pomagati Turčiji. Izraelski zunanji minister Eli Cohen je dejal, da pripravljajo program hitre pomoči, obrambni minister Yoav Galant pa, da so izraelske varnostne sile pripravljene ponuditi vso potrebno pomoč, poroča Reuters. Potres so čutili tudi ponekod v Izraelu in na palestinskih ozemljih.
Turčija leži na enem potresno najbolj aktivnih območij na svetu. Regijo Düzce je leta 1999 prizadel potres z magnitudo 7,4 – najhujši potres v Turčiji v zadnjih desetletjih. V njem je umrlo več kot 17.000 ljudi, od tega približno tisoč v Istanbulu. Strokovnjaki že dolgo opozarjajo, da bi lahko močan potres opustošil Istanbul, v katerem so številni objekti zgrajeni brez ustreznih varnostnih ukrepov.
Januarja 2020 je potres z magnitudo 6,8 prizadel turško mesto Elâzığ, pri čemer je umrlo več kot 40 ljudi. Oktobra istega leta je turško egejsko obalo prizadel potres z magnitudo 7,0, v katerem je umrlo 114 ljudi, več kot tisoč pa je bilo ranjenih.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji