Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Ministrica za soočenje stališč glede pozicioniranja države do vojne v Ukrajini

Tanja Fajon je napovedala oblikovanje strateškega sveta v okviru MZZ, kjer se bodo pogovarjali o vsebini dveh nedavno objavljenih odprtih pisem.
Zunanja ministra Tanja Fajon je v Ljubljani sprejela vodjo luksemburške diplomacije Jeana Asselborna. Foto: Jure Eržen/Delo
Zunanja ministra Tanja Fajon je v Ljubljani sprejela vodjo luksemburške diplomacije Jeana Asselborna. Foto: Jure Eržen/Delo
14. 6. 2022 | 15:42
14. 6. 2022 | 22:08
4:30

Ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon je po srečanju z vodjo luksemburške diplomacije Jeanom Asselbornom v Ljubljani napovedala soočenje različnih pogledov glede pozicioniranja države do vojne v Ukrajini, in sicer v okviru strateškega sveta, ki ga nameravajo vzpostaviti na ministrstvu za zunanje zadeve.

O sestavi sveta ministrica še ni želela govoriti, ravno tako se ni želela opredeliti do tega, katero od odprtih pisem na temo vojne, ki sta zaokrožili v zadnjih dneh, ji je bližje. Pod prvo, ki zagovarja alternativne pristope in pogajanja z Rusijo, so se podpisali levo usmerjeni akademiki in politiki; pod drugim, ki poudarja pomen podpiranja ukrajinskega odpora z vsemi sredstvi, pa najdemo imena liberalno in desno usmerjenih intelektualcev ter politikov.

Izzivi kličejo po javni razpravi

»Dve javni pismi očitno kažeta, da nas vojna v Ukrajini vse zelo skrbi in da si čim prej želimo njenega končanja,« je Fajonova poudarila med novinarsko konferenco z luksemburškim kolegom. Ker si želi odprte razprave z aktivno civilno družbo, se je ministrica odločila, da že v naslednjih dneh oblikuje strateški svet v okviru zunanjega ministrstva, ki ga bo vodila sama in na katerem bo mogoče soočiti vsebino obeh pisem.

image_alt
Z novo vlado in ministrico Tanjo Fajon pragmatična politika namesto rusofobije

»Predvsem si želim, da se pogovarjamo,« je poudarila ministrica. »Vsi ti izzivi, ki so pred nami, vsa nepredstavljiva situacija in dejstvo, da ne vemo, kdaj se bo vojna končala, kličejo po javni razpravi, ne samo s civilno družbo, ampak tudi med vsemi institucijami in v parlamentu, kot je že napovedal tudi predsednik vlade.«

Tanja Fajon je ponovila, da je treba vojno v Ukrajini čim prej končati. »Zelo jasna je naša obsodba ruske agresije na Ukrajino in vsa naša prizadevanja gredo v smeri, da se vojna čim prej konča. Ko se razmere umirijo, se lahko začnejo tudi pogajanja.« V tej smeri gredo po ministričinih besedah tudi diplomatska prizadevanja znotraj EU, gredo v tej smeri.

Vodja slovenske diplomacije je med novinarsko konferenco tudi potrdila, da se je z današnjim dnem v Kijev vrnil slovenski veleposlanik Tomaž Mencin.

Resetiranje odnosov z Beneluksom

Obisk luksemburškega zunanjega ministra v Ljubljani je ponudil priložnost za okrepitev političnega sodelovanja med Slovenijo in velikim vojvodstvom, ki je v zadnjih letih zamrlo predvsem zaradi navezovanja države na višegrajsko četverico. Na to je med vrsticami spomnila tudi ministrica Fajon, ki je po srečanju z Asselbornom poudarila zavezanost obeh držav k sodelovanju v jedrnem delu Evrope.

Ministra sta se med novinarsko konferenco zavzela za obnovitev političnega sodelovanja med državama, ki se je odvijalo zlasti v času vlad Mira Cerarja in Marjana Šarca. Njuno srečanje je bilo posvečeno dolgemu seznamu tem, od vojne v Ukrajini in Zahodnega Balkana do dvostranskega gospodarskega sodelovanja ter reforme schengenskega območja.

Slovenija je od luksemburškega gosta prejela tudi podporo v sporu z Avstrijo glede notranjega nadzora, ki ga severna soseda izvaja na meji med državama. Foto: Jure Eržen/Delo
Slovenija je od luksemburškega gosta prejela tudi podporo v sporu z Avstrijo glede notranjega nadzora, ki ga severna soseda izvaja na meji med državama. Foto: Jure Eržen/Delo

Asselborn je med svojim nastopom izpostavil razliko med vrednotami, na katerih je zgrajena Evropska unija, in tistimi, na katerih temelji sodobna Rusija. Poudaril je, da se morajo vse države EU zavedati nevarnosti, ki jo predstavlja Putinov režim.

Slovenija je od Luksemburžana prejela tudi podporo v njenem sporu z Avstrijo glede notranjega nadzora, ki ga severna soseda izvaja na meji med državama. Schengen je po Asselbornovem prepričanju sinonim za odprta vrata. »Ta se lahko le v izjemnih primerih zaprejo za določen čas,« je opozoril gost in zavrnil skrbi glede tihotapljenja orožja, na podlagi katerih je avstrijska vlada prejšnji mesec za nadaljnjega pol leta podaljšala nadzor na meji s Slovenijo ter Madžarsko.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine