Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Nad francosko vlado visi grožnja nezaupnice

Skrajno desni Nacionalni zbor je dal vedeti, da bi v parlamentu podprl predlog nezaupnice.
Kako dolgo bo Michel Barnier še premier. FOTO: Dimitar Dilkoff/AFP
Kako dolgo bo Michel Barnier še premier. FOTO: Dimitar Dilkoff/AFP
STA
25. 11. 2024 | 16:05
25. 11. 2024 | 16:13
3:19

V Franciji se zaradi nestrinjanja opozicije z vladnim predlogom proračuna krepi možnost nezaupnice ekipi pod vodstvom Michela Barnierja. Danes je namreč to možnost podprla tudi vodilna predstavnica skrajne desnice v državi Marine Le Pen, potem ko jima na srečanju s premierjem ni uspelo zbližati stališč.

Meseci političnih napetosti, ki so sledili nepričakovani odločitvi predsednika Emmanuela Macrona, da razpiše predčasne volitve, doživljajo vrhunec ob sprejemanju proračuna, ki ga je predlagala desnosredinska vlada, mora pa ga potrditi še parlament.

image_alt
Marine Le Pen zaradi poneverbe grozi denarna in celo zaporna kazen

Predlog proračuna za prihodnje leto uvaja stroge varčevalne ukrepe in povišanja davkov, da bi tako zmanjšali primanjkljaj, ki naj bi glede na napovedi še letos dosegel več kot šest odstotkov bruto domačega proizvoda. Nasprotujeta mu tako levica kot skrajna desnica, ki bi lahko s skupnimi močmi poskrbeli za padec manjšinske vlade.

Skrajno desni Nacionalni zbor je dal vedeti, da bi v parlamentu podprl predlog nezaupnice, sploh če bi se Barnier odločil uporabiti poseben člen ustave, ki vladi omogoča sprejem določenega zakona brez glasovanja v parlamentu. V tem primeru bi lahko o nezaupnici glasovali v drugi polovici decembra, piše francoska tiskovna agencija AFP.

Predlog proračuna za prihodnje leto uvaja stroge varčevalne ukrepe in povišanja davkov. FOTO: Dimitar Dilkoff/AFP
Predlog proračuna za prihodnje leto uvaja stroge varčevalne ukrepe in povišanja davkov. FOTO: Dimitar Dilkoff/AFP

Nesoglasja sta danes skušala zgladiti Le Pen in Barnier, a kot je po sestanku dejala prva, nista spremenila stališč. Na vprašanje, ali bi njena stranka podprla predlog nezaupnice, je odgovorila: »Seveda.« Nevarnosti v morebitni zavrnitvi proračuna ali izglasovani nezaupnici Le Pen, katere politično prihodnost ogroža sojenje zaradi domnevne poneverbe evropskih sredstev, ne vidi.

V njeni stranki kot eno od možnosti vidijo tudi odstop Macrona pred iztekom mandata leta 2027. Ne more pa predsednik republike ne glede na razplet trenutne krize nemudoma sklicati novih volitev, saj mora v skladu z ustavno ureditvijo v državi med parlamentarnimi volitvami miniti vsaj leto dni.

Medtem ko vlada v primeru padca predloga proračuna svari pred »scenarijem v grškem stilu« in po poročanju portala Politico podporo išče pri socialistih, naj bi ti dejansko že delali načrte za obdobje po izglasovani nezaupnici.

Vodja poslanske skupine socialistov Boris Vallaud je v nedeljo vse politične skupine razen Nacionalnega zbora pozval k pogovorom o tem, kako bi zagotovili politično stabilnost nove vlade. »Očitno je, da bomo izglasovali nezaupnico vladi. Vprašanje je, kaj pride potem. Na kakšni osnovi lahko oblikujemo novo vlado in kako lahko gremo naprej do naslednjih volitev,« besede njegovega svetovalca navaja Politico.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine