Evropska politika še ni povsem ovrednotila napovedi ameriškega predsednika
Donalda Trumpa, da v odzivu na širjenje koronavirusa za mesec dni
ukine ves letalski potniški promet iz celinske Evrope v Združene države Amerike. Odločitev Bele hiše, ki ni bila koordinirana z evropskimi državami, je večino vlad na tej strani Atlantika ujela nepripravljenih in krizi, s katero se soočajo, dodala novo dimenzijo.
Predsednica evropske komisije
Ursula von der Leyen in predsednik evropskega sveta
Charles Michel sta v skupni izjavi poudarila, da koronavirus predstavlja »globalno krizo, ki ni omejena na samo eno celino« in da je pravilen odziv nanjo samo sodelovanje med državami.
Potniki, namenjeni v ZDA, med čakanjem na madridskem letališču Barajas. FOTO: Sergio Perez/Reuters
»Evropska unija nasprotuje dejstvu, da je bila odločitev o prepovedi potovanj sprejeta enostransko in brez posvetovanja,« sta v izjavi zapisala voditelja in dodala, da EU s strogimi ukrepi poskuša omejiti širjenje virusa. Več evropskih politikov se je sicer obregnilo ob Trumpovo odločitev, da iz blokade izvzame Združeno kraljestvo in Irsko.
Države zaostrujejo ukrepe
V državah članicah EU se nadaljuje zaostrovanje ukrepov v boju proti širjenju novega koronavirusa. Češka je danes razglasila izredne razmere in postala zadnja v nizu držav, ki se je odločila začasno odpraviti prosti pretok ljudi in zaprla svoje meje za potnike iz Nemčije in Avstrije. Hkrati je prepovedala vstop tujcem, ki prihajajo iz drugih rizičnih držav, poroča
Reuters.
V Italiji, najbolj prizadeti evropski državi, od danes veljajo še strožji ukrepi karantene, ki bodo veljali najmanj do 25. marca. Do takrat bodo restavracije, lokali in večina trgovin, z izjemo živilskih, zaprti. Odprte bodo ostale tudi lekarne in pošte.
Rimski trg Piazza Navona sameva v času karantene. FOTO: Alberto Lingria/Reuters
Italija je v sklopu ukrepov za preprečitev širjenja virusa že pred dnevi zaprla vse izobraževalne ustanove. Za enak ukrep so se v tem tednu odločili tudi na Češkem, v Severni Makedoniji, Romuniji, na Poljskem, Grčiji, v Avstriji, na Danskem in Irskem. Po podatkih Unesca so do četrtka vse vrtce, šole in izobraževalne ustanove zaprli v več kot 20 državah.
Izziv v danih okoliščinah predstavlja tudi vzdrževanje reda in miru. Italijanski minister za pravosodje
Alfonso Bonafedo je med nastopom v rimskem senatu potrdil, da je bilo v izgredih, ki so v zadnjih dneh zaradi ukrepov, povezanih z epidemijo, izbruhnili v zaporih po državi, udeleženih več kot 6000 zapornikov, od katerih jih je kar 12 umrlo. Po prvotnih ugotovitvah preiskovalcev je bil v večini primerov vzrok smrti predoziranje z zalogami zdravil, ki jih hranijo v zaporih.
Smrt 69-letnega Dunajčana
V Avstriji je zaradi okužbe z novim koronavirusom umrl 69-letni moški, ki je imel že prej zdravstvene težave, so po poročanju STA sporočili iz kriznega štaba na Dunaju. S tem je severna soseda dobila svojo prvo smrtno žrtev v epidemiji virusa. V Avstriji so doslej sicer potrdili 308 okužb. Avstrijski kancler Sebastian Kurz je v zgornjem domu parlamenta danes ocenil, da bo verjetno število okuženih v nekaj dneh naraslo na 1000, teden dni kasneje pa morda celo na 10.000.
Hrvaška zavrača vozila iz Italije
Hrvaški obmejni organi na meji s Slovenijo zavračajo vsa vozila, ki so prispela iz Italije, zaradi poostrenega nadzora pa na mejnih prehodih tudi danes prihaja do zastojev vozil. Hrvaške oblasti so določile 14-dnevno karanteno za vse državljane drugih držav, ki si želijo vstopiti v državo s kriznih območij, kot je Italija. Če zavrnejo karanteno, ne morejo vstopiti na Hrvaško. Hrvaški državljani, ki prihajajo s teh območij, pa morajo v 14-dnevno samoizolacijo, v kateri so prav tako pod nadzorom epidemiologov.
Iran zaprosil za pomoč IMF
Iranski zunanji minister
Mohamad Džavad Zarif je potrdil, da je oblast v Teheranu zaradi izbruha koronavirusa v državi Mednarodni denarni sklad (IMF) danes zaprosila za pet milijard ameriških dolarjev nujne finančne pomoči.
Iran je na vrhu seznama držav, ki jih je izbruh virusa najbolj prizadel. V islamski republiki je bilo do sedaj zabeleženih več kot 10.000 primerov okužb in več kot 400 smrti, analitiki in strokovnjaki pa se bojijo, da uradna statistika ne odraža realnih razmer in da so številke okuženih ter preminulih bistveno višje.
Iran je za Kitajsko in Italijo tretja najhuje prizadeta država v epidemiji koronavirusa. Foto: Atta Kenare/Afp
Komentarji