Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Policija s solzivcem nad tisoče protestnikov

Kljub solzivcu številni protestniki vztrajajo, saj so opremljeni tako z vodo in zalogami prve pomoči kot tudi s čeladami in plinskimi maskami.
Policija je solzivec uporabila na več območjih. FOTO: Tyrone Siu/Reuters
Policija je solzivec uporabila na več območjih. FOTO: Tyrone Siu/Reuters
STA
27. 7. 2019 | 13:30
27. 7. 2019 | 18:29
3:52
V Hongkongu se je danes kljub uradni prepovedi spet zbralo več deset tisoč protivladnih protestnikov. Shod je potekal v četrti Yuen Long, kjer so protestnike po nedeljskem protestu napadli neznanci in ranili 45 ljudi. Tudi tokrat je prišlo do konflikta s policijo, saj je ta posredovala s solzivcem in gumijastimi naboji.

Policija je solzivec uporabila na več območjih. Protestniki blizu naselja Nam Pin Wai so se uprli z dežniki in ščiti, na nekaterih drugih območjih pa so postavili celo barikade, da bi preprečili napredovanje policije, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.

Kljub solzivcu so številni protestniki vztrajali, saj so bili opremljeni tako z vodo in zalogami prve pomoči kot tudi s čeladami in plinskimi maskami. Policija je medtem izdala opozorilo, da se razmere v Yuen Longu poslabšujejo.

Nekateri protestniki so proti policiji metali različne predmete, tudi kamne in opeke, ter celo obkolili policijski kombi. Policija pa je, da bi razgnala še prisotne, pozneje zvečer izstrelila več gumijastih nabojev. Pri tem je bilo ranjenih devet ljudi, od tega pet huje. Do poznega večera je sicer na območju protestov ostalo okoli 200 ljudi.

Hongkong že več kot mesec dni pretresajo množični in večinoma mirni protestni shodi. FOTO: Tyrone Siu/Reuters
Hongkong že več kot mesec dni pretresajo množični in večinoma mirni protestni shodi. FOTO: Tyrone Siu/Reuters


Hongkong že več kot mesec dni pretresajo množični in večinoma mirni protestni shodi, prišlo pa je tudi do nekaj nasilnih soočenj protestnikov in policije. Shode je zanetil predlog zakona, ki bi omogočil izročanje osumljencev hujših kaznivih dejanj Kitajski. Sčasoma so protestniki oblikovali tudi ostale zahteve, kot so demokratične reforme, splošna volilna pravica in večje svoboščine.

Danes pa so na shodu opozorili na nasilje po nedeljskih demonstracijah, na katerih je protestnike v četrti Yuen Long napadla skupina okoli sto zamaskiranih nasilnežev. Moški v belih majicah so namreč tedaj s kovinskimi in lesenimi palicami pretepali protestnike in novinarje na tamkajšnji postaji in na vlakih ter ranili 45 ljudi. Kdo so bili pretepači, ni jasno, so se pa pojavili sumi, da bi lahko bili moški člani kitajske mafije oz. triade.

Hongkong je nekdanja britanska kolonija, ki je leta 1997 postala administrativno območje Kitajske. FOTO: Tyrone Siu/Reuters
Hongkong je nekdanja britanska kolonija, ki je leta 1997 postala administrativno območje Kitajske. FOTO: Tyrone Siu/Reuters


Številni so bili kritični do počasnega odziva policije, ki je potrebovala več kot eno uro, da je prišla na prizorišče in ni aretirala nasilnih moških, ki so bili še vedno v bližini postaje.

»Današnji protesti so uperjeni tako proti policiji kot proti mafiji. Prejšnji teden je bilo napadenih veliko ljudi in policija nam ni prišla na pomoč. Čakali smo celo uro, preden so prišli policisti. To je nesprejemljivo,« je danes povedal eden od udeležencev shoda.

Policija je sicer pojasnila, da je doslej v zvezi z nedeljskim napadom aretirala 12 ljudi, med katerimi naj bi jih bilo s triado povezanih devet.

Protesti bodo predvidoma potekali tudi v nedeljo.

Hongkong je nekdanja britanska kolonija, ki je leta 1997 postala administrativno območje Kitajske, a ji je bila v skupni deklaraciji zagotovljena avtonomija vse do leta 2047. Številni prebivalci oz. protestniki pa se bojijo, da so njihove pravice in svoboščine v zadnjih letih napadene.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine