Ameriški predsednik
Donald Trump je po pričakovanju v torek podal svojo odločitev, da ZDA ne bodo več upoštevale mednarodnega jedrskega sporazuma z Iranom in bodo spet uvedle sankcije proti Teheranu. Odločitev prinaša novo negotovost v mednarodne odnose.
Evropske zaveznice Trumpovo odločitev obžalujejo, zunanji ministri Francije, Nemčije in Velike Britanije se bodo prihodnji ponedeljek sešli z iranskimi predstavniki na pogovorih o iranskem jedrskem sporazumu, je napovedal francoski zunanji minister
Jean-Yves Le Drian. Ta je dejal, da kljub Trumpovi odločitvi za iranski jedrski sporazum še obstaja upanje.
Vodja francoske diplomacije je povedal, da bo francoski predsednik
Emmanuel Macron o izstopu ZDA iz sporazuma danes popoldne po telefonu govoril z iranskim kolegom
Hasanom Rohanijem. »Iran mora biti še naprej odločen, da bo vztrajal pri dogovoru v zameno za gospodarske koristi, ki jih bo Evropa poskušala ohraniti,« je dejal Le Drian.
Iranski predsednik je v torek sporočil, da bo Iran vztrajal pri jedrskem sporazumu z veliki silami kljub umiku ZDA iz dogovora. »Namesto sporazuma s šestimi državami imamo zdaj takšnega s petimi,« je dejal v televizijskem nagovoru. Kot je še povedal, Trumpu ne bo dopustil, da zmaga v tej psihološki vojni.
Rohani je dejal, da bi lahko Iran v odgovor na Trumpovo odločitev obnovil bogatenje urana. FOTO: AP
V iranskem parlamentu zažgali ameriško zastavo Skupina skrajno konservativnih poslancev v iranskem parlamentu je v odzivu danes v parlamentu v Teheranu zažgala ameriško zastavo, poroča nemška tiskovna agencija DPA. Poslanci so vzklikali: »Dol z ZDA,« in zažgali tudi simbolno kopijo sporazuma, je poročala iranska tiskovna agencija Isna. Ob tem je objavila fotografijo, na kateri je videti pet poslancev. V iranskem parlamentu je sicer 290 poslancev.
Nemčija in Velika Britanija ponovili zavezo sporazumu
Nemška kanclerka
Angela Merkel je zagotovila, da bo Nemčija skupaj s Francijo in Veliko Britanijo ostala zavezana sporazumu. Britanski zunanji minister
Boris Johnson je opozoril ZDA pred kakršnimikoli potezami, ki bi ostale vpletene ovirale pri izvajanju sporazuma, poročajo tuje tiskovne agencije.
Merklova obžaluje Trumpovo odločitev, obenem pa je Teheran pozvala, da se drži zavez v okviru sporazuma. Johnson, ki meni, da je sporazum nujen za nacionalno varnost, pa je posvaril ZDA pred dejanji, ki bi druge vpletene omejevale pri delovanju iranskega jedrskega sporazuma.
IAEA: Iran spoštuje zaveze iz sporazuma
Mednarodna agencija za jedrsko energijo je danes potrdila, da Iran izpolnjuje zaveze iz jedrskega sporazuma, povezane z jedrskim orožjem.
Generalni direktor IAEA
Yukiya Amano je ob tem ponovil, da je v okviru sporazuma »Iran deležen najstrožjega jedrskega preverjanja na svetu«, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Tudi Kitajska obžaluje odločitev
Kljub temu, da obžalujejo odločitev ameriškega predsednika, so na kitajskem zunanjem ministrstvu napovedali, da bo Peking ohranil »nepristransko, objektivno in odgovorno stališče, ostal v dialogu z vsemi stranmi in bo predan ohranitvi in uresničitvi dogovora«. Ohranili bodo »normalno ekonomsko in trgovinsko menjavo z Iranom, so še zapisali.
Večina Američanov ne podpira odločitve svojega predsednika
Anketa tiskovne agencije
Reuters in inštituta Ipsos ugotavlja, da le 29 odstotkov Američanov podpira Trumpovo odločitev, 42 odstotkov jih podpira ohranitev sporazuma, 28 odstotkov pa jih sporazuma ne pozna ali so neodločeni.
Okrog dve tretjini Američanov, ki jih je zajela anketa, izvedena med 4. in 8. majem, meni, da umik iz sporazuma povečuje verjetnost, da bo Iran zagnal svoj jedrski program, polovica pa jih meni, da je narasla verjetnost oboroženega spopada med ZDA in Iranom.
Protestniki, ki se zavzemajo za ohranitev sporazuma, zbrani pred belo hišo. FOTO: Brendan Smialowski/AFP
Trump bo moral svojim volivcem dobro razložiti, zakaj na eni strani poskuša skleniti jedrski sporazum s Severno Korejo, na drugi strani pa z rušenjem sedanjega iranskega sporazuma povečuje nevarnost nove vojne. Na to opozarjajo demokratski politiki in analitiki, ki menijo, da je Trump od jedrskega sporazuma z Iranom odstopil predvsem zato, da izbriše še eno dediščino svojega predhodnika
Baracka Obame. Ta se je že včeraj odzval, da »sporazum deluje, odstop od njega pa obrača hrbet najtesnejšim zaveznikom in sporazumu, ki so ga dosegli naši vodilni diplomati, znanstveniki in obveščevalci«, je med drugim sporočil Obama in dodal, da vztrajno kršenje sporazumov zmanjšuje verodostojnost ZDA.
Naslovnice svetovnih medijev polnijo odzivi
Mednarodna skupnost je zaskrbljena zaradi izstopa ZDA, krepi se tudi strah pred novim konfliktom na Bližnjem vzhodu.
Saudska Arabija in Izrael verjetno upata, da bo Trumpova odločitev ponovno privedla ZDA na Bližnji vzhod, piše ameriški
Washington Post. Ameriški
Wall Street Journal pa je opozoril, da je Trump s svojo odločitvijo dal možnost Iranu, da se dogovori o boljšem sporazumu, če si res ne želi razviti jedrskega orožja. V Izraelu so Trumpovo odločitev sprejeli z večjim veseljem. Tudi v Saudski Arabiji so mediji pohvalili ameriško odločitev, ki bi morala po mnenju časnika
Arab News požeti aplavz in podporo.
Mediji v evropskih podpisnicah sporazuma so medtem bolj zaskrbljeni. Britanski
Times je opozoril, da Trumpova odločitev krepi iranske skrajne konservativce in da bi lahko Teheran ponovno oživil svoj jedrski program. Tudi francoski
Le Figaro je opozoril na ponovno oživitev jedrskega programa, razmere pa primerja s Severno Korejo.
Svetovni mediji so precej kritični do odločitve ameriškega predsednika, konservativni ameriški mediji in mediji v Izraelu pa na drugi strani hvalijo njegovo potezo. FOTO: Atta Kenare/AFP
V Nemčiji je časnik
Stuttgarter Nachrichten opozoril, da Trump razdira severnoatlantsko zvezo, saj je ustvaril »območja različne varnosti«. Pred evropskimi podpisnicami je težka odločitev, kako naprej.
Kitajski časnik
China Daily je medtem opozoril, da »če Trumpova doktrina Amerika najprej pomeni, da bodo ZDA lastne interese uresničevale na račun drugih držav, bodo prej ali slej ostale izolirane na svetovnem odru«.
Kritični pa so bili tudi v Iranu, kjer je večina medijev obsodila Trumpovo odločitev. Vendar pa so bila mnenja o tem, kako naj se Teheran odzove, različna.
Slovenija potrjuje nadaljnjo podporo sporazumu Če bo Iran še naprej spoštoval svoje obveznosti v celoti, kot jih je do sedaj, Slovenija potrjuje nadaljnjo podporo iranskemu sporazumu, so danes sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.
Kot so zapisali na ministrstvu, obžalujejo, da se je Trump odločil umakniti iz sporazuma kljub rednemu potrjevanju s strani Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), da Iran spoštuje jedrski dogovor iz leta 2015.
Ministrstvo je dodalo, da bi moralo biti v interesu mednarodne skupnosti ohraniti dogovor, ki krepi globalni režim neširjenja jedrskega orožja, pozitivno prispeva k regionalnemu in mednarodnemu miru in varnosti ter zagotavlja potrebna zagotovila glede izključno miroljubne narave iranskega jedrskega programa.
Komentarji