Dim je v grško prestolnico zaneslo s požara ob vznožju gore Parnita severno od prestolnice. V kraju Varimpompi kakih 30 kilometrov severozahodno od Aten so ognjeni zublji v torek in ponoči opustošili več deset podjetij, lokalov in domov. Gasilci upajo, da jim jih bo uspelo danes spraviti pod nadzor.
Varipompi je danes obiskal grški premier
Kiriakos Micotakis in situacijo označil kot nočno moro. Kot poroča francoska tiskovna agencija
AFP, so razmere sicer zdaj že boljše, potem ko je bilo v torek kot mesto duhov, saj so z območja evakuirali več kot 300 ljudi. Ogenj je uničil več deset poslopij, a gasilci so ga večinoma že omejili in računajo, da jim ga bo danes uspelo spraviti pod nadzor.
Veter se umirja
Z ognjem se bori okoli 500 gasilcev s pomočjo petih helikopterjev in na desetine letal. Danes se je veter umiril, zato upajo na uspeh, preden se bo znova okrepil.
Z ognjem se bori okoli 500 gasilcev, pomaga jim pet helikopterjev in na desetine letal. FOTO: Giorgos Moutafis/Reuters
Požar na gori Parnita je izbruhnil v torek, prejšnji teden je ogenj pustošil po gori Penteli. Gre za dve od štirih gora, ki obkrožajo atensko kotlino. Območje je že dober teden v primežu ekstremnega vročinskega vala, ko temperature ponekod presegajo 43 stopinj Celzija.
V Grčiji so sicer v torek našteli skoraj 80 požarov, od tega 40 večjih in aktivnih. Danes poleg omenjenega pustošita vsaj še dva gozdna požara, eden na polotoku Peloponez in drugi na otoku Evija. Gori tudi na otokih Rodos in Kos.
EU v pomoč Italiji, Grčiji, Albaniji in Severni Makedoniji v boju s požari
Več članic EU je zagotovilo pomoč Italiji, Grčiji, Albaniji in Severni Makedoniji v boju z uničujočimi gozdnimi požari. Slovenija je na zaprosilo Severne Makedonije v okviru mehanizma EU za civilno zaščito v to državo napotila enoto 46 pripadnikov civilne zaščite za gašenje požarov v naravnem okolju s 16 vozili, je sporočila vlada na twitterju.
Gasilski letali iz Francije bosta danes začeli pomagati obvladovati požare v Italiji. Ciper bo z gasilskima letaloma pomagal Grčiji, tja pa bo napotil tudi gasilsko ekipo v pomoč na terenu. Češka in Nizozemska bosta Albaniji pomagali s helikopterji.
Članice pomoč zagotavljajo v okviru evropskega mehanizma za civilno zaščito, pri čemer Evropska komisija sofinancira najmanj 75 odstotkov transportnih stroškov.
Evropski komisar za krizno upravljanje
Janez Lenarčič je pri tem poudaril, da v pomoč v boju s požari, ki divjajo po Evropi, delajo dan in noč ter zagotavljajo največjo možno zmogljivost orodij za gašenje požarov. To je po njegovih besedah odličen primer evropske solidarnosti v težkih časih.
EU pomaga tudi pri gašenju požarov v Turčiji, konec julija pa je pomagala na Sardiniji. Med drugim pomaga s pomočjo satelitskega sistema Copernicus, ki fotografira prizadeta območja.
Članice si v primerih požarov, poplav, potresov in epidemij pomagajo v okviru mehanizma za civilno zaščito, vzpostavljenega leta 2001, in sicer po načelu prostovoljnosti in ob usklajevalni vlogi EU.
Na otoku Evija je ogenj uničil najmanj 150 domov. Gasilci so posvarili, da je požar težko spraviti pod nadzor zaradi gričevnate pokrajine in slabe vidljivosti. Evakuirali so že številne ljudi, trije menihi iz samostana Sveti David pa so se uprli. Policija je za AFP potrdila, da bodo menihe prisilili v evakuacijo, če bo njihovo življenje ogroženo.
Komentarji