V soboto so se v srbski prestolnici zbrali nasprotniki avtokratskega predsednika
Aleksandra Vučića.
Že četrtič v mesecu decembru so se podali na beograjske ulice, kjer so vzklikali gesla »Vučić lopov« ter s piščalkami in rogovi opozarjali na neskladja predsednikovega vladanja, poroča srbska tiskovna agencija
Tanjug.
Po oceni francoske tiskovne agencije
AFP naj bi se tokrat zbralo največ protestnikov, saj je na beograjske ulice prišlo okoli 25.000 nasprotnikov srbskega predsednika.
Prvi protesti so bili organizirani pod sloganom »stop krvavim srajcam,« sedaj pa so se zbrali na Študentskem trgu ter vihrali s transparenti z naslovi »1 od 5 milijonov.« Vučić je namreč na preteklem protestu zatrdil, da s protesti »nima težav, tudi če se jih na ulicah zbere pet milijonov.« Protestniki v prvi vrsti zahtevajo svobodo medijev ter konec napadov na novinarje ter opozicijske politike. Vučića med drugim obtožujejo, da s popolnim nadzorom nad mediji slednje izrablja za kampanjo proti nasprotnikom.
»1 od 5 milijonov« je slogan, pod katerim se je na beograjskih ulicah sinoči. FOTO: Darko Vojinovic/Ap
Srbija ni Švica
»Pripravljen sem preveriti, kaj je pri ljudeh povzročilo tako negodovanje,« je v intervjuju za provladno televizijsko postajo
B TV med protestom pojasnil Vučić ter dodal, da dopušča možnost dialoga s predstavniki opozicije. Pred tem je izpostavil tudi pripravljenost na predčasne volitve. Poudaril je še, da so protesti politične narave, vendar je pomembno le to, da potekajo na miren in demokratičen način.
Na očitke o nizki plači je odgovoril s številčnimi podatki ter pojasnil, da se je za časa njegovega predsedovanja minimalna plača dvignila na 228 evrov. Prej je znašala 162 evrov. »Srbija ni Švica,« je še odgovoril Vučić na očitke opozicije, češ da so v državi slabi življenjski pogoji.
Aleksadar Vučić že dobrih šest let razlaga, da v Srbiji živijo v zlatem obdobju. FOTO: Marko Djurica/Reuters
Vuk Jeremić, nekdanji srbski zunanji minister ter predsednik Narodne stranke, je pri tem poudaril, da bi v primeru predčasnega sklica volitev predstavniki opozicije glasovanje bojkotirali. »V Srbiji ne bo legitimnih volitev, pri katerih bi sodelovala tudi opozicija, vse dokler se ne vzpostavijo normalni pogoji za življenje,« je pojasnil Jeremić.
Na podlagi javnomnenjske raziskave, ki jo je opravil beograjski Center za svobodno izbiro in demokracijo (CeSID), je Vučićeva Srbska napredna stranka (SNS) oktobra uživala 53,3-odstotno podporo. V parlamentu zasedajo 160 od skupno 250 sedežev, naslednje predsedniške volitve pa so napovedane šele na leto 2020.
En izmed razlogov, da na protestih proti krvavim srajcam ni bilo več ljudi, so gotovo tudi mediji, ki so pod močnim vplivom Vučića. FOTO: Darko Vojinovic/Ap
Komentarji