Po svetu bodo danes proslavljali vstop v novo leto, ki ga bodo marsikje pospremili ognjemeti. Meja med letnicama 2019 in 2020 se je popoldan pomikala po Aziji, zdaj je dosegla Evropo. Ob 22. uri so si uspešno novo leto voščili Moskovčani. Seveda bučno. Kot so pisali mediji, je moskovski prednovoletni proračun v neobičajno toplem decembru omogočil celo umetni sneg.
Ob 16. uri so, denimo, v novo leto vstopili Japonci, ob 17. uri Kitajci. Leto 2020 bo kitajsko leto podgane, po kitajski tradiciji bodo njegov začetek praznovali 25. januarja.
Osrednja atrakcija skoka v novo leto v Dubaju je vselej ognjemet s stolpnice Burdž Kalifa. FOTO: Christopher Pike/Reuters
V Hongkongu so v novo leto vstopili mirno. Hongkonžani so prvič v zadnjih desetih letih ostali brez ognjemeta nad slovitim Viktorijinim zalivom, ki so ga odpovedali iz varnostnih razlogov. Namesto tega so pripravili šov z laserji in lučmi. So pa novo desetletje z razkošnim ognjemetom pozdravili v Taipeiju.
V Hongkongu že več kot pol leta potekajo protesti za večje demokratične svoboščine,
demonstracije so bile napovedane tudi za silvestrovo, vendar se jih je udeležilo malo ljudi. Protesti so napovedani tudi na prvi dan novega leta, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Na Kitajskem je sicer zadnji dan starega leta skoraj običajen dan, praznujejo predvsem mladi, v številnih hotelih pa organizirajo zabave. Pirotehnični izdelki so v številnih kitajskih mestih prepovedani.
Japonke se pripravljajo na novoletno molitev v templju Kanda Myojin v Tokiu. V prvih dneh novega leta Japonci tradicionalno obiskujejo svetišča, kjer molijo za srečo svojih družin. FOTO: Kazuhiro Nogi/AFP
Medtem so koledar obrnili tudi Avstralci. Kljub pozivom, naj se mu letos zaradi uničujočih požarov odpovejo, so ga v Sydneyju priredili, novemu letu so nazdravili ob 14. uri po srednjeevropskem času. V Perthu na zahodu celine pa so se v novo leto podali hkrati s Kitajci.
Nebo nad Sydneyjem je ognjemet razsvetljeval 12 minut, vanj pa so bile uprte oči okrog milijona gledalcev. Že okrog 21. ure po lokalnem času so sicer izvedli tudi manjši, t. i. družinski ognjemet.
Nebo nad Syneyjem je ognjemet razsvetljeval 12 minut, vanj pa so bile uprte oči okrog milijona gledalcev. FOTO: Peter Parks/AFP
Največje avstralsko mesto je sicer že več tednov zavito v oblak strupenega dima, ki ga tja prinašajo obsežni požari, ki divjajo v bližini. A kot piše nemška tiskovna agencija dpa, je bilo nebo danes jasno.
Sydney tradicionalno vsako leto prireja pirotehničen spektakel, a priprave nanj je tokrat spremljala polemika glede njegove primernosti v luči naravne katastrofe, ki je prizadela zlasti zvezni državi Novi Južni Wales in Viktorija.
V zadnjih dneh je 280.000 podpisov zbrala peticija z zahtevo po odpovedi ognjemeta iz spoštovanja do žrtev uničujočih požarov. Predlagali so tudi, naj se štiri milijone evrov, ki jih lokalne oblasti namenijo za spektakel, raje uporabi za boj proti plamenom.
V Sydneyju tudi letos niso mogli brez značilnega ognjemeta. FOTO: Stringer Reuters
Za silvestrovanja vse nared tudi na trgih sovenskih mest
Na trge številnih slovenskih mest se bodo danes zvečer zgrnili tisti, ki silvestrsko noč najraje preživijo na prostem. Ponekod jih bo opolnoči razveselil ognjemet. Za piko na i pa so poskrbeli vremenoslovci, ki napovedujejo jasno noč.
V Ljubljani bo na Kongresnem trgu že popoldne silvestrovanje za družine z otroki do deset let. Večerna silvestrovanja bodo na štirih trgih. Osrednje na Kongresnem trgu bo namenjeno najširšemu krogu obiskovalcev, zabavali pa jih bodo skupina Kingston in Luka Basi. Na Mestnem trgu, ki je vedno namenjen ljubiteljem popevk, bodo nastopili Špičikuc Orchestra in Neisha.
Na Pogačarjevem trgu bodo ljubitelje slovenskih izvajalcev popularne in narodnozabavne glasbe zabavali ansambel Ceglar, Fredi Miler in Come Back band. Na Trgu francoske revolucije pa se bodo zabavali ljubitelji alternativne rock glasbe in izvajalcev Omega Sun, Alo! Stari, Srd in Niet.
Ekološki ognjemet z Ljubljanskega gradu z raketami iz papirja in razgradljivih materialov bo v zeleni barvi, ki je barva Ljubljane, in silvestrskih barvah, kot so srebrna, zlata in modra.
V Mariboru bodo na Trgu Leona Štuklja v novo leto vstopili v družbi skupin Groovocado in Big Foot Mama. Na Grajskem trgu jih bo zabaval DJ, na Trgu svobode pa pripravljajo silvestrovanje na drsalkah.
Prvi v letu 2020 na Samoi in na tihomorskem otočju Kiribati
Ob 11. uri po našem času so v novo leto najprej vstopili na Samoi in na tihomorskem otočju Kiribati. Na Samoi je sicer praznovanje zasenčil izbruh ošpic, za katerimi je od oktobra umrlo 81 ljudi. Šele v soboto je zdravstveno ministrstvo odpravilo šest tednov trajajoče izredne razmere, potem ko je cepljenje doseglo skoraj vse od skoraj 200.000 prebivalcev.
Samoa je leta 2011 s spremembo časovnega pasu začela kot prva vstopati v novo leto, ki ga tako dočaka uro prej kot Nova Zelandija. Dve uri kasneje kot v Novi Zelandiji so šampanjec odpirali tudi v avstralskem Sydneyju. Za posebej željne praznovanja sicer na Samoi obstaja teoretična možnost dvakratnega skoka v novo leto, če se odločijo iz Samoe odpotovati vzhodno prek datumske meje na Ameriško Samoo. Med prestolnicama držav je 125 kilometrov zračne razdalje, a kar 25 ur časovne razlike.
Ljudje se veselijo leta 2020. FOTO: Stringer via Reuters
Izmed evropskih držav bodo novo leto prvi pozdravili v Grčiji, na Finskem, v baltskih državah in v Romuniji,
medtem ko bo večji del Evrope proslavljal ob polnoči po srednjeevropskem času. Na vzhodni obali ZDA, vključno z New Yorkom se bo novo leto začelo v sredo ob 6. uri po srednjeevropskem času, sedem ur pozneje pa bosta kot zadnja vanj vstopila sicer nenaseljena tihomorska Bakerjev otok in Howlandov otok.
V številnih mestih po svetu prihod novega leta tradicionalno proslavljajo z ognjemeti. A potem ko so marsikje že pred leti začeli omejevati uporabo pirotehnike, se tudi ognjemetom v več mestih na račun okolju bolj prijaznih različic silvestrovanja odpovedujejo ali jih vsaj omejujejo.
Eno najbolj prepoznavnih silvestrovanj se bo odvilo na newyorškem Times Squaru. FOTO: Eduardo Munoz Alvarez/Afp
Številni so bili v luči uničujočih požarov tudi pozivi k odpovedi ognjemeta v Sydneyju, saj naj bi ob visokih temperaturah in močnem vetru predstavljal nevarnost požara. Ljudje so pozivali, naj se sredstva za ognjemet porabijo za pomoč prostovoljnim gasilcem in kmetom, ki so jih požari prizadeli. Ognjemet se je kljub temu zgodil, so pa odpovedali več drugih,
načrtovanih v ostalih predelih zvezne države Novi Južni Wales.
Eno najbolj prepoznavnih silvestrovanj se bo odvilo na newyorškem Times Squaru, kjer spuščanje znamenite krogle pospremi tudi ognjemet. Za letos poleg tega organizatorji napovedujejo, da bodo s streh okoliških stavb spustili skoraj 1400 kilogramov pisanih konfetov. Na praznovanju pričakujejo milijonsko množico.
V Berlinu bo glavna zabava tradicionalno potekala ob Brandenburških vratih, v Parizu pa na Elizejskih poljanah.
Izmed evropskih držav bodo novo leto prvi pozdravili v Grčiji, na Finskem, v baltskih državah in v Romuniji. FOTO: Yasser Al-zayyat/Afp
Komentarji