Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

V javnosti zavajajoče informacije o hospitalizacijah zaradi posledic cepljenja

V članku povzemamo relevantne podatke o obvladovanju bolezni covid-19.
Fotografija je simbolična. FOTO: Blaž Samec/Delo
Fotografija je simbolična. FOTO: Blaž Samec/Delo
Be. B., STA
5. 10. 2021 | 08:15
5. 10. 2021 | 16:05
16:48
16.00 Trije pripadniki švicarske garde dali odpoved zaradi obveznega cepljenja

Zaradi obveznega cepljenja so se iz Švicarske garde, ki varuje prostore Vatikana, umaknili trije gardisti, piše portal RT. Člani garde so zapovedali, naj v luči varovanja zdravja sebe in tistih, s katerimi pridejo v stik, prejmejo cepivo.

Trije člani Švicarske garde so že na poti v Švico, medtem ko so vodilni umaknili še tri gardiste, ki na svoj odmerek cepiva še čakajo.

FOTO: Tony Gentile/Reuters
FOTO: Tony Gentile/Reuters


15.50 Zdravniška zbornica glede spornih izjav o cepivih zdravnice Nade Hiti v pisni sporazum o poravnavi

V postopku preiskave, ki jo je zoper zdravnico Nado Hiti zaradi objave posnetka Zamolčane kovine v cepivih vodila zdravniška zbornica, sta stranki sklenili pisni sporazum o poravnavi. Ob tem je Hitijeva v pisni izjavi pojasnila, da na podlagi ugotovljene prisotnosti težkih kovin v cepivih ni moč trditi, da bi se te lahko nevarno kopičile v telesu.

Hitijeva je tako na podlagi sklenjenega sporazuma ter z namenom razjasnitve okoliščin v zvezi z njeno analizo in objavo videoposnetka Zamolčane kovine v cepivih v pisni izjavi pojasnila, da na podlagi analize, ki jo je izvedla in pri tem ugotovila prisotnost težkih kovin v vzorcu, še ni mogoče trditi, da je vsebnost težkih kovin v cepivih proti gripi in cepivih mRNK proti covidu-19 takšna, da bi v primeru večkratnega cepljenja s cepivi bistveno vplivala na kopičenje težkih kovin v telesu, izhaja iz glasila Zdravniške zbornice Slovenije.

12.35 V Rusiji rekordno število smrti zaradi covida-19

Rusija je danes znova doživela rekordno število smrti zaradi okužbe z novim koronavirusom. Število okužb v državi že nekaj časa strmo narašča zaradi hitrejšega širjenja različice delta in nizke precepljenosti proti covidu-19. V zadnjih 24 urah so v državi potrdili 895 covidnih smrtnih žrtev, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Skupno število mrtvih je tako naraslo na 211.696, kar je največ v Evropi in peta najvišja številka na svetu. Ob uporabi širše opredelitve smrti zaradi covida-19 pa je to število po podatkih statističnega urada Rosstat že konec avgusta preseglo 350.000. Ruske oblasti so tarča kritik, da so podcenjevale resnost tokratnega izbruha covida-19. Kljub naraščanju števila okužb in smrti v državi namreč niso uvedle resnih omejitev za preprečevanje širjenja virusa, poroča AFP.

12.09 V javnosti zavajajoče informacije o hospitalizacijah zaradi posledic cepljenja

V javnosti in po družbenih omrežjih se v zadnjem času pojavljajo različne zavajajoče informacije glede zdravljenja oseb zaradi zapletov po cepljenju proti covidu-19. Med drugim so se pojavile informacije, češ da v jeseniški bolnišnici zaradi zapletov po cepljenju zdravijo dve mladoletnici in odraslo žensko. V Splošni bolnišnici Jesenice so pojasnili, da so v obdobju po cepljenju res zdravili 17-letnico, vendar ne zaradi krvnih strdkov, kot izhaja iz spletnih zapisov, temveč zaradi slabosti in glavobolov. Zaradi izboljšanja zdravstvenega stanja so hospitalizirano mladoletnico že odpustili v domačo oskrbo. Ni pa bilo nobenih krvnih strdkov, so zagotovili v bolnišnici. Na spletnem portalu 24ur.com so prejeli tudi sporočilo, da se prav tako v jeseniški bolnišnici menda zaradi tromboze po cepljenju zdravi tudi 12-letno dekle. V bolnišnici so pojasnili, da res zdravijo mlajšo mladoletnico s trombozami, ki pa ima te težave že dlje časa. »Za zdaj ne sumimo, da bi bile težave povezane s cepljenjem. Vsekakor bomo v primeru, da bo sum izražen, ustrezno ukrepali,« so za STA sporočili iz bolnišnice in pojasnili, da je bolnica v terapevtsko diagnostičnem postopku v sodelovanju s terciarno ustanovo, ki še ni zaključen.

