Burmanska vojska je pred dobrim tednom dni prevzela oblast v državi, stavka zdravnikov in protestno udarjanje po loncih v nekaterih burmanskih mestih pa sta ta konec tedna prerasla v množične demonstracije. Več tisoč podpornikov odstavljene in pridržane
de facto voditeljice Burme
Aung San Su Či se je danes četrti dan zapored zbralo na ulicah burmanskih mest.
Nasprotniki vojaške hunte – burmanskemu vojaškemu vrhu poveljuje
Min Aung Hlaing – so se na ulicah največjega mesta Rangun in drugod po državi zbrali ne glede na prepoved zbiranja. Policija je proti demonstrantom ponekod uporabila vodne topove, gumijaste naboje in solzivec, prav tako so aretirali najmanj 27 oseb. Nasprotovanje vojaškemu udaru so prejšnji teden med prvimi izrazili zdravstveni delavci, ki so se odločili za stavko, med protestniki v zadnjih dneh pa so bili tudi šolniki in državni uslužbenci, piše tiskovna agencija
Reuters.
Udeleženci shoda nasprotnikov državnega udara v Nepjidoju. FOTO: Reuters
Protesti v Burmi se danes nadaljujejo kljub ponovni napovedi vrhovnega poveljnika vojske Min Aung Hlainga, da se bo vojska z oblasti umaknila po volitvah. Te bodo, kot je v včerajšnjem prvem televizijskem nagovoru povedal general, ponovno izvedli, saj da so novembrske volitve, na katerih je največ glasov zbrala Narodna liga za demokracijo Aung San Su Či, zaznamovale nepravilnosti. Bodoča demokracija v Burmi bo po generalovih besedah »pristna in disciplinirana«, pišejo tuji mediji.
Sankcije uvaja tudi Nova Zelandija
Potem ko je prejšnji teden dogajanje v Burmi obsodilo več zahodnih držav, med najglasnejšimi so bile ZDA, je novozelandska vlada danes sprejela odločitev o začasni prekinitvi meddržavnega sodelovanja političnih in vojaških predstavnikov na visoki ravni ter predstavnikom burmanske vojske prepovedala vstop v državo. V Wellingtonu prav tako nameravajo preprečiti, da bi se burmanska vojska okoristila s pomočjo, ki jo pošiljajo v Burmo.
Protesti v Rangunu. FOTO: Ye Aung Thu/AFP
Od državnega udara, ki ga je vojaški vrh v Burmi izvedel prejšnji ponedeljek, so v državi opravili bistveno manj testiranj na novi koronavirus, piše Reuters, ki kot razlog navaja množične proteste in stavko zdravnikov. Včeraj so v državi opravili 1987 testiranj, kar je najmanj od 29. decembra. Za primerjavo: prejšnji ponedeljek so v Burmi opravili 9000 testov, pred državnim udarom pa povprečno več kot 17.000 dnevno. Medtem ko so v zadnjem tednu januarja v državi vsak dan potrdili približno 420 novih okužb, so včeraj le štiri.
Komentarji