Neomejen dostop | že od 9,99€
Po prešteti polovici glasov je proti takšnemu predlogu glasovalo 58,1 odstotka volivcev, za pa 41,9 odstotka. Premier Anthony Albanese, ki je zagovarjal spremembe, je že priznal poraz. Dejal je, da si niso želeli takšnega izida in da bodo morali v vladi zdaj najti drugo pot za priznanje pravic avstralskim domorodcem.
V Avstraliji so danes volivci na zgodovinskem referendumu odločali o pravicah aboriginov oziroma o tem, ali jih bodo po 122 letih od ustanovitve države kot avtohtone prebivalce vključili v ustavo in jim omogočili neposreden vpliv na odločitve vlade. Ankete so napovedale prepričljivo podporo zavrnitvi ustavnega dopolnila, kar se je tudi zgodilo.
Okoli 18 milijonov volivcev je odgovarjalo na vprašanje, ali se strinjajo z dopolnilom ustave iz leta 1901 o priznanju aboriginov in prebivalcev otokov v Torresovi ožini kot avtohtonih prebivalcev in vzpostavitvijo stalnega posvetovalnega telesa staroselcev, ki bo parlamentu in vladi svetovalo pri zadevah, ki jih neposredno zadevajo.
Ob tem bi s spremembo ustave, če bi bila sprejeta, vzpostavili tudi stalno posvetovalno telo staroselcev, ki bi parlamentu in vladi svetovalo pri zadevah, ki jih neposredno zadevajo.
Kljub podpori levosredinske vlade premierja Anthonyja Albaneseja je kampanja v prid sprememb že mesece zaostajala v javnomnenjskih raziskavah, zato je bil poraz pričakovan. Da bi spremembo ustave sprejeli, bi bila potrebna dvojna večina, tako na ravni države kot zveznih držav.
Avtohtoni prebivalci Avstralije so medtem izrazili jezo in žalost, ker je avstralska belopolta večina zavrnila poziv k prepoznavanju krvave kolonialne preteklosti svoje države in možnost odprave krivic.
Predstavnik avtohtone skupnosti in sindikalist Thomas Mayo je kritiziral vodenje kampanje proti spremembi, ki jo je med drugim podprl vodja konservativne opozicije Peter Dutton. Obtožil jih je laganja ter širjenja dezinformacij, kar »bi v demokraciji moralo imeti posledice.«
Vlada in podporniki so prepričani, da bi dopolnilo omogočilo popravo neenakosti, katerih žrtve so staroselci, čeprav vlada ne bi bila zavezana upoštevanju priporočil. Nasprotniki, ki so med kampanjo širili tudi dezinformacije, pa so prepričani, da bi poglobilo razdor med aborigini in belimi Avstralci.
Aborigini, ki predstavljajo 3,8 odstotka od 26 milijonov prebivalcev Avstralije, so najbolj zapostavljen in reven del prebivalstva, katerih življenjska doba je okoli osem let krajša od državnega povprečja. Med njimi je tudi velika brezposelnost, možnost, da bodo končali v zaporu, pa je 25-krat večja.
Veljajo za najstarejšo ohranjeno kulturo na svetu, celino pa naseljujejo že več kot 65.000 let. V avstralski ustavi niso omenjeni, po desetletjih prisilne asimilacije pa so jih šele leta 1967 priznali za državljane.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji