Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Po protestih aretacije

Mednarodno javnost je razburilo zlasti izginotje ene vodilnih aktivistk opozicije, policija zanika vpletenost.
Maria Kolesnikova (na fotografiji v sredini), ena vodilnih aktivistk opozciije, je danes izginila neznano kam. FOTO: Sergei Gapon/AFP
Maria Kolesnikova (na fotografiji v sredini), ena vodilnih aktivistk opozciije, je danes izginila neznano kam. FOTO: Sergei Gapon/AFP
STA
7. 9. 2020 | 21:02
7. 9. 2020 | 21:05
3:47
Na množičnih protestih proti beloruskemu predsedniku Aleksandru Lukašenko so ta konec tedna aretirali več kot 600 ljudi. Okoli 360 protestnikov je še v priporu, je danes sporočilo belorusko notranje ministrstvo. Med drugim je izginila tudi ena od vodij protestov Marija Kolesnikova.

Protestov v prestolnici Minsk se je ta konec tedna udeležilo več deset tisoč ljudi. Opazovalci so poročali o celo 100.000 udeležencih. To so največji protesti v zgodovini države, ki se vrstijo že skoraj en mesec. Oblasti so sicer sporočile, da se je po celi državi protestov udeležilo okoli 30.000 ljudi, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Varnostne sile naj bi bile v nedeljo še bolj nasilne kot v prejšnji teden. Beloruske oblasti so na ulice poslale vodne topove in oklepnike. Na posnetkih je bilo tudi videti, kako so moški v kapucah zasledovali in preganjali protestnike na ulicah.
 

Odzivi iz tujine


Med drugim naj bi danes izginila ena od vodij protestov Marija Kolesnikova. Glede na poročanje neodvisnega medijskega portala Tut.by naj bi jo neznani zamaskirani moški zgrabili v središču Minska in jo odpeljali s kombijem. Litovski zunanji minister Linas Linkevičius je na Twitterju ocenil, da so aktivistko ugrabili, in pozval k njeni izpustitvi.

Oglasil se je tudi nemški zunanji minister Heiko Maas, ki je od Belorusije zahteval pojasnila glede njenega izginotja. »Zelo smo zaskrbljeni glede gospe Kolesnikove. Hočemo vedeti, kje se nahaja in zahtevamo izpustitev vseh političnih zapornikov v Belorusiji,« je dejal za časnik Bild.

Beloruske oblasti so v preteklih tednih aretirale že več članov opozicijskega koordinacijskega sveta, ki mu pripada tudi Kolesnikova. Svet so sicer ustanovili, da bi omogočili miren prenos oblasti, oblasti pa verjamejo, da je to poskus prevzema oblasti. »Nadaljnje aretacije in represija, tudi in zlasti nad člani koordinacijskega sveta, niso sprejemljive,« je še sporočil Maas, čigar država trenutno predseduje Svetu EU.

Belorusko notranje ministrstvo je sicer pred tem danes sporočilo, da nimajo nobenih informacij o domnevnem pridržanju Kolesnikove, poroča ruska tiskovna agencija Tass.
 

Dolgotrajni protesti


Protesti v državi potekajo že vse od predsedniških volitev 9. avgusta, na katerih je po uradnih podatkih znova zmagal dosedanji predsednik Lukašenko. Lukašenkov režim jih je skušal zatreti s silo. Več tisoč ljudi je bilo zaprtih, številni grobo pretepeni, nekateri tudi ubiti.

Protestniki zahtevajo spremembe in opozarjajo, da so bile volitve lažne. Po njihovem mnenju je zmagovalka opozicijska voditeljica, 37-letna Svetlana Tihanovska, ki je zbežala v Litvo.

V Evropski komisiji so danes izrazili zaskrbljenost zaradi nedavnih aretacij političnih aktivistov v Belorusiji. »Čemur smo priča v Belorusiji, je v resnici nadaljevanje represije oblasti proti civilnemu prebivalstvu,« je dejal tiskovni predstavnik Peter Stano. Dodal je, da so seznanjeni z domnevno ugrabitvijo Kolesnikove in drugih aktivistov, ter obsodil politično motivirane aretacije.

Medtem pa Lukašenka pričakujejo v Moskvi, ki je njegova glavna podpornica. Kot je potrdil tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov, se že pripravljajo na obisk beloruskega predsednika v prihodnjih dneh, datum pa bodo še sporočili.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine