Glavni poudarki
- Število okužb po svetu je preseglo devet milijonov.
- V Sloveniji v zadnjem dnevu potrjenih 13 novih okužb.
- Pubi in restavracije v Angliji bodo lahko 4. julija odprli tako zunanje kot notranje prostore.
- Splošna prepoved obiskov v mariborskem UKC (z nekaj izjemami) velja do preklica.
20.50 V Grčiji bodo stadioni še naprej prazni
Grška vlada je zavrnila zahtevo nogometnih klubov, da se na stadione, sicer v omejenem številu, vrnejo gledalci. Grški klubi so namreč prejšnji teden soglasno sprejeli odločitev, da bodo od vlade zahtevali vrnitev gledalcev; predlagali so, da lahko vsak klub zapolni 20 odstotkov mest na svojih stadionih. Vlada se, kot že zapisano, s tem ni strinjala.
STA
19.55 Minister Hojs: Na rdeči seznam bosta uvrščeni Albanija in Portugalska
Notranji minister
Aleš Hojs je danes za
Kanal A ocenil, da bo verjetno treba bolj jasno zapovedati obvezno nošenje zaščitnih mask za preprečitev širjenja okužb z novim virusom. Glede nošenja mask je izrazil razočaranje, da se državljani ne držijo smernic Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Obenem je napovedal, da bodo zaradi slabšanja epidemiološke slike na rdeči seznam držav uvrstili Albanijo in Portugalsko.
O epidemiološki situaciji v Sloveniji razpravlja vladna svetovalna strokovna skupina za covid-19 pri ministrstvu za zdravje. Kot je povedal Hojs, se bo tudi on udeležil sestanka, na katerem bodo z ekipo ministrstva za zdravje in predsednika vlade razpravljali o nadaljnjih korakih za zajezitev širjenja okužbe. Morebitne nove ukrepe bo v sredo obravnavala še vlada. Izpostavil je prav tako možnost ponovnega poskusa uvedbe aplikacije za sledenje. Po njegovem mnenju pa bi morala biti uporaba te aplikacije obvezna in ne na prostovoljni osnovi.
STA
18.55 Sodišče je odločilo: Bolsonaro ni izjema
Brazilski predsednik
Jair Bolsonaro, znan po svojem nasprotovanju ukrepom za preprečevanje širjenja novega koronavirusa, mora v prihodnje v prestolnici Brasília nositi zaščitno masko, je danes odločilo sodišče. V brazilski prestolnici je nošenje maske namreč obvezno v javnih prostorih, na javnem prometu in v trgovinah. Predsedniku države v primeru neupoštevanja odločitve grozi dnevna globa v višini 2000 realov (342 evrov). Odločitev sodišča velja tudi za vse druge javne uslužbence.
STA
17.40 V Avstriji potrdili 28 primerov okužbe
V Avstriji so zabeležili rahlo povečanje števila aktivno okuženih z novim koronavirusom v primerjavi s prejšnjim tednom. V državi je bilo namreč v ponedeljek aktivno okuženih 449 ljudi, kar je 14 odstotkov več kot prejšnji ponedeljek. Avstrijski minister za zdravje
Rudolf Anschober je v ponedeljek zagotovil, da so razmere v državi stabilne, četudi malo nemirne. V Avstriji so sicer v zadnjem dnevu potrdili 28 novih okužb s koronavirusom, od tega 21 na Dunaju.
STA
Na Dunaju so potrdili 21 novih okužb, skupno v Avstriji pa 28. FOTO: Joe Klamar/AFP
15.45 Do preklica omejeni obiski v UKC Maribor
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor, ki je tudi bolnišnica za zdravljenje bolnikov s covidom-19, zaradi pojavljanja novih žarišč okužb z novim koronavirusom nadaljujejo ukrepe varovanja bolnikov in zaposlenih, zato splošna prepoved obiskov velja do preklica. Obiski so po predhodni telefonski odobritvi predstojnika oddelka in ob upoštevanju vseh predpisanih varovalnih ukrepov dovoljeni v izjemnih primerih, kot so kritično bolni in pri bolnikih, ki so v bolnišnici že dalj časa. Bolnika lahko naenkrat obišče le ena zdrava oseba za do 30 minut, so sporočili iz UKC Maribor.
STA
Preberite še: Na Hrvaškem potrdili 30 novih okužb
15.10 Delodajalec zaposlenemu ne more prepovedati odhoda iz države
Delodajalec zaposlenemu ne more prepovedati odhoda iz države, vendar pa bodo do nadomestila zaradi karantene ob povratku upravičeni le, če ta ni bila uveljavljena že pred odhodom. Če bodo odšli na dopust v državo, ki ni na t. i. rdečem seznamu, in bo tja umeščena v času dopusta, potem bodo zaradi višje sile upravičeni do 50-odstotnega nadomestila.
Mediji so v minulih dneh poročali, da so nekatera podjetja zaposlene obvestila, da tudi v času koriščenja letnega dopusta ne smejo zapustiti države zaradi možnosti, da bi bila ob povratku zaradi epidemije covida-19 zanje uvedena karantena in zato ne bi mogli opravljati dela. Na to so se odzvali na ministrstvu za delo, kjer so pojasnili, da takšna obvestila »nimajo neposrednega delovnopravnega učinka«.
Delavska svetovalnica je glede na »povečano število oseb, napotenih v karanteno« ministrstvo in vlado pozvala, da »nemudoma reaktivirata« protikoronski člen, po katerem je nadomestilo za primer karantene do 1. junija znašalo 80 odstotkov plače. Po njihovem so se namreč številni delavci znašli na prepihu epidemioloških slik, javnopolitičnih ukrepov, pritiskov delodajalcev in tekočih mesečnih stroškov ter oddaljenosti od svojih najbližjih.
STA
14.50 Anglija julija v obsežno sproščanje ukrepov proti covidu-19
Britanski premier
Boris Johnson je za julij napovedal obsežno rahljanje ukrepov za zajezitev novega koronavirusa v Angliji. V soboto, 4. julija, se bodo tam med drugim odprli pubi, restavracije, hoteli, frizerski saloni in igrišča, znova pa se bodo lahko obiskovali ljudje iz različnih gospodinjstev. »Zdaj gremo lahko naprej in varno sproščamo ukrepe v Angliji,« je danes v britanskem parlamentu povedal Johnson. »V vsaki fazi bo ključna beseda previdnost. Vsak korak bo pogojen in reverzibilen,« je poudaril.
Pubi in restavracije v Angliji bodo lahko 4. julija odprli tako zunanje kot notranje prostore. Upoštevati bodo morali varnostna priporočila za preprečitev širjenja novega koronavirusa, med drugim bodo lahko stregli zgolj pri mizah, je napovedal britanski premier. Odprli se bodo tudi hoteli in druga prenočišča ter kampi. Vrata bodo odprli tudi frizerji in brivci, ki bodo morali nositi vizirje. 4. julija bodo lahko znova začeli delovati tudi muzeji, tematski parki, knjižnice, zunanja vadišča in otroška igrišča. Nočni klubi, vodni parki, bazeni in telovadnice medtem ostajajo zaprti.
STA
13.40 Tajska zaradi posledic virusa sterilizira opice
V Lopburiju, tajski provinci, ki slovi po številčni populaciji makakov, so oblasti pričele z množično sterilizacijo teh primatov. Opice, ki so bile navajene velik delež hrane dobiti od turistov so namreč postale sestradane in pričele napadati in ropati ljudi. Vdirajo in ropajo celo domove. Da bi zmanjšali populacijo sedaj s pastmi lovijo makake, ki jih veterinarji nato kastrirajo oziroma sterilizirajo. Mestne oblasti imajo namen operirati 500 opic.
Sterilizacija makakobv v Lopburiju. FOTO: Jorge Silva/Reuters
13.00 Nemško gospodarstvo se bo skrčilo za 6,5 odstotka
Nemško gospodarstvo se bo letos zaradi epidemije skrčilo za 6,5 odstotka, je sporočil svet ekonomskih svetovalcev nemške vlade. Kljub temu, da gre za največji padec od združenja Nemčije, okrevanje pričakujejo že v poletju. Trenutno je krčenje gospodarstva ocenjeno na 6,9 odstotka, a v drugi polovici leta pričakujejo ponovno večanje. Na predkrizno raven bo po predvidevanjih in glede na trenutno stanje BDP prišel šele najhitreje leta 2022.
12.30 Do ponedeljka unovčenih že skoraj 3400 turističnih bonov
Do ponedeljka popoldan je bilo pri ponudnikih turističnih namestitev unovčenih 3394 bonov v skupnem znesku nekaj več kot 424.000 evrov, so danes sporočili s Finančne uprave RS (Furs). Po informacijah TGZS se uresničujejo pričakovanja, da bo največ bonov izkoriščenih na Obali in v zdraviliščih, se pa zaradi bonov obeta upravni spor. Prebivalci s stalnim bivališčem v Sloveniji, ki so prejeli turistične bone za protikoronsko pomoč temu sektorju, so od petka do ponedeljka do 16. ure unovčili že skoraj 3400 bonov, prek katerih je v turizem priteklo dobrih 400.000 evrov. Največ povpraševanja opažajo na Obali in v termah, najmanj pa v mestih in izrazito mednarodnih turističnih destinacijah, kot je denimo Bled.
11.20 V Nemčiji uvajajo območno karanteno
Trenutna reprodukcijska ocena novega koronavirusa v Nemčiji je trenutno 2,76, je sporočil vodja inštituta Robert Koch
Lothar Wieler. Sto okuženih oseb torej okuži 276 novih. Število okužb še vedno narašča eksponentno, k čemur prispevajo zlasti lokalni izbruhi, kakršen je bil pred nekaj dnevi
odkrit izbruh v klavnici mesno-predelovalnega podjetja Tönnies, kjer so v nedeljo potrdili 1331 okužb pri delavcih. Zaradi izbruha je premier zvezne države Severno Porenja - Vestfalija
Armen Laschet napovedal karanteno na območju Gütersloha, kjer živi približno 360.000 ljudi.
10.50 13 novih okužb
Včeraj je bilo v Sloveniji potrjenih 13 novih okužb s koronavirusom. Nihče ni umrl, ena oseba je na intenzivni negi, pet pa jih je hospitaliziranih. Nove okužbe so potrdili v devetih občinah po Sloveniji ter še pri treh tujih državljanih. Večinoma so zaznali po en primer, razen v Pivki, kjer sta bila dva. Prvi primer sploh so odkrili v občini Straža.
10.40 Po Nemčiji o znižanju stopnje DDV razmišlja tudi Italija
Izjava italijanskega premierja
Giuseppeja Conteja, da vlada razmišlja o začasnem znižanju DDV, je v Italiji sprožila široko razpravo. Ekonomisti se strinjajo, da bi ukrep lahko spodbudil potrošnjo, vendar opozarjajo, da bi državo stal od štiri do šest milijard evrov. Začasno znižanje DDV je sicer napovedala Nemčija.
Italija si sicer lasti neslavni rekord imetnice največje vrzeli med pričakovanimi in dejanskimi prihodki od DDV, zato strokovnjaki oblasti opozarjajo, da bi lahko precej dodatnih sredstev zagotovile že z učinkovitejšim preprečevanjem utaje tega davka.
Začasno znižanje osnovne stopnje DDV je medtem že napovedala Nemčija. V sklopu prizadevanj za vnovični zagon gospodarstva po pandemiji covida-19 jo bo s 1. julijem znižala z 19 na 16 odstotkov, znižano stopnjo DDV, ki velja za nekatere izdelke in storitve, pa s sedmih na pet odstotkov. Ukrep bo veljal do konca leta. V Italiji bi okrepljena potrošnja lahko pomagala izboljšati napoved letošnje rasti BDP. Italijansko gospodarstvo se bo po napovedi tamkajšnjega državnega statističnega urada namreč letos skrčilo za 8,3 odstotka, kar bi pomenilo najhujšo recesijo po drugi svetovni vojni. Prihodnje leto naj bi bila rast 4,6-odstotna.
STA
10.15 Koronavirus prizadel več kot 90 odstotkov šolarjev
Več kot 250 milijonov otrok po vsem svetu leta 2018 ni imelo dostopa do izobraževanja, za kar sta v prvi vrsti krivi revščina in diskriminacija, v danes objavljenem poročilu opozarja Unesco. Z izbruhom koronavirusa, zaradi katerega so se vrstila zaprtja šol po vsem svetu, ki so prizadela več kot 90 odstotkov globalne šolajoče populacije, so se razmere še poslabšale, še ugotavlja Unesco. Otroci iz družin, ki razpolagajo z zadostnimi sredstvi, so lahko šolanje s pomočjo spleta, računalnikov in mobilnih telefonov nadaljevali na daljavo, mnogi pa tega niso mogli.
V državah z nizkimi in srednjimi dohodki je verjetnost za dokončanje osnovne šole oziroma prve stopnje srednje šole, ki se zaključi pri 15 letih, za kar 20 odstotnih točk višja pri otrocih iz premožnejših družin. V revnejših državah so velika tudi razhajanja, ko gre za otroke invalide in dekleta - še posebej tista s podeželja v podsaharski Afriki, ki skorajda nikoli ne končajo sekundarnega šolanja. V bogatejših državah so medtem v šolah občutno uspešnejši otroci, katerih uradni jezik - torej tisti, ki se uporablja v šolah - je njihov materni jezik. V ZDA je verjetnost, da ne obiskujejo šolo, kar trikrat višja pri LGBTI šolarjih, saj se tam ne počutijo varni. Številne države ne poskrbijo za dostop do kakovostnega izobraževanja za pripadnike manjšin in begunce, še izhaja iz poročila.
STA
10.00 Teksas kljub porastu okužb ostaja »odprt«
Guverner ameriške zvezne države Teksas
Greg Abbott je izjavil, da bo država kljub strmemu porastu okužb ostala »odprta za posle.« V zadnjih desetih dneh je bilo hospitaliziranih v povprečju 3200 Teksačanov dnevno, številka pa strmo narašča. Abbott je prebivalce sicer pozval naj nosijo maske, a tega ni naredil za obvezno, prav tako ni sprejel nobenega drugega ukrepa za zajezitev pandemije.
8.45 Temnopolti Američani hospitalizirani štirikrat pogosteje od večinskega prebivalstva
Vladno poročilo ZDA razkriva, da so temnopolti Američani zaradi okužbe z virusom hospitalizirani štirikrat pogosteje od etnično večinskega prebivalstva. Dvakrat pogosteje so hospitalizirani pripadniki latino-ameriške etnične manjšine, nekoliko pogosteje pa tudi etnično azijski Američani. Razlogi nikakor niso biološki.
Seema Verma, skrbnica Centrov za medicinsko oskrbo in pomoč (CMS), je opozorila, da podatki razkrivajo dolgotrajne težave s katerimi se soočajo etnične manjšine in so posledica nižjih prihodkov. Gre za še en dokaz, da je sistemski rasizem v ZDA še kako živ, vseprisoten in smrtonosen.
8.15 Okužen srbski košarkar Stefan Đorđević
Košarkar FMP-ja in srbske reprezentance Srbije Stefan Đorđević je pozitiven na koronavirus. Košarkaška reprezentanca Srbije se bo danes zbrala na desetdnevnih pripravah na Kopaoniku pod vodstvom nekdanjega slovenskega selektorja Igorja Kokoškova, med igralci pa ne bo Đorđevića zaradi pozitivnega testa na sars-cov-2. Srbska košarkarska zveza je objavila seznam igralcev, ki se bodo zbrali na pripravah, že v sredo zjutraj pa celotno reprezentanco čaka testiranje na koronavirus.
Za zdaj še ni informacije, da bi lahko zaradi pozitivnega testa odpovedali priprave, a srbski mediji ugibajo, da obstaja tudi ta možnost.
7.30 Število okužb v ZDA narašča, Trump zanemarja svarila
Število okužb s koronavirusom in s tem povezanih smrtnih primerov v ZDA še naprej narašča, vse slabši pa je položaj na jugu in zahodu ZDA, kjer so na oblasti člani konservativne republikanske stranke, ki so uvedli najmanj ukrepov proti širjenju pandemije. Doslej se je z virusom v ZDA potrjeno okužilo več kot 2,3 milijona ljudi, umrlo jih je prek 120.000. Na Floridi je število okužb preseglo 100.000, umrlo pa je več kot 3100 ljudi. V Arizoni je okužba potrjena pri vsaki peti testirani osebi, zdravniki v teksaškem Houstonu pa svarijo, da bodo bolnišnice v dveh tednih preobremenjene. V ZDA okužbe naraščajo za približno 26.000 na dan, medtem ko so pred dvema tednoma za 21.000 na dan. Predsednik Trump v intervjujih vztraja pri trditvi, da bo okužb v ZDA manj, če bodo manj testirali. Danes potuje v Arizono na mladinsko zborovanje, svarila zdravstvenih strokovnjakov pred velikimi zborovanji v zaprtih prostorih pa še naprej zanemarja. V Beli hiši sedaj več ni obvezno merjenje temperature razen za tiste, ki pridejo blizu predsedniku.
STA
Število okužb je zaradi napačnih vladnih odločitev največje v ZDA in Braziliji. FOTO: Nelson Almeida/Afp
7.15 Število potrjenih okužb je preseglo devet milijonov
Število potrjenih okužb po svetu je po podatkih Johns Hopkins University preseglo devet milijonov. Umrlo je najmanj 471,754 ljudi, gotovo pa precej več, saj nekatere države ne prikazujejo dejanskih podatkih smrti. Najhuje prizadeta država je ZDA, kjer je potrjenih okužb že več kot 2,3 milijona, umrlo pa je več kot 120.000 ljudi. Z več kot milijonom okužb sledi
Brazilija, z več kot pol milijona pa je tretja na lestvici Rusija, ki pa jo hitro dohiteva Indija. Število okužb po svetu še vedno narašča skoraj eksponentno in ne kaže znakov umirjanja.
Komentarji