Neomejen dostop | že od 9,99€
V Ukrajini so po sredinem uničujočem ruskem raketiranju kritične infrastrukture znova vzpostavili preskrbo z vodo v prestolnici, dela pa napredujejo tudi drugod po državi. V ruskem obstreljevanju južnega mesta Herson je bilo v četrtek po zadnjih podatkih ubitih kar sedem ljudi, še 20 je bilo ranjenih.
Več delov Kijeva je bilo po napadu sicer brez ogrevanja, interneta in mobilnega telefonskega omrežja, poroča nemška tiskovna agencija DPA. V četrtek zvečer je bilo brez elektrike še več delov prestolnice, medtem ko naj bi vodo znova imeli vsi. Je pa na omrežje znova priklopljena večina termo- in hidroelektrarn ter tudi vse nuklearke. Po podatkih Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) tudi največjo nuklearko v Zaporožju znova oskrbujejo z elektriko od zunaj in ni več odvisna od zasilnih dizelskih generatorjev.
Kot je povedal kijevski župan Vitalij Kličko, je bilo po ruskem raketiranju v sredo brez elektrike kar 70-odstotkov Kijevčanov. Pristojni se trudijo dan in noč, da preskrbo znova vzpostavijo, a ta je odvisna tudi od stabilnosti električnega omrežja drugod po državi, je pojasnil.
Namestnik vodje predsedniškega urada Kirilo Timošenko je za televizijo sinoči optimistično dejal, da jim je preskrbo z elektriko uspelo obnoviti »na vseh območjih Ukrajine«, vendar pa ni pojasnil, koliko Ukrajincev dejansko znova ima elektriko, piše DPA. Državno energetsko podjetje Ukrenergo tudi ni podalo novih pojasnil, ali jim je uspelo odpraviti izredne izpade elektrike in so se vrnili na zdaj že običajne, redne oziroma načrtovane prekinitve.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v svojem rednem videonagovoru v četrtek pohvalil Ukrajince in njihovega uporniškega duha v ruski invaziji. »Preživeli smo že devet mesecev vojne in Rusija ni našla načina, da nas zlomi. In ga tudi ne bo,« je zatrdil. Obenem je priznal, da imajo težave pri obnovi preskrbe z elektriko in vodo po sredinih napadih, ki jih je označil kot »maščevanje poražencev«.
Soproga ukrajinskega predsednika Olena Zelenska je v pogovoru za britanski BBC zatrdila, da bodo Ukrajinci kljub mrazu in električnim mrkom preživeli prihajajočo zimo ter se še naprej borili, saj »brez zmage ne more biti miru«.
Rusija je včeraj obstreljevala južno mesto Herson, pri čemer je bilo po navedbah tamkajšnjega regionalnega guvernerja Jaroslava Januševiča ubitih sedem ljudi, 20 pa ranjenih. Med drugim je zaradi napadov zagorela stolpnica.
Rusi so izvedli obstreljevanje, potem ko je Moskva ta mesec umaknila svoje sile iz mesta Herson in nekatere od njih premestila na položaje v vzhodnih regijah Doneck in Lugansk. Herson je tudi edina regionalna prestolnica, ki jo je Rusom od začetka invazije uspelo zavzeti, in njihov umik od tam velja za enega največjih ruskih neuspehov v vojni.
Nekdanja nemška kanclerka Angela Merkel je v pogovoru za nemški tednik Spiegel izjavila, da je v času, ko je bila še na položaju, poskušala vzpostaviti pogovore za pomiritev napetosti v Ukrajini, v katerih bi sodelovala tudi francoski predsednik Emmanuel Macron in ruski voditelj Vladimir Putin, a za to ni imela dovolj vpliva. Bilo je namreč poleti 2021, ko so že vedeli, da »je jeseni ne bo več«.
Avgusta lani je Merklova odpotovala na svoj zadnji uradni obisk v ruski prestolnici. »Občutek je bil povsem jasen. Kar zadeva politiko moči, je z vami konec. Za Putina šteje samo moč,« je opisala.
Dolgoletna nemška kanclerka je bila sicer gonilna sila normandijskega formata, ki so ga sredi leta 2014 – po ruski enostranski priključitvi Krima in izbruhu spopadov na separatističnem vzhodu Ukrajine – vzpostavile Nemčija, Francija, Rusija in Ukrajina. Konec leta 2014 in v začetku leta 2015 sta sledila sporazuma iz Minska, ki pa nista bila nikoli v celoti uresničena.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji