Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Marta Kos v ponedeljek na prvem uradnem obisku v Sloveniji

Srečanje v Sloveniji bo po besedah Roberta Goloba priložnost za izmenjavo pogledov na širitev Evropske unije in tudi na razmere v svetu.
Kot je povedal Golob, je Marta Kos svoj obisk v Sloveniji potrdila v njunem pogovoru ob robu srečanja voditeljev držav članic in evropskih komisarjev iz liberalne politične družine Renew. FOTO: Črt Piksi/Delo
Kot je povedal Golob, je Marta Kos svoj obisk v Sloveniji potrdila v njunem pogovoru ob robu srečanja voditeljev držav članic in evropskih komisarjev iz liberalne politične družine Renew. FOTO: Črt Piksi/Delo
STA
19. 12. 2024 | 11:12
19. 12. 2024 | 11:26
4:00

Evropska komisarka za širitev Marta Kos bo v ponedeljek na prvem uradnem obisku v Sloveniji, je premier Robert Golob povedal danes pred vrhom EU v Bruslju, kjer je govoril tudi s komisarko. Po sredinem vrhu EU-Zahodni Balkan, ki ga je zaznamovalo tudi nezadovoljstvo držav kandidatk zaradi blokad članic, se je zavzel za pragmatičnost EU.

image_alt
Marta Kos se je v svojem kabinetu obdala predvsem s sodelavkami

Kot je povedal Golob, je Marta Kos svoj obisk v Sloveniji potrdila v njunem pogovoru ob robu srečanja voditeljev držav članic in evropskih komisarjev iz liberalne politične družine Renew, ki je potekalo pred zasedanjem evropskega sveta.

Srečanje v Sloveniji bo po premierovih besedah priložnost za izmenjavo pogledov na širitev Evropske unije in tudi na razmere v svetu.

Širitev EU, za katero bo v prihodnjih petih letih pristojna nova evropska komisarka iz Slovenije, je sicer ena od tem današnjega zasedanja evropskega sveta. V sredo pa je potekal vrh EU-Zahodni Balkan.

Premier je sredine pogovore z voditelji šesterice zahodnobalkanskih držav označil za zelo iskrene in plodne. Razpravo je na eni strani zaznamovalo nezadovoljstvo držav kandidatk iz regije zaradi blokad držav članic, na drugi pa velik zagon oziroma želja po tem, da bi pri širitvi naredili premik.

»Mislim, da bomo morali biti pragmatični in zadržati politično enotnost na strani Evropske unije, da želimo širitev izpeljati. Na drugi strani pa tudi z državami kandidatkami najti nov način dialoga in nov način pristopnih pogajanj. Verjamem, da se da tudi znotraj pogodbe EU najti nekoliko bolj fleksibilen način, ko ni vsak korak podvržen bilateralnemu izsiljevanju,« je povedal Golob.

Pojasnil je, da se Slovenija zavzema za spremembo pravil, ki bi olajšala pristopna pogajanja, in da bi bilo v začetni fazi pogajanj »na mizi manj bilateralnih vprašanj«.

Premier je sredine pogovore z voditelji šesterice zahodnobalkanskih držav označil za zelo iskrene in plodne. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Premier je sredine pogovore z voditelji šesterice zahodnobalkanskih držav označil za zelo iskrene in plodne. FOTO: Voranc Vogel/Delo

Eden od načinov za to je po premierovem mnenju, da bi države članice v svetu EU o posameznih korakih v pristopnih pogajanjih namesto s soglasjem odločale s kvalificirano večino. Še boljši način pa bi bil, da sploh ne bi bilo treba glasovati o vsakem koraku, je povedal.

»Obstajajo različni pogledi. Nekateri menimo, da ni nujno, da se o vsakem koraku glasuje na svetu EU, ampak da je komisija dovolj usposobljena, da bi lahko dobila mandat, da stvari izpelje sama v komunikaciji s kandidatko,« je pojasnil Golob.

image_alt
Albanija in Črna gora najbolj strumno proti EU

O blokadah pristopnih pogajanj z državami kandidatkami, ki prihajajo od obstoječih članic in ki so se nazadnje zgodile v primeru Črne gore in Srbije, sta na sredini novinarski konferenci ob vrhu EU-Zahodni Balkan spregovorila tudi predsednik evropskega sveta Antonio Costa in predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen.

Slednja je opozorila, da je že za prehod na odločanje s kvalificirano večino – tj. 15 članic, ki predstavljajo najmanj 65 odstotkov prebivalcev EU – potrebno soglasje. »Torej ne obstaja način, da bi kar izbrali odločanje s kvalificirano večino,« je povedala.

Costa pa je vnašanje dvostranskih vprašanj med državami članicami in kandidatkami za članstvo v proces širitve EU označil za nepravično in napovedal, da se bo osebno vključil v reševanje teh vprašanj.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine