Neomejen dostop | že od 9,99€
Odbor predstavniškega doma, ki je zadnjih osemnajst mesecev preiskoval vdor privržencev Donalda Trumpa v kongres 6. januarja lani in pri tem zaslišal več kot tisoč prič, predlaga kazenski pregon nekdanjega republikanskega predsednika. Sedem demokratov in dva republikanca 45. predsednika ZDA obtožujejo podžiganja k vstaji, zarote za prevaro države in oviranja dela kongresa med potrjevanjem elektorske zmage demokratskega kandidata Joeja Bidna.
To je prvič, da kongres predlaga kriminalni pregon nekdanjega predsednika, preiskavo o morebitnem udarcu roke pravice pa omenjajo tudi za nekdanjega Trumpovega šefa kabineta Marka Meadowsa ter njegove odvetnike Rudyja Giulianija, Johna Eastmana, Jeffreyja Clarka in Kennetha Chesebra. Vse te obtožbe predvidevajo dolgoletne zaporne kazni, če se bo tožilstvo odločilo za ukrepanje in jih bodo sodišča potrdila.
Volitve v ZDA so dejanje zaupanja in upanja, ko v volilno skrinjico vržemo svoj glas, pričakujemo, da bodo ljudje, imenovani na glasovnici, uresničili dogovor, tisti, ki izgubijo, pa sprejeli rezultate in spoštovali vladavino prava, je ob zaključku dela odbora govoril predsednik in demokratski kongresnik iz Misisipija Bennie Thompson. »Zaupanje v naš sistem je temelj ameriške demokracije, če je prelomljeno zaupanje, je tudi naša demokracija. Donald Trump je izgubil volitve 2020 in vedel, da jih je, a je izbral poskus, da bi se obdržal na položaju z večstransko shemo za spreobrnitev volilnih rezultatov in blokado prenosa oblasti.« V Washington je pozval množico in jih, jezne, usmeril proti Kapitolskemu griču ter jim zabičal, naj se borijo kot proti hudiču, je ocenil Thompson.
Dosedanje demokratsko vodstvo predstavniškega doma pa si je v redki kršitvi ameriškega parlamentarnega bontona samo izbralo republikanska člana Liz Cheney in Adama Kinzingerja ter zavrnilo predloge republikanskega vodstva. Cheneyjeva si je s tem prislužila bes republikanskih volivcev svojega Wyominga, ki so jo odpoklicali, Kinzinger si je podobno usodo prihranil z lastno odločitvijo za konec kongresne kariere. Njima nasprotni republikanci bodo kmalu prevzeli nadzor nad predstavniškim domom in razmišljajo o takojšnji razpustitvi odbora ali nadaljevanju njegovega dela z objavo vseh videoposnetkov in drugih dokumentov. Verjamejo, da bi se tako pokazala popolnoma drugačna podoba usodnega dogajanja med potrjevanjem elektorskih glasov za Bidna.
Številni republikanci še vedno verjamejo, da so bile volitve predsedniku Trumpu ukradene, vdor v kongres pa da je organiziralo dosedanje demokratsko vodstvo predstavniškega doma v sodelovanju z zveznim preiskovalnim uradom FBI. Za dokaz navajajo posnetke ljudi, kot je Ray Epps, eden redkih, ki je protestnike proti volilnemu porazu Donalda Trumpa spodbujal k vdoru v kongres, pa ga ni med obtoženci.
Nekateri najtesnejši Trumpovi sodelavci celo zatrjujejo, da je vdor preprečil njihov zakoniti poskus vrnitve elektorskih glasov za Bidna v zvezne države, pri katerem je sodelovalo 139 republikanskih kongresnikov in osem senatorjev. Ti očitki pa najbrž ne bodo naredili vtisa na demokratskega pravosodnega ministra Merricka Garlanda, ki je poleti z racijo v Trumpovem Mar-a-Lagu prekršil še eno pravilo ameriškega političnega bontona. »Med najbolj sramotnimi ugotovitvami odbora je, da je predsednik Trump sedel v jedilnici v bližini Ovalne pisarne in ure gledal televizijski prenos nasilnega razgrajanja na Kapitolskem griču,« je izjavila podpredsednica odbora Liz Cheney, hčerka nekdanjega republikanskega podpredsednika Dicka Cheneyja.
Donald Trump je članom predstavniškega doma ameriškega kongresa očital podajanje lažnih obtožb proti njemu, s katerimi mu po njegovem hočejo preprečiti ponovno kandidaturo za Belo hišo.
»Lažne obtožbe, ki jih je pripravil zelo pristranski odbor za 6. januar, so že bile predložene, kazensko preganjane in obravnavane na sodišču v obliki druge potegavščine z ustavno obtožbo,« je na svoji družbeni platformi truth social zapisal Trump. »Prepričljivo sem zmagal,« je zmagoslavno dodal.
»Vsa ta zadeva glede mojega pregona je prav takšna, kot je bila ustavna obtožba – strankarski poskus, da bi mene in republikansko stranko postavili na stranski tir,« je še ocenil nekdanji ameriški predsednik, poroča francoska tiskovna agencija AFP. STA
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji