Idris Debi je umrl dan po razglasitvi volilnih rezultatov.
Galerija
Pokojni Idris Debi na dan predsedniških volitev. FOTO: Marco Longari/AFP
Dan po tem, ko je čadska volilna komisija objavila končne rezultate predsedniških volitev, na katerih je 68-letni Idris Debi s skoraj 80 odstotki glasov osvojil že šesti predsedniški mandat, so iz N'Džamene sporočili, da je dolgoletni predsednik (od leta 1990) podlegel strelnim ranam, ki jih je menda dobil v spopadih z uporniki na severu države.
V Čadu in celotnem Sahelu so ljudje v šoku. Idris Debi je bil namreč ena redkih stalnic v drugače popolnoma nestabilnem (še zdaleč ne le) političnem okolju. Uradni čadski viri poročajo, da je bil Debi hudo ranjen v včerajšnjih spopadih z uporniki iz vrst skupine FACT (Front for Change and Concord in Chad). Ti so sicer tesno povezani z libijskim upornim generalom Kalifo Haftarjem, ki je skupaj s svojimi sledilci, milicami in mednarodnimi plačanci poldrugo leto neuspešno naskakoval Tripoli, za njim pa trdno stojita – Moskva in Francija. Prav zadnja je v Čadu izjemno dejavna.
Spopadi med čadsko vojsko in uporniki, ki delujejo iz Libije, sicer že dlje časa potekajo v hribovitih obmejnih območjih (Tibesti, Kamen). Ponovno izvoljeni predsednik je, da bi obiskal frontno črto in izrazil podporo svojim vojakom, odpovedal govor in sprevod v prestolnici, iz katere so Američani in Britanci s svojih veleposlaništev sicer že v soboto umaknili »nenujno osebje«.
Upornikom do N'Džamene ni uspelo priti, a v državi so po objavi Debijeve smrti prižgani vsi alarmi, hitro pa se širijo tudi različne teorije o notranjem obračunu. Ne nujno zarotniške. Za celotni Sahel je to strahotno slaba novica. Izpraznjeni predsedniški položaj je včeraj zasedel Debijev 37-letni sin Mahamat Idris Debi, sicer general. Vprašanje je, za kako dolgo.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji