Ljubljana – Premier
Marjan Šarec je z vladno delegacijo in desetčlansko gospodarsko delegacijo še v sredo na uradnem obisku v Moskvi. Za slovensko stran so bile v ospredju zanimanja gospodarska vprašanja, reševanje nasedlega Agrokorja, energetika, jeklarstvo in krepitev gospodarskih vezi med državama.
Z dvodnevnim uradnim obiskom v Moskvi bi vlada Marjana Šarca rada potrdila dobre odnose med državama, krepitev dialoga in iskanje možnosti za nadaljnji razvoj sodelovanja. V kabinetu Marjana Šarca so poudarili, da imata državi prijateljske odnose, ki so razvejani na številnih področjih sodelovanja, od gospodarstva do kulture.
Marjan Šarec in Dmitrij Medvedjev sta se pogovorila tudi o aktualnem zunanjepolitičnem dogajanju. FOTO: STA
Velik del pogovorov obeh predsednikov vlad je bil namenjen predvsem gospodarskim temam. Kljub sankcijam Evropske unije zoper Rusijo zaradi kršitev ukrajinske suverenosti Slovenija ostaja zvesta partnerica Rusije. Rusija je na devetem mestu med našimi izvoznimi partnericami in na petem mestu po vrednosti slovenskih neposrednih naložb v tujini. Kar 40-odstotni delež slovenskega izvoza v Rusijo so farmacevtski izdelki, 85-odstotni delež ruskega izvoza v Slovenijo pa predstavljajo goriva.
Slovenija naj pomaga reševati Agrokor
»Zadovoljni smo s pozitivnim trendom gospodarskega sodelovanja,« je na pogovorih poudaril premier Šarec. »Dobro, da ste prišli z gospodarsko delegacijo,« je po poročanju
STA dejal ruski predsednik vlade
Dmitrij Medvedjev. Dobre odnose med državama zaznamuje nekaj večjih skupnih projektov, ki ostajajo odprti in se z njimi ukvarja slovensko-ruska medvladna komisija. Te odnose močno obremenjuje položaj Agrokorja, ki je danes pod okriljem skupine Fortenova, to pa kot največji upniki obvladujejo ruske državne banke.
Premiera sta v Parku zmage v Moskvi slovesno odkrila spomenik padlim slovenskim vojakom v obeh svetovnih vojnah na območju današnje Rusije. FOTO: STA
Ljubljanski župan Zoran Janković je ob prisotnosti obeh premierov z moskovskim županom Sergejem Sobjaninom podpisal sporazum o sodelovanju obeh mest za to in prihodnje leto. FOTO: STA
Slovenski Mercator je sestavni del Agrokorja, Medvedjev se je o reševanju te družbe pogovarjal tudi s hrvaškim vodstvom, a z rezultati pogovorov očitno ni bil preveč zadovoljen, poroča
STA. Zagotovil je, da ruski lastniki, v prvi vrsti Sberbank, zagotavljajo stabilnost poslovanja močno zadolženega Agrokorja. »Dobro pa bi bilo, če bi se dogovorili, kako naprej,« je dejal Medvedjev in pozval Šarca, naj svoj prispevek da tudi slovenska vlada.
Premiera sta se na skupni novinarski konferenci zavzela za večjo diverzifikacijo blagovne menjave in poglobitev sedanje. Zavzela sta se tudi za krepitev medsebojnih investicij.
SDH sklenil sporazum z Rusi
Slovenski državni holding (SDH), ki upravlja četrtinski državni delež v Siju, je z ruskimi večinskimi lastniki družbe po številnih prizadevanjih vendarle podpisal delničarski sporazum. SDH je z družbo Dilon 6. septembra sklenil prenovljeni delničarski sporazum, njegova vsebina pa je poslovna skrivnost in je ne razkrivamo, so nam odgovorili v holdingu. Tako tudi ni znano, ali ta dogovor vključuje tudi opcijo za odkup državnega deleža ali ne. V Delu smo že konec tedna razkrili, da so ruski lastniki – družina Zubitski – le privolili v podpis delničarskega sporazuma. Neuradno pa je bilo slišati, da naj bi k temu pripomogla prav tiha diplomacija in napovedani obisk premiera Marjana Šarca v Rusiji. Ma. G.
Za ozemeljsko celovitost Ukrajine in za dialog
Predsednika vlad sta se pogovorila tudi o aktualnem zunanjepolitičnem dogajanju. Glede razmer v Ukrajini je Šarec poudaril, da Slovenija podpira ozemeljsko celovitost in neodvisnost Ukrajine ter se zavzema za uresničevanje sporazumov iz Minska. Zavzel se je za krepitev dialoga med vpletenimi stranmi in izrazil zadovoljstvo z nedavno izmenjavo ujetnikov med Ukrajino in Rusijo. Dejal je, da je treba graditi na ustvarjanju zaupanja.
Predsednika vlad sta se dotaknila tudi razmer na Zahodnem Balkanu in v bližnjevzhodni regiji, pri čemer sta pozornost namenila zlasti položaju v Siriji. Izmenjala sta tudi stališča o stanju bližnjevzhodnega mirovnega procesa in uresničevanju iranskega jedrskega dogovora.
Obisk predsednika vlade Marjana Sarca v Rusiji. Srecanje slovenskih in ruskih gospodarstvenikov ob prisotnosti predsednika vlade ter ruskega ministra za digitalni razvoj, zveze in mnozicne komunikacije Konstantina Noskova. FOTO: STA
Sodelovanje zunanjih in pravosodnih ministrov
Sedanje sodelovanje na področju kulture in znanosti sta Slovenija in Rusija potrdili s podpisom programa o sodelovanju med vladama v kulturi, znanosti, izobraževanju, športu in mladinski politiki za obdobje 2019–2024. Podpisali so tudi načrt delovnih konzultacij med zunanjima ministrstvoma za prihodnje leto in med ministrstvoma za pravosodje za prihodnji dve leti.
Šarec in Medvedjev sta tudi odkrila spomenik slovenskim žrtvam v obeh svetovnih vojnah na območju današnje Rusije. Predstavnike desetih slovenskih podjetij pa je na sprejemu pozdravil tudi minister za digitalni razvoj, zveze in množične komunikacije Ruske federacije Konstantin Noskov.
Komentarji