Od avgusta do oktobra se bo po podatkih Združenih narodov v šole vrnilo okoli 900 milijonov osnovnošolcev in srednješolcev, mnogi z mislijo na možnost, da se lahko kmalu spet zaprejo. Zlasti v državah, ki so imele v prejšnjem valu širjenja covida-19 največ okužb, so uvedli najstrožje previdnostne ukrepe.
V Franciji, kjer je v torek novo šolsko leto začelo 12,4 milijona šolarjev in dijakov, morajo starejši od 11 let in učitelji v vseh zaprtih prostorih, tudi v učilnicah, nositi zaščitno masko ter ohranjati vsaj meter razdalje. Starši ukrepe sprejemajo, saj se veselijo vrnitve v običajni vsakdanjik, učitelji so zadržani. »Le kako naj se povežemo z otroki, če imamo pokrito polovico obraza?« se je po poročanju
AFP spraševala
Julie Siata, učiteljica angleščine na osnovni šoli v Marseillu.
Podobno je v Belgiji, kjer morajo masko nositi vsi učitelji in učenci, starejši od 12 let, tudi med poukom, na prvi šolski dan pa je premierka
Sophie Wilmes poudarila, da je pomembno predvsem, da otroci kar se da običajno obiskujejo šolo in imajo kar se da običajno življenje.
Zaželim ji zabaven dan, pomaham v pozdrav in potiho upam, da bodo razred čim manjkrat pošiljali v karanteno. FOTO: osebni arhiv
Večina staršev ne dela cirkusa
Frankfurt – »No, katero masko bova danes izbrali?« vprašam hčerko, drugošolko, na prvi šolski dan. Izbere si rožnato, eno od dveh, ki smo ju dan prej kupili v trgovini. »Mama, mene maska čisto nič ne moti,« pripomni, ko nastavljava vrvice. Skupaj ugotoviva, da bo maska nov šolski modni dodatek in da je danes celo barvno usklajena.
Iz Evropske šole v Frankfurtu, kjer se pretežno šolajo otroci zaposlenih v evropskih institucijah, smo starši ob začetku šolskega leta prejeli kar zajeten sveženj higienskih in drugih navodil. Večino sem preskočila. Zanimalo me je le, ali bo normalno vozil šolski avtobus, ker bi si sicer starši morali sami organizirati prevoz. Red ne bo nič drugačen kot konec preteklega šolskega leta, ko je življenje v šoli že potekalo po novih predpisih zaradi koronavirusa. V navodilih ni bilo nič dramatičnega, z eno veliko izjemo: prepovedano se je dotikati, objemati in rokovati. Stisnilo me je pri srcu ob misli, kako bo videti vse skupaj, ko se bosta po dolgem času videli z najboljšo prijateljico.
Da ne bi hčerke po nepotrebnem obremenjevala, sem preskočila prepovedi in dejala le, da naj maske ne izgubi že prvi šolski dan. Z masko v žepu sva sedli v avto in se odpeljali na postajališče šolskega avtobusa. Otroci in njihovi starši so počasi kapljali tja. Otroci vsi z masko, starši pa – kakor kdo. Po higienskem protokolu dežele Hessen morajo otroci na šolski avtobus z masko in sneti jo smejo šele, ko pridejo do svojega razreda. Maske so obvezne tudi na šolskih hodnikih in v menzi, pa na primer v garderobah. Kosilo bodo najmlajšim dostavljali v razrede.
Od dodatnih dejavnosti so prepovedali zborovsko petje in igranje na pihala. Tudi vse ekskurzije bodo na žalost odpadle. No, ples, risanje in šport na srečo niso prepovedani. Vsaka zvezna dežela ima sicer svoja pravila. Na Bavarskem, kjer se bo pouk začel prihodnji teden, bodo maske prva dva tedna obvezne tudi med poukom za učence na višjih stopnjah. V nekaterih zveznih deželah, predvsem na vzhodu države, pa zaradi majhnega števila okužb maske niso potrebne niti ob prihodu v šolo. Teh različnih politik glede koronavirusa se je v Nemčiji že prijel vzdevek Flickenteppich (preproga iz krp).
»Komaj je čakala začetek šole,« pripomni mama deklice, ki med čakanjem na avtobus kot navita teka po parkirišču. Odvrnem, da je tudi moja hči komaj čakala začetek šole, da pa je nekoliko razočarana, ker na postajališču ni nobene od deklet, s katerimi se je preteklo leto skupaj vozila v šolo. Na postajališču je resnično bistveno manj otrok in staršev. Zakaj, lahko le ugibam.
Sodeč po razpravi v skupini hčerkinega razreda na whatsappu so se nekateri starši odločili, da bodo otroke sami vozili v šolo. Nekaj jih je namreč močno prestrašenih zaradi virusa. Nekateri so izrazili željo, da bi pouk še naprej potekal doma. Nekatere skrbi, da na avtobusu ni upoštevana predpisana fizična razdalja, ali pa so zaskrbljeni zaradi popoldanskega varstva, ko bodo otroci iz različnih skupin pomešani. Toda večina staršev vseeno ne dela cirkusa.
So pa nekateri že prek sodišča dosegli, da njihovi otroci maske ne bodo nosili. Sodišče je namreč ugotovilo, da bi šola morala dokazati, da učenec, ki ne nosi maske, v konkretnem trenutku neposredno ogroža zdravje drugih. To pa je seveda, če učenec ni okužen, nemogoče dokazati.
Avtobus končno pripelje in mularija se spravi v vrsto. Hčerki zaželim zabaven dan, ji pomaham v pozdrav in potiho upam, da bodo razred čim manjkrat poslali v karanteno. Odkar se je po Nemčiji znova začel pouk, je skoraj vsak dan slišati, da so zaradi potrditve okužbe v dvotedensko karanteno poslali kakšen razred. V zvezni deželi Hessen, kjer se je sicer pouk začel 17. avgusta, so doslej začasno zaprli šest od skoraj 1800 šol, kar so oblasti ocenile kot dober začetek šolskega leta.
Največ nezadovoljstva pa povzročajo prenatrpani šolski avtobusi. »Malo me skrbi. Avtobus je vedno zelo poln in se drenjamo,« slišim 12-letnico v jutranjih poročilih na radiu. Prepolni šolski avtobusi so bili problem že pred epidemijjo, zdaj pa so še toliko bolj na udaru. Vendar preproste rešitve ni. Zagotavljanje tolikšnega števila avtobusov, kot bi jih potrebovali za ohranjanje 1,5 metra razdalje, bi bilo enostavno predrago. Naš šolski avtobus za enega otroka na leto stane 2000 evrov. Za dva bo strošek že 4000 evrov. Ne upam si pomisliti, kakšna bi bila cena ob podvojitvi avtobusov.
Krajše ure, manj učencev
Začetek šole z maskami so prav tako doživeli učenci v Srbiji; snamejo jih lahko le, če so od drugih otrok oddaljeni dva metra. Šolske ure so krajše, v učilnici pa je lahko samo 15 učencev naenkrat. Srbski epidemiolog
Predrag Kon je po poročanju
STA staršem svetoval, naj otrokom vsako jutro izmerijo telesno temperaturo.
V Grčiji, kjer se bo pouk začel 14. septembra, sme biti v učilnici največ 25 otrok, vsi morajo nositi masko. Čez dva tedna se bo pouk začel tudi v Italiji; šole so tam včeraj odprli le za tiste, ki imajo popravne izpite. Izjema je Južna Tirolska, kjer učence pričakujejo že v ponedeljek.
Stroga pravila so pripravile tudi španske oblasti, čeprav je končna izvedba v pristojnosti regij. Masko si morajo nadeti otroci nad šest let, si umivati roke vsaj petkrat na dan in ohranjati fizično razdaljo, zaradi zmanjšanja števila učencev v razredih so zaposlili dodatne učitelje. Starši španskih otrok, med katerimi so mnogi izkusili dolgo obdobje, ko otroci niti na ulico niso smeli, v bojazni pred ponovitvijo razmer opozarjajo, da so nekateri ukrepi premalo strogi ali neustrezno implementirani, zlasti napovedi o dodatnih zaposlitvah. Šole naj bi odprli v prihodnjih dneh, medtem število okuženih v državi znova narašča.
V Franciji morajo starejši od 11 let in učitelji v vseh zaprtih prostorih, tudi v učilnicah nositi zaščitno masko ter ohranjati vsaj meter razdalje. FOTO: Martin Bureau/AFP
Prav tako so številke slabe v Rusiji, še posebej v Moskvi, kjer so oblasti pred odprtjem šol testirale vse šolsko osebje; odkrili so dobre tri odstotke (5500) okuženih, pri več kot 13 odstotkih pa so zaznali protitelesa. Medtem ko bodo ti šolski delavci začasno doma, so se v šole vrnili otroci in mladi, brez navodil za nošenje maske. Za učitelje je obvezna le v Moskvi, učencem jo priporočajo. Šole morajo redno razkuževati in namestiti razkužila, priporočajo merjenje telesne temperature, pri čemer je treba izolirati vsakega učenca, ki bi imel temperaturo, višjo od 37,1 stopinje. V razredih mora biti razdalja med učenci dva metra in pol.
Skandinavci v učilnicah sredi avgusta
Vse je kazalo, da bodo brez mask učenci v Angliji in Walesu, a so tik pred zdajci prišla nova navodila, po katerih jih morajo nositi v skupnih prostorih. Odprtje šol so sicer razporedili čez teden, da bi se izognili preveliki gneči v javnem prevozu. Na Škotskem in Severnem Irskem so po poročanju
BBC za šolarje maske obvezne.
Brez posebnih pravil so v novo šolsko leto zakorakali madžarski otroci; šolam so tam naložili le, da morajo biti pripravljene na uvedbo zaščitnih ukrepov. Maske prav tako ni treba nositi učencem in učiteljem na Poljskem. Se pa lahko ravnatelji odločijo, da jo zapovedo na hodnikih in v garderobah.
Tako so vladna navodila za zagotavljanje razdalje med šolarji izvedli na eni izmed tajskih šol. FOTO: Athit Perawongmetha/ Reuters
Med prvimi v Evropi so se sredi avgusta v šole vrnili otroci v skandinavskih državah. Čeprav so te države že ene prvih po epidemiji odprle vrata šol (na Švedskem jih za osnovnošolce sploh niso zaprli), se zavedajo, da začetek tega šolskega leta ne bo enak prejšnjim. »Kot je bila naporna pomlad, bo tudi jesen,« je napovedal vodja švedskega urada za izobraževanje
Peter Fredriksson pred odprtjem šol, ko je število okužb kot drugod po Evropi naraščalo zlasti med mlajšim prebivalstvom. Med ukrepi še vedno ne omenjajo obveznega nošenja maske, pozivajo pa k omejitvam števila ljudi na javnih prostorih in prevoznih sredstvih.
Prvega julija so šli v šole nekateri otroci na Tajskem, a s precejšnjo zamudo; šolsko leto v tej državi sicer traja od maja do februarja. Ob vračanju smo gledali fotografije otrok, ki niso nosili le maske, ampak nekateri tudi zaščitni vizir, v učilnicah in jedilnicah pa so mednje namestili plastične pregrade, ponekod celo ograde, ki spominjajo na kletke.
Komentarji