FOTO: David W Cerny/Reuters
FOTO: David W Cerny/Reuters


Pojavila se je tudi informacija, da na Jesenicah po cepljenju s cepivom Janssen zdravijo odraslo žensko, vendar so v jeseniški bolnišnici zagotovili, da takšne bolnice pri njih ni. Konec prejšnjega tedna so na lažne informacije glede posledic cepljenja opozorili tudi v novogoriški bolnišnici, kjer je šest dni po porodu umrla 28-letnica, ki naj bi bila nekaj dni pred porodom cepljena s cepivom Janssen. Pojasnili so, da je v njihovi bolnišnici šest dni po porodu umrla 42-letnica, ki je bila sprejeta zaradi zapletov v nosečnosti, ti pa niso bili povezani s cepljenjem. Žensko so v bolnišnično obravnavo sprejeli 16 dni pred pričakovanim datumom poroda, dan pred sprejemom pa je bila cepljena s prvim odmerkom cepiva Pfizer.

11.11 Katar in Fifa se dogovarjata o rahljanju koronskih omejitev

Mednarodna nogometna zveza Fifa se po poročanju medijev z organizatorjem svetovnega prvenstva v Katarju dogovarja o omilitvi napovedane obvezne zahteve po cepljenju proti novemu koronavirusu. Kot danes poroča ameriška agencija AP, je cilj, da bi lahko tudi tistim, ki so preboleli covid-19 ali pa so negativni na testu, omogočili pot na mundial. Katar bo svetovno prvenstvo gostil od 21. novembra do 18. decembra 2022. Premier šejk Kalid bin Kalifa bin Abdulaziz Al Tani je junija napovedal, da bodo emirat lahko obiskali le polno cepljeni nogometni navijači. Fifa uradno pogovorov ni potrdila. Pred časom je zapisala, da bo Katar sprejel vse potrebne ukrepe za varovanje zdravja vseh vpletenih.

11.00 Na srečanju sekcije za gostinstvo in turizem o težavah in izzivih panoge

V Lipici se je začel osrednji dan 13. strokovnega srečanja sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS. Prisotni so izpostavili posledice epidemije, ki je v panogo zarezala globoko rano, po drugi strani so tudi s pomočjo vladnih ukrepov prebrodili krizo. Ob optimističnih obetih za naprej pa bo treba naslavljati odprta vprašanja, kot je odhod kadra. Kot je poudaril predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) Blaž Cvar, je koronska kriza v panogo gostinstva in turizma nedvomno zarezala globoko rano, strah in negotovost, ki še trajajo. »Vendar vemo, da bomo vse to kmalu premagali in da bomo temu primerno pozitivno usmerjeni spet lažje dosegali svoje cilje,« je povedal. Pri tem je Cvar ocenil, da bodo morali veliko pozornosti nameniti pridobivanju kakovostnih kadrov ter poklice v gostinstvu in turizmu približati mladim. Tudi predsednik OZS Branko Meh, ki je spregovoril prek videopovezave, je spomnil, kako močno je epidemija vplivala na gostince. Pri tem so si na zbornici od vsega začetka prizadevali, da bi obrtniki in podjetniki dobili ustrezna nadomestila. Vlada je sprejela osem protikoronskih paketov, številni ukrepi v njih pa so bili sprejeti prav na pobudo OZS.

09.37 V ponedeljek potrdili 979 novih primerov okužb

Ob 4783 PCR-testih so včeraj potrdili 979 novih okužb, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Delež pozitivnih je 20,5-odstoten. Poleg tega je bilo opravljenih še 32.870 hitrih antigenskih testov. Trenutno je v državi aktivnih 11.965 primerov okužbe, 14-dnevna incidenca znaša 565, sedemdnevna pa 862. Z enim odmerkom je cepljenih 1.129.820 prebivalcev, z obema pa 1.011.783 oziroma 48 odstotkov populacije. 

V bolnišnicah zdravijo 426 bolnikov s covidom-19, 113 jih potrebuje intenzivno zdravljenje, je vlada objavila na svojem twitter profilu. Včeraj je umrlo osem bolnikov s covidom-19.



08.18  IMF med pandemijo koronavirusa 86 državam odobril za 110 milijard dolarjev posojil

Mednarodni denarni sklad (IMF) je med pandemijo koronavirusa do konca aprila letos odobril posojila 86 državam v skupni vrednosti 110 milijard dolarjev, piše v poročilu o delu sklada v obdobju od 1. maja lani do 30. aprila letos, objavljenem v ponedeljek. Poročilo pravi, da je IMF med pandemijo mobiliziral toliko virov, kot jih ni še nikoli doslej, vendar se bodo posledice pandemije čutile še dolgo časa. Države v razvoju, polovica tako imenovanih nastajajočih trgov in nekatere države s srednje visokimi dohodki tvegajo, da izgubijo ves napredek, ki so ga dosegle pri uresničevanju razvojnih ciljev tisočletja ZN.

08.16 Newyorški zdravstveni sistem Northwell zaradi zavračanja cepljenja odpustil 1400 zaposlenih

Največji ponudnik zdravstvenih storitev v ameriški zvezni državi New York Northwell Health je bil prisiljen odpustiti 1400 zaposlenih, ker se niso hoteli cepiti proti covidu-19. V mestu New York od ponedeljka velja obvezno cepljenje za zaposlene v javnem šolstvu, sredi oktobra pa se podobno obeta v Los Angelesu. »Naš cilj ni bilo odpuščanje, ampak cepljenje,« je izjavil tiskovni predstavnik Northwell Health Joe Kemp. Zagotovil je, da zaradi odpuščanj oskrba v 23 bolnišnicah po državi ne bo okrnjena. Northwell Health ima še vedno okrog 76.000 zaposlenih. V mestu New York od ponedeljka velja obvezno cepljenje za vse zaposlene v javnem šolstvu. Župan Bill de Blasio je dejal, da se je doslej z najmanj enim odmerkom cepiva cepilo 96 odstotkov od 148.000 zaposlenih. »Starši morajo vedeti, da so njihovi otroci varni,« je dejal de Blasio. Javne šole v mestu New York imajo več kot milijon učencev. Vsi, ki se niso cepili, morajo najprej na neplačani dopust, kasneje pa sledijo ostrejše sankcije. Obvezno cepljenje za zaposlene v javnem šolstvu je župan napovedal 23. avgusta, veljati pa bi moralo že prejšnji teden. Nekaj zaposlenih je vložilo tožbo, ki je na prvi stopnji uspela, prizivno sodišče jo je zavrnilo, prav tako tudi vrhovno.

FOTO: Emily Elconin/Reuters
FOTO: Emily Elconin/Reuters


08.00 Unicef: Učinek pandemije na duševno zdravje otrok in mladih je le vrh ledene gore

Unicef v novem poročilu (Položaj otrok po svetu v letu 2021; V mojih mislih: spodbujanje, zaščita in skrb za duševno zdravje otrok) opozarja, da bi lahko otroci in mladostniki še vrsto let občutili učinek, ki ga ima covid-19 oziroma pandemija na njihovo duševno zdravje in dobro počutje, so sporočili z Unicefa. Po ocenah ekonomski prispevki, ki so bili izgubljeni zaradi duševnih motenj mladostnikov, znašajo skoraj 390 milijard ameriških dolarjev na leto. Njihovo poročilo je, kot navajajo, najcelovitejši pregled duševnega zdravja otrok, najstnikov in njihovih skrbnikov v 21. stoletju. Prav otroci in mladostniki so namreč nosili breme težav z duševnim zdravjem in so se bili prisiljeni z njimi spopadati brez večjih naložb v obravnavo teh težav.

Po zgodnjih ugotovitvah iz mednarodne raziskave Unicefa in podjetja Gallup, v katero so zajeli otroke in mladostnike iz 21 držav, je v povprečju vsak peti mladostnik v starosti od 15 do 24 let, ki je sodeloval v raziskavi, potrdil, da se pogosto počuti potrtega oziroma da ga skoraj nič ne veseli. FOTO: Jure Eržen/Delo
Po zgodnjih ugotovitvah iz mednarodne raziskave Unicefa in podjetja Gallup, v katero so zajeli otroke in mladostnike iz 21 držav, je v povprečju vsak peti mladostnik v starosti od 15 do 24 let, ki je sodeloval v raziskavi, potrdil, da se pogosto počuti potrtega oziroma da ga skoraj nič ne veseli. FOTO: Jure Eržen/Delo


»Več kot vsaka sedma mlada oseba po vsem svetu v starosti od deset do 19 let živi z diagnosticirano duševno boleznijo. Skoraj 46.000 mladostnikov vsako leto umre zaradi samomora, kar je eden od petih najpogostejših razlogov za smrt v tej starostni skupini. Še vedno pa obstajajo velike razlike med potrebami na področju duševnega zdravja in njihovim financiranjem. Poročilo navaja, da se po vsem svetu za stroške na področju duševnega zdravja nameni približno dva odstotka državnega proračuna za zdravstvo,« so nekaj informacij predstavili v sporočilu za javnost. Po besedah izvršne direktorice Unicefa Henriette Fore, je bilo zadnjih 18 mesecev napornih za vse, še posebej pa ravno za otroke zaradi omejitvenih ukrepov in omejitev gibanja, povezanih s pandemijo, s tem pa so otroci preživeli neopisljivi del svojega življenja ločeni od družinskih članov, prijateljev, učilnic in igre, kar so ključni elementi otroštva. »Učinek tega dejstva je vse prej kot zanemarljiv, poleg tega je to le vrh ledene gore. Še pred pandemijo so se preštevilni otroci borili s težavami na področju duševnega zdravja, ki jih ni obravnaval nihče. Vlade namreč premalo vlagajo v obravnavanje teh kritičnih potreb. Odnosu med duševnim zdravjem in prihodnjimi življenjskimi rezultati ne posvečamo dovolj pozornosti.« Po zgodnjih ugotovitvah iz mednarodne raziskave Unicefa in podjetja Gallup, v katero so zajeli otroke in mladostnike iz 21 držav, je v povprečju vsak peti mladostnik v starosti od 15 do 24 let, ki je sodeloval v raziskavi, potrdil, da se pogosto počuti potrtega oziroma da ga skoraj nič ne veseli.

07.51 Kitajska brez lokalnega primera okužbe prvič v treh tednih

Na Kitajskem, kjer se je leta 2019 začela pandemija z izbruhom v Wuhanu, po treh tednih niso potrdili nobenega novega primera lokalnih okužb, in sicer po strogem izvajanju kontrole nad širjenjem virusa v provincah Fujian in Heilongjiang, piše Reuters. Prvi primer v Fujianu so potrdili 10. septembra v mestu Putian, okužbe pa so se nato razširile na bližnji Xiamen, v drugi provinci – Heilongjiang – pa so prvi primer potrdili 21. septembra. Na kitajskem so sicer potrdili 26 novih primerov okužb.

Prizor iz Viktorije. FOTO: Sandra Sanders/Reuters
Prizor iz Viktorije. FOTO: Sandra Sanders/Reuters


07.30 Viktorija z rekordnim številom primerov, odprtje je načrtovano za konec meseca

Več kot šest dni zapored so v avstralski zvezni državi Viktoriji potrdili več kot tisoč primerov okužb, a po besedah primera Daniela Andrewsa so številke oziroma izbruh virusa pod nadzorom, zato naj bi datum 26. oktober – ko naj bi dosegli tudi 70-odstotno precepljenost – ostal kot datum ponovnega odprtja države, kljub temu da je bilo v Viktoriji potrjenih največ okužb od vseh avstralskih držav od začetka epidemije, piše britanski Guardian. Premier je še dejal, da je vlada še vedno zavezana, »da bo storila vse, kar je v njihovi moči, da uresniči ta načrt«. Še več svoboščin naj bi potem prebivalci te zvezne države pričakovali, ko bi bila dosežena 80-odstotna precepljenost (kar načrtujejo v začetku novembra). Avstralski premier Scott Morrison pa je napovedal, da bo Avstralija kupila 300.000 enot zdravila podjetja Merc amp. Gre za eksperimentalno protivirusno tableto (molnupiravir), odobritev pa bi po mnenju strokovnjakov lahko za polovico zmanjšala možnosti smrti ali hospitalizacije pri tistih, ki imajo največjo možnost za hudo okužbo s covidom-19, navaja Reuters. »To zdravilo nam bo pomagalo, da bomo lahko živeli z virusom,« je dejal Morrison.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine