Neomejen dostop | že od 9,99€
Vmešavanje v ameriške volitve ni več obtožba, rezervirana izključno za avtokratske države, kot so Rusija, Kitajska, Iran in Severna Koreja. Podoben očitek po novem visi tudi nad britansko vlado, ki se je znašla v nerodnem položaju, potem ko je tabor republikanskega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa obtožil laburistično stranko nezakonitega financiranja kampanje demokratske kandidatke Kamale Harris.
Trumpovi odvetniki so v pritožbi, ki so jo naslovili na neodvisno Zvezno volilno komisijo (FEC), opozorili, da kampanji republikančeve tekmice pomagajo aktivisti in strategi iz vrst vladajoče britanske stranke, kar so označili za »očiten« primer vmešavanja tujih oblasti v ameriške volilne procese. Med dokaze so uvrstili medijska poročila o srečanjih laburističnih strategov z njihovimi demokratskimi kolegi, pa tudi nedavno objavo na družbenem omrežju linkedin, v kateri je predstavnica laburistov potrdila, da bo v prihodnjih tednih v nihajoče zvezne države Severno Karolino, Nevado, Pensilvanijo in Virginijo odšlo okoli sto članov stranke.
V pritožbo so vključili tudi nekaj zgodovinskega konteksta, in sicer z namigovanjem na britanski poraz v ameriški vojni za neodvisnost. »Ko so predstavniki britanske vlade nazadnje hodili od vrat do vrat v Ameriki, se to zanje ni dobro končalo. Prejšnji teden je minilo 243 let od predaje britanskih sil v bitki pri Yorktownu, vojaški zmagi, ki je zagotovila, da so Združene države postale politično neodvisne od Velike Britanije. Kaže, da sta laburistična stranka in kampanja Kamale Harris na to pozabili.«
Britanska vlada se je na očitke že odzvala, in sicer z izjavo premiera Keira Starmerja, v kateri je zagotovil, da člani njegove stranke s kampanjo demokratske kandidatke sodelujejo izključno kot neplačani prostovoljci, rekoč, da gre za ustaljeno prakso. Še bolj defenzivno držo je v pogovoru za BBC zavzel obrambni minister John Healey, ki je namignil, da republikanski kandidat poskuša sodelovanje med laburisti in demokrati izkoristiti za nabiranje političnih točk. »Trumpova kampanja se obnaša tako kot druge kampanje – ustvarja polemiko med volitvami,« je zatrdil Healey, ob tem pa poudaril, da bo britanska vlada sodelovala s katerim koli predsednikom, ki ga bodo Američani izvolili.
Trump se je moral v preteklosti večkrat braniti pred veliko hujšimi očitki o sodelovanju s tujimi oblastmi, vključno s Putinovo Rusijo. Najbolj razvpiti segajo v čas kampanje pred ameriškimi volitvami leta 2016 in so bili med drugim predmet posebne preiskave, ki jo je vodil nekdanji direktor FBI Robert Mueller.
Tako kot druge ameriške zaveznice je tudi Združeno kraljestvo, kjer so od julija na oblasti laburisti, vložilo precejšnje napore v zbližanje vezi s Trumpovim taborom. Med drugim sta se republikanski kandidat in britanski premier konec prejšnjega meseca v New Yorku sestala na daljši večerji, ki jo je Starmer označil za »konstruktivno«, rekoč, da sta s Trumpom vzpostavila »dober odnos«.
Republikanski kandidat oziroma predstavniki njegovega tabora do laburistov v javnih nastopih niso izkazali podobne vljudnosti, temveč so jih označili za »skrajno levo« politično silo, ki je »navdihnila nevarno liberalno politiko in retoriko Kamale Harris«.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji