Število smrtnih žrtev uničujočega cunamija, ki je
v soboto ob 21.30 po lokalnem času trčil ob južno obalo Indonezije, je naraslo na 370, več kot 1400 je poškodovanih, pogrešajo pa še najmanj 128 ljudi. Reševalci se sedaj s težavo prebijajo skozi ruševine ter iščejo preživele. Pepel in dim nad vulkanom so ponovno opazili v nedeljo, oblasti pa se bojijo, da bodo ob obalo te azijske države trčili novi valovi, poroča tiskovna agencija
Reuters.
Število smrtnih žrtev uničujočega cunamija je naraslo na 281FOTO: Jorge Silva/Reuters
Indonezijska meteorološka agencija je med tem potrdila, da je cunami sprožila dejavnost vulkana Anak Krakatau, ki leži med otokoma Java in Sumatra. Anak Krakatau je pepel bruhal že mesece, po podatkih indonezijske geološke agencije pa je v petek bruhal lavo dve minuti in 12 sekund, kar je ustvarilo oblak pepela, ki se je dvignil 400 metrov nad goro.
»To je povzročilo podvodni zdrs zemlje ter posledično cunami,« je pojasnil
Dwikorita Karnawati, vodja meteorološke agencije. Po poročanju številnih znanstvenikov je sicer do cunamija prišlo zaradi delnega sesutja pobočja vulkana.
Pogled na Anak Krakatau iz ptičje perspektive. FOTO: Antara/Reuters
Najbolj prizadeta je zahodna obala priljubljenega turističnega otoka Java, kjer vzdolž 100 kilometrov dolge obale na stotine vojakov in prostovoljcev pomaga pri iskanju preživelih. O večjem številu žrtev pa poročajo tudi iz province Južni Lampung na Sumatri.
Cunami je prebivalce presenetil brez opozorila, za seboj pa je pustil tudi neznatno materialno škodo, saj je uničil več kot 700 zgradb. Tiskovni predstavnik indonezijske reševalne službe
Sutopo Purwo Nugroho je pojasnil, da v Indoneziji nimajo nikakršnega alarmnega sistema, s pomočjo katerega bi prebivalce lahko opozorili na izbruh vulkana ali na podvodne plazove.
Moški stoji pred svojim uničenim domovanjem. FOTO: Jorge Silva/Reuters
Danes se je ponovno odzval tudi indonezijski predsednik
Joko Widodo ter poudaril nujnost tovrstnega opozorilnega mehanizma, ki bi v prihodnje lahko drastično zmanjšal število smrtnih žrtev. »Agenciji za meteorologijo, klimatologijo in geofiziko sem naročil, naj priskrbijo naprave za zaznavanje tovrstnih naravnih nesreč, saj bi bilo tako lahko številnim prebivalcem prizaneseno,« je dejal Widodo ob obisku najbolj prizadetih območij.
Reševalci se sedaj s težavo prebijajo skozi ruševine ter iščejo preživele. FOTO: Handout/Reuters
Vulkan Anak Krakatoa je nastal okoli leta 1928 na mestu vulkana Krakatoa, ki je v izbruhu leta 1883 terjal več kot 36 tisoč življenj. Huda naravna nesreča pa je Indonezijo nazadnje prizadela konec septembra, ko sta
potres z magnitudo 7,5 in cunami z do tri metre visokimi valovi terjala okoli 2000 smrtnih žrtev.
Cunami je prebivalce presenetil brez opozorila. FOTO: Jorge Silva/Reuters
Komentarji