Neomejen dostop | že od 9,99€
»Vzel bom, karkoli mi bo dal!« S temi besedami so se goreči privrženci Donalda Trumpa postavili v vrsto pred restavracijo McDonald's v bližini Filadelfije, kjer je republikanski predsedniški kandidat v nedeljo razdeljeval hitro hrano. Če zadnje raziskave javnega mnenja držijo, se najpomembnejša nihajoča zvezna država Pensilvanija nagiba k prejšnjemu republikanskemu predsedniku, z njo pa tudi nekatere druge.
Trump je skupaj z ocvrtim krompirčkom serviral očitke o laganju njegove demokratske nasprotnice Kamale Harris, da je nekoč delala v restavraciji McDonald's. Z modro-rumenim predpasnikom in značilno rdečo kravato je razveselil številne privržence v zvezni državi, ki je utrpela gigantski umik industrije v minulih desetletjih in celo stoletju, najprej v manj regulirane zvezne države na jugu ZDA in nato na Kitajsko ter drugam v Azijo. »Commander-in-beef«, kot so z besedno igro označili nekdanjega vrhovnega poveljnika, za to krivi vstop Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo pod demokratskim predsednikom Billom Clintonom in njegovimi nasledniki.
»Poglejte, kako srečni so!« je s prstom pokazal na navdušene privržence. »Srečni so, ker hočejo upanje!« Po petnajstih minutah je nekdanji predsednik, ki so ga v soboto na zborovanju na zahodu Pensilvanije javno podprli tamkajšnji jeklarski delavci, sklenil, da je delal petnajst minut dlje od Kamale. Demokratska podpredsednica je svojim privržencem želela pokazati, da prihaja iz tako imenovanega srednjega razreda, pa čeprav je hči univerzitetnih profesorjev.
Na pogrebnih slovesnostih za demokratsko ikono Ethel Kennedy je celo prejšnji demokratski predsednik Barack Obama sedanjemu Joeju Bidnu priznal, da je Kamala Harris šibkejša od njega. Tako je vsaj po pisanju časopisa New York Post razbral gluhi strokovnjak, a je Obama po teh interpretacijah tudi dodal, da imajo še čas. Kamala Harris ga hoče izkoristiti do zadnjega. V nedeljo je svoj šestdeseti rojstni dan proslavljala na predvolilnih zborovanjih ter vsekakor kazala več energije od prejšnjega demokratskega predsedniškega kandidata Bidna.
Ni pa še jasno, ali bo to zadostovalo za spopad s Trumpom, ki je na svojem pensilvanskem zborovanju udeležencem ponovno zastavil usodno vprašanje, ali živijo bolje kot pred štirimi leti. V odgovor je dobil gromki »ne«. Kamala Harris, ki ji je v Georgii za rojstni dan zapel sam Stevie Wonder, pa je z govorom, v katerem je poudarjala pomen prijaznosti, namigovala na pogosto nesramnega republikanskega nasprotnika.
Z obiskom v atlantskih cerkvah za temnopolte Američane je ljudi pozivala, naj glasujejo za demokrate, potem ko se po raziskavah javnega mnenja k Trumpu obrača tudi del temnopoltega delavskega razreda, še posebej moških. »Veliko je na kocki!« je opozarjala. V globoko razdeljenih ZDA se v primeru zmage ene ali druge velike politične stranke bojijo zanikanja volilnih rezultatov in celo nemirov med poraženci.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji