Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

ZDA z vetom nad resolucijo ZN o humanitarni prekinitvi ognja

Izrael nadaljuje obstreljevanje Gaze, Palestince pa poziva k umiku na jug. Svet obsoja napad na bolnišnico, Guterres je pozval k prekinitvi ognja.
Vse več je civilnih žrtev Izraelskih napadov na Gazo. FOTO: Mohammed Faiq/AFP
Vse več je civilnih žrtev Izraelskih napadov na Gazo. FOTO: Mohammed Faiq/AFP
Be. B., M. B., STA
18. 10. 2023 | 07:01
18. 10. 2023 | 21:25
32:13

Spremljamo dogajanje po napadu Hamasa na Izrael. 

20.50 ZDA vložile veto na brazilski predlog resolucije

ZDA so danes vložile veto na predlog brazilske resolucije, ki obsoja teroristične napade Hamasa na Izrael, hkrati pa zahteva, da Izrael umakne poziv Palestincem, naj se s severnega dela Gaze umaknejo na jug. Za resolucijo je glasovalo 12 od 15 članic Varnostnega sveta ZN, Rusija in Velika Britanija pa sta se vzdržali.

Brazilija je v predlogu pozvala k humanitarni prekinitv ognja, ki bi omogočila popoln, hiter, varen in neoviran humanitarni dostop za  agencije ZN in njihove izvajalske partnerje, Mednarodni odbor Rdečega križa in druge nepristranske humanitarne organizacije. Resoulcija se je zavzemala tudi za vzpostavitev humanitarnih koridorjev in drugih pobud za dostavo humanitarne pomoči civilistom.

Predlog resolucije se poleg obsodbe Hamasa osredotoča na humanitarna vprašanja in ponavlja stališče generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa in agencij ZN, da evakuacije več kot milijona ljudi s severa na jug Gaze ni mogoče izvesti brez številnih žrtev, poroča francoska tiskovna agencija AFP. 

Varnostni svet ZN je že v ponedeljek zavrnil ruski predlog resolucije, ki je zahtevala prekinitev spopadov med Hamasom in izraelskimi silami, vendar ni obsodila napa Hamasa. Brazilski predlog resolucije ostro obsoja vse nasilje in sovražnosti do civilistov in vsa teroristična dejanja. Obsoja in zavrača teroristične napade Hamasa in jemanje talcev. Vse strani poziva, naj se držijo mednarodnega humanitarnega prava.

Rusija se je vzdržala, ker predlog resolucije ni zahteval takojšnje prekinitve ognja in napadov na civiliste. Ruski veleposlanik Vasilij Nebenzija je dejal, da kljub temu niso hoteli glasovati proti. Po ameriškem vetu pa je napovedal zahtevo po sklicu izrednega zasedanja Generalne skupščine ZN, kjer bi sprejeli resolucijo, ki je Varnostni svet v tem trenutku ni sposoben sprejeti, poročajo diplomatski viri.

Kitajski veleposlanik Zhang Jun pa je bil nenavadno ogorčen in je dejal, da nekatere države govorijo, da mora Varnostni svet ukrepati, vendar pa s svojim glasovanjem sprožajo dvom, da mislijo resno z iskanjem rešitev. S tem je mislil ZDA, ki med pogajanji o predlogu resolucije po njegovih besedah niso izražale pomislekov, na koncu pa so glasovale proti. Kitajec je krivdo za napad na bolnišnico v Gazi pripisal Izraelu in dejal, da njegova država od Izraela zahteva, da se drži svojih obveznosti po mednarodnem humanitarnem pravu.

Palestinski otrok v centru ZN na jugu Gaze FOTO: Ibraheem Abu Mustafa/Reuters
Palestinski otrok v centru ZN na jugu Gaze FOTO: Ibraheem Abu Mustafa/Reuters

19.47 ZDA trdijo, da Izrael ni odgovoren za napad na bolnišnico v Gazi

Sodeč po trditvah Bele hiše ameriški obveščevalni podatki kažejo, da Izrael ni kriv za napad na bolnišnico v Gazi. Pred tem je predsednik Joe Biden v Izraelu dejal, da je bil napad očitno posledica napačno izstreljene rakete teroristične skupine, poroča AFP.

Torkov napad na bolnišnico, v katerem je po palestinskih virih umrlo skoraj 500 ljudi, je sprožil val ogorčenja po svetu. Izraelska vojska je danes objavila domnevne posnetke pogovorov med teroristi, ki priznavajo, da je šlo za ponesrečeno izstrelitev rakete na Izrael, vendar Palestinci temu ne verjamejo.

»Medtem ko še naprej zbiramo informacije, je naša trenutna ocena, ki temelji na analizi posnetkov iz zraka, prestrezanju in informacijah iz odprtih virov, da Izrael ni odgovoren za včerajšnjo eksplozijo v bolnišnici v Gazi,« je sporočila tiskovna predstavnica Sveta za nacionalno varnost ZDA Adrienne Watson.

Ameriške obveščevalne informacije so vključevale satelitske in druge podatke, ki kažejo na izstrelitev izstrelka s položajev borcev v Gazi, je poročal New York Times, ki se sklicuje na ameriške uradnike.

Izraelski uradniki so Washingtonu posredovali prestrežene komunikacije med uradniki Hamasa, ameriška obveščevalna služba pa si je ogledala tudi videoposnetek izstrelitve iz odprtih virov, je navedel časnik.

17.43 ZDA uvedle sankcije proti desetim članom Hamasa in finančnim posrednikom

Ameriško finančno ministrstvo in State Department sta danes napovedala uvedbo sankcij proti desetim članom, operativcem in finančnim posrednikom Hamasa. Sankcije so uvedene proti posameznikom v Gazi, Sudanu, Turčiji, Alžiriji, Katarju in drugje, je sporočilo ministrstvo za finance ZDA.

»ZDA hitro in odločno ukrepajo proti finančnikom Hamasa in posrednikom po brutalnem in nesprejemljivem pokolu izraelskih civilistov, vključno z otroki,« je povedala finančna ministrica ZDA Janet Yellen in namignila na možnost dodatnih sankcij.

Državni sekretar Antony Blinken je v ločeni izjavi sporočil, da so osebe, proti katerim so uvedli sankcije, omogočile napad Hamasa na Izrael. Sankcije je v govoru v Tel Avivu napovedal tudi Biden.

17.07 Izrael ne bo preprečil dostave humanitarne pomoči v Gazo iz Egipta

Izrael bo dovolil dostavo humanitarne pomoči v Gazo iz Egipta, so danes sporočili iz kabineta izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja. Kot so pojasnili po poročanju tujih tiskovnih agencij, bodo sicer v palestinsko enklavo, za katero so uvedli popolno blokado, dovolili le dostavo hrane, vode in zdravil.

»V luči zahteve ameriškega predsednika ZDA Joeja Bidna Izrael ne bo preprečil dostave humanitarne pomoči prek Egipta,« so sporočili iz kabineta predsednika vlade. V izjavi za javnost so zapisali še, da bo pomoč civilistom na jugu Gaze dovoljena, dokler do nje ne bo prišlo palestinsko islamistično gibanje Hamas, ki nadzoruje območje Gaze.

Sporočili so tudi, da ne bodo dovolili dostave humanitarne pomoči na območje Gaze z izraelskega ozemlja, dokler Hamas ne bo izpustil talcev, ki jih je zajel ob vdoru v Izrael 7. oktobra.

16.30 Število žrtev v Gazi narašča, v napadu na bolnišnico skoraj 500 mrtvih, več držav razglasilo žalovanje

V torkovem napadu na bolnišnico Ahli Arab v Gazi je bilo ubitih najmanj 471 ljudi, še več kot 300 je bilo ranjenih, je danes sporočilo tamkajšnje zdravstveno ministrstvo, ki je za napad znova obtožilo Izrael. Število smrtnih žrtev v izraelskem obstreljevanju palestinske enklave je medtem naraslo na 3478, poškodovanih je bilo okoli 12.000 ljudi.

»Število smrtnih žrtev največjega in najbolj nasilnega pokola, ki ga je zagrešila zločinska izraelska okupacija«, se je povzpelo na 471, ranjenih je 314 ljudi, 28 jih je v kritičnem stanju, so sporočili z ministrstva v Gazi, kjer vlada palestinska oborožena skupina Hamas.

Izraelska vojska sicer trdi, da ima dokaze o odgovornosti islamistične skupine Islamski džihad za krvavi napad. Izraelska vojska je na novinarski konferenci med drugim objavila videoposnetka iz zraka, ki po njenih trditvah kažeta, da je bolnišnico zadela palestinska raketa, ki je zašla.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v luči napada na bolnišnico pozvala k ustavitvi napadov na zdravstvene ustanove, zaščiti civilistov in otrok ter odprtju mejnega prehoda Rafa in dobavi humanitarne pomoči v Gazo.

Več držav je v medtem že razglasilo žalovanje zaradi napada na bolnišnico. Iranski predsednik Ebrahim Raisi je danes razglasil dan žalovanja in opozoril, da se bo zaradi »izraelsko-ameriških bomb«, ki so padle na bolnišnico v Gazi, svet obrnil proti Izraelu in njegovi zaveznici ZDA.

Egiptovski predsednik Abdel Fatah al Sisi in palestinski predsednik Mahmud Abas sta razglasila tridnevno žalovanje, kmalu pa naj bi se jima pridružila tudi Turčija.

»Turčija bo razglasila tridnevno državno žalovanje,« je za francosko tiskovno agencijo AFP napovedal turški uradnik. Tiskovni predstavnik vladajoče Stranke za pravičnost in razvoj (AKP) Ömer Çelik pa je pojasnil, da bo razglasitev žalovanja v Turčiji izraz solidarnosti z nedolžnimi Palestinci v Gazi. »Delimo isto bolečino, isto žalost,« je dodal in za napad ponovno obtožil Izrael.

16.15 Avstrija zvišala stopnjo ogroženosti

Avstrija je zaradi stopnjevanja napetosti na Bližnjem vzhodu in terorističnega napada v Bruslju zvišala stopnjo teroristične ogroženosti na drugo najvišjo, je sporočil avstrijski notranji minister Gerhard Karner. Povečali bodo tudi število pripadnikov varnostnih sil ob judovskih ustanovah, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

»Po oceni trenutnih razmer, ki so jo opravile obveščevalne službe, z današnjim dnem zvišujemo stopnjo ogroženosti na visoko,« je dejal Karner na skupni novinarski konferenci z obrambno ministrico Klaudio Tanner, vodjo državne varnosti Omarjem Haijawi-Pirchnerjem in častnikom Kurtom Wagnerjem.

Avstrija se je za ta ukrep odločila po torkovem napadu na bolnišnico v Gazi, v katerem je umrlo več sto ljudi. Haijawi-Pirchner je pojasnil, da bi ta napad lahko privedel do nadaljnjega širjenja ekstremistične propagande in radikalizacije posameznikov.

13.31 V Gazi ni mesta, ki bi bilo varno za otroke in družine

Saleem Oweis, tiskovni predstavnik Unicefovega urada za Bližnji vzhod in Severno Afriko, je napad na bolnišnico obsodil in ga označil za »grozljivega in nesprejemljivega«. Dejal je, da so humanitarne razmere več kot hude. V Gazi trenutno ni mesta, ki bi bilo varno za otroke in družine, je dejal za Al Džaziro. Povedal je, da Unicef trenutno ne more opravljati svojega običajnega dela zaradi varnostnih težav in vse manjših zalog. »V zadnjih desetih dneh smo dostavili vse, kar smo lahko: kar je zdaj potrebno, so ustavitev sovražnosti, humanitarni koridor in zagotovila za varno dostavo zalog.«

12.45 Sisi: Egipt ni zaprl Rafe, humanitarno pomoč blokira izraelsko bombardiranje

Egiptovski predsednik Abdel Fatah al Sisi je danes zavrnil navedbe, da je Egipt tisti, ki preprečuje odprtje mejnega prehoda Rafa z Gazo in s tem dostop humanitarne pomoči več kot dvema milijonoma Palestincem. Humanitarna pomoč na palestinsko ozemlje ne prihaja zaradi izraelskega bombardiranja, je opozoril. »Razvoj dogodkov na terenu in večkratno izraelsko bombardiranje palestinske strani prehoda sta preprečila njegovo delovanje,« je po poročanju francoske tiskovne agencije APF opozoril Sisi.

Na stotine tovornjakov s humanitarno pomočjo že šest dni čaka na egiptovski strani mejnega prehoda Rafa, edinega mejnega prehoda z Gazo, ki ga ne nadzira Izrael, saj jim ne dovolijo vstopa v palestinsko enklavo. Na palestinski strani prehoda medtem čaka na tisoče ljudi, ki upajo na izhod iz oblegane enklave.

Medtem se humanitarna kriza v Gazi, kjer je zaradi popolne izraelske blokade ujetih dva milijona Palestincev, poglablja.

Palestinci v Rafi FOTO: Mohammed Abed/AFP
Palestinci v Rafi FOTO: Mohammed Abed/AFP

12.48 Slovenija obsoja napad na bolnišnico v Gazi

Premier Robert Golob in predsednica republike Nataša Pirc Musar sta na družbenem omrežju X po torkovem smrtonosnem napadu na bolnišnico v mestu Gaza izrazila zgroženost nad napadom, ki je zahteval življenja več sto civilistov. Poudarila sta, da bolnišnice ščiti mednarodno pravo. Zgroženost je izrazilo tudi zunanje ministrstvo.

Premier Golob je v torek zvečer izrazil šokiranost nad novicami o napadih na šole in bolnišnice v Gazi. »Načela mednarodnega prava morajo biti spoštovana in nedolžni civilisti morajo biti zaščiteni. Bolnišnice in ostala humanitarna infrastruktura ne smejo biti nikoli cilj in morajo biti zaščitena pred vsakršno vojaško akcijo,« je zapisal na omrežju X. Poleg bolnišnice je bila v torek tarča napada tudi šola Združenih narodov v begunskem taborišču v osrednjem delu območja Gaze, pri čemer je bilo ubitih šest ljudi.

Predsednica republike Pirc Musar, ki je danes na omrežju X prav tako izpostavila, da so bolnišnice zaščitene po mednarodnem humanitarnem pravu in da ubijanja nedolžnih civilistov ni mogoče opravičiti, je smrt več sto palestinskih civilistov v napadu na bolnišnico v Gazi označila za grozljivo. Pozvala je k takojšnjemu dostopu humanitarne pomoči do območja Gaze.

Zgroženost nad novicami o napadu je v torek zvečer izrazilo tudi ministrstvo za zunanje in evropske zadeve.

12.47 V Gazi ni goriva

Razmere z gorivom v Gazi so kritične, poroča Al Džazira. Ministrstvo za zdravje obupano išče gorivo za bolnišnice in je izdalo opozorila, v katerih poziva vse, ki imajo vsaj liter goriva, naj se obrnejo nanje. Vsak liter goriva bi lahko rešil življenja. V bolnišnici, ki je bila včeraj tarča napada, so bili prisiljeni zapreti nekatere svoje oddelke zaradi pomanjkanja goriva za nujne generatorje. Nekatere bolnišnice sporočajo, da bodo kmalu prisiljene zapreti svoja vrata.

FOTO: Mahmud Hams/AFP
FOTO: Mahmud Hams/AFP

12.36 Povečuje se število smrtnih žrtev

Palestinski minister za zdravje Mai al-Kaila je povedal, da je število ubitih Palestincev v Gazi, odkar je Izrael pred 11 dnevi začel svoje zračne napade, naraslo na 3300, 13.000 ljudi pa je ranjenih, piše BBC.

V napadih Hamasa pa je bilo ubitih najmanj 1300 Izraelcev.

11.38 Biden v Tel Avivu podprl izraelske navedbe o napadu na bolnišnico v Gazi

Ameriški predsednik Joe Biden je med obiskom v Tel Avivu podprl navedbe Izraela o odgovornosti palestinskih skrajnežev za torkov krvavi napad na bolnišnico v Gazi, rekoč, da kaže na to, da je zanj odgovorna »druga ekipa«. Njegov gostitelj, izraelski premier Benjamin Netanjahu, se mu je zahvalil za ameriško neomajno podporo v vojni s Hamasom.

Biden je na novinarski konferenci z Netanjahujem izrazil obžalovanje in razburjenje nad smrtonosnim incidentom, za katerega v Tel Avivu krivijo oboroženo palestinsko skupino Islamski džihad, poročajo tuje tiskovne agencije.

image_alt
Biden v Izraelu ni pozval k takojšnji prekinitvi ognja

V zvezi z napadom na bolnišnico v Gazi, ki je sinoči zahteval več sto življenj, je Biden zadržano podprl navedbe izraelske vojske. »Glede na to, kar sem videl, se zdi, da je to storila druga ekipa, in ne vi. Vendar je veliko ljudi, ki niso prepričani, zato moramo premagati veliko stvari,« je dodal predsednik ZDA, ki je na prvem obisku v Izraelu od ponovne eskalacije vojne med Izraelci in Palestinci.

»Ponosen sem, da sem tukaj,« je Biden dejal gostitelju. FOTO: Evelyn Hockstein/Reuters
»Ponosen sem, da sem tukaj,« je Biden dejal gostitelju. FOTO: Evelyn Hockstein/Reuters

Odgovornost za raketni napad na bolnišnico v Gazi je tamkajšnje ministrstvo za zdravje sprva pripisalo izraelskim silam, ki od 7. oktobra oblegajo enklavo. Izraelska vojska medtem trdi, da ima dokaze, da je bolnišnico zadela raketa Islamskega džihada, ki je zašla. Netanjahu se je na konferenci, po kateri z Bidnom nista odgovarjala na morebitna vprašanja medijev, še enkrat zahvalil ZDA za podporo in še enkrat izrazil zgražanje nad zločini palestinske organizacije Hamas.

Biden je pri tem o Hamasu dejal, da so njihovi zločini hujši celo od tistih skrajne islamistične skupine Islamska država. Izraelu je obljubil nadaljnjo podporo in pohvalil »pogum, predanost in hrabrost« Izraelcev. »Ponosen sem, da sem tukaj,« je še dejal gostitelju. ZDA veljajo za trdno zaveznico Izraela vse od oblikovanja te države. Ključni dejavnik te podpore je obsežna vojaška pomoč, ki jo Washington redno zagotavlja Izraelu.

Odnosi med izraelskim premierom in Bidnovo administracijo so bili sicer pred aktualno zaostritvijo razmer na Bližnjem vzhodu napeti, vse odkar je Netanjahujeva vlada začela sporno reformo pravosodja, ki je po mnenju kritikov grožnja izraelski demokraciji. Odnosi so se še dodatno zaostrili zaradi odločitve skrajno desne vlade o širjenju judovskih naselbin na zasedenih palestinskih ozemljih.

11.08 Po napadu na bolnišnico Izrael z dokazi o odgovornosti islamistov

Izraelska vojska trdi, da ima dokaze o odgovornosti islamistične skupine Islamski džihad za torkov smrtonosni napad na bolnišnico Ahli Arab v mestu Gaza, ki jih je danes predstavila javnosti. Obenem se vrstijo pozivi k temeljiti preiskavi napada in ugotovitvi odgovornih za napad, za katerega se Izrael in Islamski džihad medsebojno obtožujeta.

Izraelska vojska je na novinarski konferenci med drugim objavila videoposnetka iz zraka, ki po njenih trditvah kaže, da je bolnišnico zadela palestinska raketa Islamskega džihada, ki je zašla. Na posnetkih je videti bolnišnico in njeno parkirišče pred napadom in po njem.

Če bi šlo za izraelski izstrelek, bi nastala krater in večje strukturno uničenje poslopja, je dejal tiskovni predstavnik vojske Daniel Hagari. Dodal je, da je omenjena islamistična skupina v času eksplozije v bolnišnici z bližnjega pokopališča izstrelila okoli deset raket, poroča britanski BBC, ki dodaja, da dokazov še niso neodvisno preverili.

Hagari je poudaril, da je Izrael takoj začel preiskavo napada in da so z radarjem izsledili rakete, ki so bile neuspešno izstreljene z območja Gaze. Obveščevalna služba pa je izsledila pogovore med Hamasom in Islamskim džihadom o njih, je dejal in predstavil prepis posnetka teh pogovorov. Na tej podlagi in na podlagi tega, da Izrael takrat raket ni izstrelil, je zatrdil, da je bolnišnico zadela raketa Islamskega džihada. Poudarili so še, da je od začetka napadov na območje Gaze padlo 450 od tam izstreljenih raket.

Izrael nadaljuje napade na Gazo. FOTO: Said Khatib/AFP
Izrael nadaljuje napade na Gazo. FOTO: Said Khatib/AFP

10.25 Von der Leyen: Nobenega opravičila ni za napad na bolnišnico

»Nobenega opravičila ni za napad na bolnišnico, polno civilistov. Poskrbeti moramo, da bodo razjasnjena vsa dejstva in da bodo odgovorni za ta napad tudi odgovarjali,« je danes v Strasbourgu dejala predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen, ki je ostro obsodila torkov napad na bolnišnico v Gazi, v katerem je umrlo več sto ljudi.

Von der Leynova pa je v svojem nagovoru poslancem evropskega parlamenta dejala še, da ni »nobenega protislovja med solidarnostjo z Izraelom in upoštevanjem humanitarnih potreb Palestincev«.

Poudarila je, da je bilo po napadu gibanja Hamas 7. oktobra pomembno podati sporočilo solidarnosti z Izraelom, kar je storila med obiskom v petek. Po tem obisku je bila namreč tarča kritik, ker pri tem ni pozvala k spoštovanju mednarodnega prava pri izraelskem odzivu na Hamasov napad.

»Le če bomo priznali bolečino Izraela in njegovo pravico, da se brani, bomo lahko verodostojno trdili, da se mora Izrael odzvati kot demokracija, v skladu z mednarodnim humanitarnim pravom, in da je ključno zaščititi življenja civilistov. Če želimo, da nas poslušajo, moramo najprej poslušati,« je danes dejala von der Leynova.

Ursula von der Leyen FOTO: Adnan Beci/AFP
Ursula von der Leyen FOTO: Adnan Beci/AFP

9.10  Izrael nadaljuje obstreljevanje Gaze in poziva Palestince k umiku na jug

Izrael nadaljuje obstreljevanje Gaze, kjer je po lastnih navedbah napadel več deset tarč, povezanih z gibanjem Hamas, in ubil še dva visoka člana islamistične skupine. Obenem je izraelska vojska ponovila poziv prebivalcem Gaze, naj se umaknejo na jug enklave. 

Izraelske zračne sile so sporočile, da so v zadnjem dnevu med drugim napadle operacijski štab ter položaje za izstreljevanje raket in protitankovske obrambe. Ubita visoka predstavnika Hamasa pa naj bi bila Mohamed Alvadija, poveljnik protitankovskega sistema, ter Akram Hijaz, domnevni trgovec z orožjem, poročajo tuje tiskovne agencije.

Obenem izraelska vojska še naprej poziva prebivalce območja, naj se umaknejo na jug. V kraju Al Mavasi, ki leži ob obali Gaze, naj bi jim bila na »humanitarnem območju« na voljo pomoč. Premik na jug jim vojska priporoča »za lastno varnost«, so zapisali v objavi na družbenih omrežjih. V pričakovanju kopenske ofenzive izraelske vojske nad območje Gaze po napadih Hamasa, ki so 7. oktobra v Izraelu terjali življenja okrog 1300 ljudi, je sever Gaze zapustilo že več sto tisoč Palestincev.

Mednarodni odbor Rdečega križa je poudaril, da bi morale biti bolnišnice »zatočišča za ohranjanje človeških življenj, ne pa prizorišča smrti in uničenja«. FOTO: Reuters
Mednarodni odbor Rdečega križa je poudaril, da bi morale biti bolnišnice »zatočišča za ohranjanje človeških življenj, ne pa prizorišča smrti in uničenja«. FOTO: Reuters

9.00 Vrstijo se obsodbe napada na bolnišnico

V torek je bilo v napadu na bolnišnico ubitih več sto ljudi. Visoki komisar Združenih narodov za človekove pravice Volker Türk je napad obsodil kot povsem nesprejemljiv in pozval h kaznovanju odgovornih. Türk je napad obsodil kot povsem nesprejemljiv, saj so bili ubiti najbolj ranljivi, to so bolniki, zdravstveni delavci in družine, ki so se tja zatekle. Krivci morajo odgovarjati, je poudaril.

Napad je obsodila tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je v torek na omrežju X pozval k takojšnji zaščiti civilistov in preklicu izraelskega ukaza o evakuaciji 20 bolnišnic na severu Gaze v okviru evakuacije tamkajšnjih prebivalcev.

Po virtualnem srečanju z voditelji EU je v torek predsednik evropskega sveta Charles Michel opozoril, da napad »ni v skladu z mednarodnim pravom«. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell pa je poudaril, da je nujno ugotoviti »odgovorne za ta zločin« in da zanj odgovarjajo. Turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan je pozval človeštvo, naj ukrepa in ustavi »brutalnost v Gazi«. Odgovornost je pripisal Izraelu. Napad na palestinske civiliste, za katerega so prav tako obtožili Izrael, so kot kršitev mednarodnega prava najostreje obsodili tudi Egipt, Savdska Arabija in Jordanija.

08.36 Direktorica Unicefa: Vsak otrok si zasluži mir

Izvršna direktorica Unicefa Catherine Russell je po napadu na bolnišnico Al Ahli dejala, da je »zgrožena nad poročanji o smrtnih žrtvah in poškodovanih med otroki in ženskami po nedavnem napadu na bolnišnico. Medtem ko podrobnosti in končno število smrtnih žrtev še niso znani, so prizori na terenu uničujoči,« njene besede povzemajo v sporočilu za javnost. Vse to po njenem še poudarja smrtonosni vpliv vojne, predvsem na otroke in družine. V 11 dneh je na stotine otrok tragično izgubilo življenje, več tisoč jih je bilo ranjenih, več kot 300.000 otrok pa je bilo prisiljenih zapustiti svoje domove.

»Napadi na civiliste in civilno infrastrukturo, kot so bolnišnice, so nesprejemljivi in se morajo takoj končati,« je dejala. Unicef pri tem poziva k prekinitvi sovražnosti in k zaščiti otrok pred nasiljem ter vzpostavitvi varnega dostopa humanitarnega dostopa do otrok, ki potrebujejo pomoč: »Vsak otrok, ne glede na to, kje je, si zasluži mir.«

7.15 Po smrtonosnem napadu na Gazo v več državah izbruhnili protesti

V več muslimanskih in drugih državah, zlasti na Bližnjem vzhodu in na severu Afrike, so v torek po napadu na bolnišnico izbruhnili protesti. Protestniki so jezo nad napadom, za katerega krivijo Izrael, med drugim izražali v Amanu, Istanbulu, Tunisu, Bejrutu in Teheranu. Palestinci so ulice več mest na Zahodnem bregu preplavili že kmalu po napadu, za katerega je palestinsko gibanje Hamas obdolžilo Izrael, ta pa krivdo zvrača na Islamski džihad, še eno islamistično skupino na območju Gaze. Protestniki so metali kamne in vzklikali gesla proti palestinskemu predsedniku Mahmudu Abasu. Varnostne sile so množico razgnale s solzivcem in šok granatami.

V jordanskem Amanu so protestniki poskušali napasti izraelsko veleposlaništvo, od koder pa naj bi jih po navedbah jordanskih varnostnih sil pregnali.

Protestniki v Tripoliju FOTO: Mahmud Turkia/AFP
Protestniki v Tripoliju FOTO: Mahmud Turkia/AFP

Mnogi so se v torek zvečer zbrali tudi pred izraelskim konzulatom v Istanbulu, kjer so mahali s palestinskimi zastavami in vzklikali »Dol z Izraelom«. Policija je območje ščitila z velikim številom pripadnikov, poroča nemška tiskovna agencija DPA. V Tunisu se je več sto ljudi zbralo pred francoskim veleposlaništvom, o shodu na stotine ljudi poročajo tudi iz Bagdada v Iraku in iz iranskega Teherana, kjer je vlada razglasila dan žalovanja. Protesti so potekali še v Tripoliju in več drugih libijskih mestih.

Prizori iz bolnišnic so pretresljivi. FOTO: Reuters
Prizori iz bolnišnic so pretresljivi. FOTO: Reuters

6.55 Prizori iz bolnišnice so pretresljivi

Palestinsko ministrstvo za zdravje v Gazi je stanje v bolnišnici v osrednji Gazi, ki je v času napada nudila zatočišče številnim beguncem, ki so zapustili domove pred napovedano izraelsko invazijo, opisalo kot »neopisljivo«.

»Zdravniki izvajajo operacije na tleh in na hodnikih, nekateri pacienti pa so bili brez anestezije,« je dejal tiskovni predstavnik ministrstva dr. Ashraf Al-Qudra v izjavi, objavljeni na facebooku. »Veliko ljudi še vedno čaka na operacijo, zdravniške ekipe jim poskušajo rešiti življenje na intenzivni negi.«

Dodal je, da je bilo veliko žrtev otrok in žensk in dodal, da številne poškodbe, ki so jih utrpeli, presegajo zmožnosti njihovih zdravstvenih ekip, poroča BBC.

image_alt
Morebitna izraelska odločitev za veliko vojno bi bila (samo)uničujoča

6.45 Napadi Hamasa ne opravičujejo kolektivnega kaznovanja Palestincev

Po včerajšnjem hudem bombnem napadu na bolnišnico je Antonio Guterres, generalni sekretar Združenih narodov, opozoril, da napadi Hamasa ne opravičujejo kolektivnega kaznovanja civilistov oz. palestinskega ljudstva. Pozval je k takojšni prekinitvi ognja: »Pozivam k takojšnjemu humanitarnemu premirju, da s tem olajšamo hudo človeško trpljenje, ki smo mu priča,« je povedal vodja ZN na forumu v Pekingu.

Ugledni palestinski zdravnik je po napadu za Al Džaziro svetovnim voditeljem naročil, naj po teh napadih pokažejo nekaj morale. Zdravnik Khamis Elessi je med drugim dejal: »Slišali smo to močno eksplozijo, ki je pretresla celotno Gazo,« je dejal, preden je arabske in svetovne voditelje ph ozval, naj ustavijo napad v Gazi.

Veliko žrtev napada je bilo žensk in otrok. FOTO: Reuters
Veliko žrtev napada je bilo žensk in otrok. FOTO: Reuters

6.44 Varnostni svet ZN danes o napadu na bolnišnico v Gazi

Varnostni svet ZN bo danes popoldne na izrednem zasedanju, ki sta ga po napadu na bolnišnico v Gazi uradno zahtevali Rusija in Združeni arabski emirati, razpravljal o spopadih med Izraelom in Hamasom. Potekalo naj bi tudi glasovanje o brazilskem predlogu resolucije, ki se osredotoča na zahtevo po humanitarnem dostopu do Gaze.

6.30 Biden danes v Izraelu

Predsednik ZDA Joe Biden bo danes obiskal Izrael in se srečal s premierom Benjaminom Netanjahujem. Zagotovil mu bo podporo ZDA ob spopadu s Hamasom. Govoril naj bi tudi o zaščiti palestinskih civilistov v Gazi in humanitarni pomoči. Zaradi krvavega napada na bolnišnico v Gazi pa je bilo odpovedano srečanje z arabskimi voditelji v Amanu.

image_alt
Pred Bidnovim obiskom Izraela: Bolje zanj, da je na pravi strani zgodovine!

6.15  Evropski parlament danes o dogajanju na Bližnjem vzhodu

Poslanci evropskega parlamenta bodo danes s predstavniki sveta EU in predsednico evropske komisije Ursulo von der Leyen razpravljali o dogajanju v Izraelu in Gazi, v četrtek pa bodo glasovali o resoluciji na to temo. Skupno je konflikt terjal že skoraj 4500 življenj. Situacijo na Bližnjem vzhodu so v torek na izrednem zasedanju na daljavo obravnavali tudi voditelji držav članic EU. Že v nedeljo so sprejeli skupno izjavo, v kateri so obsodili Hamasov napad, Izrael pa pozvali k spoštovanju mednarodnega prava pri odzivu.

image_alt
Bližnjevzhodna vojna načenja varnost v Evropi

6.00 Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve izrazilo zgroženost zaradi civilnih žrtev v Gazi

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je na družbenem mediju X izrazilo zgroženost nad novicami o napadu na bolnišnico v Gazi, ki je zahteval več sto civilnih žrtev, med njimi žensk in otrok. »Bolnišnice in šole ne smejo biti nikoli tarča napada,« navaja ministrstvo in dodaja poziv k spoštovanju mednarodnega humanitarnega prava.«Civilistov se ne sme napadati niti uporabljati za talce ali živi ščit,« je sporočilo ministrstvo.

Palestinci poročajo, da je bilo v napadu na bolnišnico v Gazi najmanj 500 smrtnih žrtev, in zanj krivijo izraelsko vojsko. Ta odgovarja, da ne napada bolnišnic, in za eksplozijo krivi ponesrečeno izstrelitev rakete skupine Islamski džihad proti Izraelu. Napad na bolnišnico je pričakovano povzročil veliko ogorčenje po svetu.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine