Neomejen dostop | že od 9,99€
Južnokorejski poslanci so izglasovali odstavitev konservativnega predsednika države Jun Sok Jola zaradi njegove nedavne razglasitve vojnega stanja v državi. Glasovanja se je udeležilo vseh 300 poslancev, 204 so glasovali za, 85 proti, trije so se vzdržali, štiri glasovnice so bile neveljavne.
»Za ljudi, upamo, da bo vaš konec leta zdaj nekoliko srečnejši in da bodo vsa vaša odpovedana praznovanja ob koncu leta obnovljena. Prihodnost Republike Koreje in naše upanje sta v rokah ljudstva,« je po glasovanju dejal predsednik parlamenta Vu Von Šik. Junovo odstavitev je med prvimi pozdravila glavna opozicijska Demokratska stranka in jo označila za zmago ljudstva.
»Čeprav se za zdaj ustavljam, se pot v prihodnost, ki sem jo prehodil v zadnjih dveh letih in pol, ne sme nikoli ustaviti. Nikoli ne bom obupal. Vaše kritike, pohvale in podporo si bom vzel k srcu in se do konca trudil za državo,« pa se je odzval Jun. Pozva je tudi h končanju politike »ekscesov in konfrontacij«.
Današnje glasovanje sicer še ne zagotavlja njegovega takojšnjega odhoda s položaja, piše BBC. Celoten postopek lahko namreč traja več tednov, saj je treba opraviti še presojo pred ustavnim sodiščem. Če bo šest od devetčlanskega sveta glasovalo za podporo obtožbi, bo predsednik odstavljen šele takrat.
Kot poročila južnokorejske policije povzemajo tuji mediji, naj bi se zbralo 200.000 ljudi, ki so zahtevali odstavitev Juna. Po razglasitvi izidov so začeli prepevati in praznovati. Na drugi strani so se zbrali tudi tisoči predsednikovih podpornikov, ki so poprej prepevali patriotske pesmi in mahali z južnokorejskimi in ameriškimi zastavami. Ko so izvedeli za izid, so se počasi razšli.
Jun Sok Jul je prvi poskus odstavitve prestal že prejšnji teden, a je opozicija napovedala, da bo poskušala vsako vsako soboto, dokler ji ne bo uspelo. V prejšnjem poskusu ji je zmanjkalo pet pet glasov. Tudi takrat so glasovanje spremljali množični protesti, najbolj množične demonstracije v tej državi od leta 2016, ko so šli Južni Korejci na ulice z zahtevo po odpoklicu takratne predsednice Park Gen Hje.
Jun Sok Jol je z razglasitvijo vojnega stanja 3. decembra začasno ukinil državljanske svoboščine. Na strehi parlamenta so pristali helikopterji, medtem ko je skoraj 300 vojakov skušalo stavbo zavarovati. Poslanci so se prebili v parlament mimo vojakov in uspelo jim je izglasovati preklic vojnega stanja.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji