Neomejen dostop | že od 9,99€
Več tisoč protestnikov je v ponedeljek v Beogradu zahtevalo prevzem kazenske in politične odgovornosti po zrušitvi nadstreška na novosadski železniški postaji v začetku meseca. Na protestu v organizaciji opozicije so znova zahtevali odhod premiera Miloša Vučevića, ki je v odzivu napovedal, da bodo v prihodnjih dneh sledili novi odstopi.
Številni protestniki vztrajajo, da so za nesrečo pred desetimi dnevi, ko je po zrušitvi nadstreška na pred kratkim prenovljeni železniški postaji umrlo 14 ljudi, medtem ko se trije huje poškodovani še vedno borijo za življenje, odgovorni nepotizem in korupcija ter nezadosten nadzor pri gradnji in njenem načrtovanju.
»Oni niso bili žrtve nesreče, ker to ni bila nesreča. Bili so ubiti. Ubili sta jih korupcija in kriminal,« je pred množico protestnikov po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal odvetnik Jovan Rajić. Ena od nevladnih organizacij število udeležencev ocenjuje na med 9000 in 10.000.
Protestniki so poleg ponovne zahteve po odstopu premiera in novosadskega župana Milana Đurića zahtevali, da kazensko odgovarjajo vsi, ki so bili krivi za tragedijo. Če njihove zahteve ne bodo izpolnjene, opozicija napoveduje zahtevo seje z glasovanjem o zaupnici vladi in nadaljevanje uličnih protestov.
Po besedah premiera Vučevića, ki je v ponedeljek gostoval na provladni televiziji TV Informer, opozicija »izkorišča tragedijo« in želi »brez volitev prevzeti oblast«.
Kot je dejal Vučević, je v tem trenutku najpomembneje, da institucije ugotovijo vzroke za nesrečo, ker ta odgovor pričakujejo srbski narod in svojci 14 umrlih. Napovedal je še, da bodo odgovorne za nesrečo privedli pred sodišče in kaznovali ter da odstop ministra za gradbeništvo, promet in infrastrukturo Gorana Vesića prejšnji teden ni bil zadnji.
»Pričakujem, da bodo še nekateri drugi prevzeli politično odgovornost in odstopili. V prihodnjih dneh bomo videli konkretne poteze,« Vučevićeve besede povzema hrvaška tiskovna agencija Hina.
Ponedeljkovi protesti v Beogradu so bili tretje večje zborovanje po nesreči, ki se je zgodila 2. novembra. O incidentih niso poročali. Pred tem se je v petek v Novem Sadu na protestih, ki so se ponekod prelevili v nasilje, zbralo približno 20.000 ljudi. Pridržali so 14 oseb, ki so med drugim menda uničevali poslopje mestne hiše.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji