Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Trhli temelji mirovnega sporazuma v Južnem Sudanu

Južnosudanski parlament bo razpravljal o podaljšanju predsedniškega mandata Salve Kiira.
Južnosudanski predsednik Salva Kiir FOTO: Mohamed Nureldin Abdallah/Reuters
Južnosudanski predsednik Salva Kiir FOTO: Mohamed Nureldin Abdallah/Reuters
Ka. M.
3. 7. 2018 | 13:58
3. 7. 2018 | 15:12
2:20
Kartum – Južnosudanski parlament je začel obravnavati predlog ustavnega amandmaja, ki stremi k podaljšanju predsedniškega mandata do leta 2021. Če bo parlament sprejel amandma, bo mandat sedanjega predsednika Salve Kiira in njegove vlade drugič podaljšan za triletno obdobje.

Južnosudanski parlament, tranzicijska nacionalna zakonodajna skupščina, bo o podaljšanju predsednikovega mandata po poročanju tiskovne agencije Reuters predvidoma glasovala ta mesec. Spremembo ustave, ki bi ponovno podaljšala mandat predsedniku Kiiru, je opozicija pod vodstvom nekdanjega podpredsednika Rieka Macharja označila za nezakonito. Predsednikova namera tako utegne škodovati mirovnemu procesu, ki zdaj poteka v državi, kjer državljanska vojna vihra od leta 2013.



Pobuda za podaljšanje mandata prihaja po tem, ko sta sprti strani minuli teden podpisali mirovni sporazum, pogajanja o določilih sporazuma, kot so dostava humanitarne pomoči, izpustitev zapornikov in delitev oblasti, pa še potekajo. Dogovor, denimo, predvideva, da bosta nasprotni strani do leta 2021 vladali skupaj, za tem pa bodo sledile volitve. Podaljšanje Kiirovega mandata s spremembo ustave posledično ni skladno z mirovnimi določili. Južnosudanski mirovni dogovor pa ne ogrožajo zgolj Kiirove ambicije, temveč tudi kršitve premirja, ki je začelo veljati konec tedna. Tuji mediji so v ponedeljek poročali, da je v spopadih med vladnimi in opozicijskimi silami umrlo najmanj 18 civilistov.

Južnosudanski predsednik Salva Kiir in vodja opozicije Riek Machar (desno) na mirovnih pogajanjih v Addisu Ababi konec junija. FOTO: Mulugeta Ayene/AP
Južnosudanski predsednik Salva Kiir in vodja opozicije Riek Machar (desno) na mirovnih pogajanjih v Addisu Ababi konec junija. FOTO: Mulugeta Ayene/AP

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine