Predsednica Evropske komisije
Ursula von der Leyen je po današnjem telefonskem pogovoru z britanskim premierjem
Borisom Johnsonom sporočila, da Evropska unija in Združeno kraljestvo nadaljujeta pogajanja o prihodnjih odnosih po brexitu.
»Naši pogajalci so v zadnjih dneh delali dan in noč. Kljub izčrpanosti po skoraj enem letu pogovorov in čeprav so bili že večkrat prekoračeni roki, oba misliva, da je odgovorno, da naredimo dodatno miljo,« je povedala von der Leynova po pogovoru z Johnsonom. Pogovor je opisala kot konstruktiven in koristen.
Dodala je, da sta pogajalce pooblastila za nadaljevanje pogajanj, da bi videli, ali je še mogoče doseči dogovor. »Pogajanja se nadaljujejo tu v Bruslju,« je sporočila predsednica komisije v izjavi za medije.
»Pogajanja se nadaljujejo tu v Bruslju,« je sporočila Ursula von der Leyen. FOTO: Olivier Hoslet/AFP
Razlike na ključnih področjih
Britanski premier je po pogovoru z von der Leynovo v Londonu za televizijo
Sky News dejal, da sta strani glede na trenutno stanje še vedno daleč stran pri ključnih vprašanjih. Ob tem je izrazil upanje, da bodo z EU dosegli dogovor, a da neuspeh pogajanj ostaja »najbolj verjeten« scenarij, poroča francoska tiskovna agencija
AFP.
Kljub temu bodo nadaljevali pogovore. »Združeno kraljestvo zagotovo ne bo zapustilo pogovorov«, je dejal Johnson, hkrati pa opozoril, da se morajo pripraviti na trgovanje po pravilih Svetovne trgovinske organizacije (WTO).
Johnson je po poročanju nemške tiskovne agencije
DPA tudi ponovil svoj predlog, da bi se neposredno pogajali s posamičnimi prestolnicami držav članic EU.
Čas za dogovor o prihodnjih odnosih po brexitu se dejansko izteka. Sporazum, če bo dosežen, je treba še ratificirati, preden se čez manj kot tri tedne izteče prehodno obdobje, v katerem je Otok še del evropskega notranjega trga in carinske unije. Ključna področja, na katerih ostajajo razlike, so ribištvo, enaki konkurenčni pogoji in upravljanje sporazuma.
Če dogovora do konca leta ne bo, bodo trgovinski odnosi med EU in Združenim kraljestvom temeljili na pravilih WTO, kar pomeni carine, kvote in druge trgovinske ovire, ki jih v 47 letih britanskega članstva v uniji ni bilo.
Pritisk je čutiti tudi s strani britanskega gospodarstva. Konfederacija britanske industrije (CBI) je danes posvarila pred posledicami neuspeha pogajanj. »Dogovor je tako nujen kot tudi možen,« je sporočil generalni direktor CBI
Tony Danker. Ob tem je vlado pozval, da naj se tudi v primeru propada pogajanj dogovori za podaljšanje obdobja pri prilagajanju novim pravilom in priskoči na pomoč podjetjem, ki bi bila v primeru nedogovora najbolj prizadeta, še navaja
DPA.
Predsednica britanske gospodarske zbornice
Ruby McGregor-Smith pa je dejala, da Združeno kraljestvo potrebuje dogovor »čimprej«. »Moramo razumeti, kako bomo trgovali in kakšna so pravila,« je dejala za
Sky News.
Komentarji