Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Svet

Kitajski surovinski supercikel se je končal. Bo še kakšen?

Kitajsko povpraševanje po jeklu in železovi rudi je doseglo vrhunec. V panogi upajo, da bo energetski prehod sprožil nov razcvet.
Na trgu bo ostalo samo najboljše jeklo, primerno za avtomobilsko industrijo. FOTO: Aly Song/Reuters
Na trgu bo ostalo samo najboljše jeklo, primerno za avtomobilsko industrijo. FOTO: Aly Song/Reuters
Leslie Hook, Joe Leahy, Wenjie Ding
18. 1. 2025 | 05:00
17:38

V nadaljevanju preberite:

Kitajski cikel je v številnih pogledih pomenil vrhunec obdobja globalizacije: Peking je lahko dostopal do odprtih trgov in svoje gospodarstvo preskrboval z železovo rudo iz Brazilije, bakrom iz Demokratične republike Kongo in nafto iz Savdske Arabije. Povpraševanje v naslednjem ciklu pa je geografsko bolj razpršeno, saj se več deset držav poteguje za surovine za gradnjo lastne infrastrukture za obnovljive vire energije in električno energijo.

Ta dinamika pomeni, da bo konkurenca za omejene vire imela precej večjo vlogo. Zahodne države se že trudijo, da bi zunaj kitajskega nadzora vzpostavile lastne dobavne verige za ključne materiale, kot so kobalt, litij in baker.

V obdobju Bidnove vlade je ameriška vlada začela posegati v nekatere rudarske posle v Afriki, da bi nadzor nad ključnimi surovinami prenesla na podjetja iz ZDA. Politične napetosti v zvezi z novim razcvetom na tem področju bi se v novem mandatu Donalda Trumpa lahko še zaostrile. »Največji izziv v prihodnosti bo geopolitika,« pravi Li iz družbe CMOC. »Svet je vse bolj razdeljen. To je temeljni problem.«

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine