Boris Johnson je dan po zmagi na volitvah za voditelja konservativne stranke uradno prevzel vodenje britanske vlade. Po srečanju s kraljico
Elizabeto II. je Johnson odpotoval na Downing Street, kjer je pred vhodom v svoje novo domovanje Združeno kraljestvo prvič nagovoril kot premier in predstavil načrte ter prioritete svojega mandata.
»Po več kot treh letih neutemeljenega pomanjkanja samozavesti je nastopil čas za spremembe,« je napovedal novi britanski premier. »Očitno je, da imamo tako doma in v tujini opravka s pesimisti, ki mislijo, da je ta država postala ujetnica starih prepirov iz leta 2016 in da v domovini demokracije nismo sposobni spoštovati demokratičnega mandata.« Ti kritiki po Johnsonovih besedah živijo v zmoti.
Po pričakovanjih je bil fokus njegovega govora usmerjen na brexit. Johnson je bil izvoljen za novega vodjo konservativne stranke na podlagi obljube, da bo do 31. oktobra izpeljal izstop Združenega kraljestva iz EU, z dogovorom ali brez njega. To obljubo je ponovil tudi danes in napovedal, da se bo država do jeseni pripravila na vse scenarije, tudi na možnost neurejenega brexita.
Vse oči uperjene v Johnsona
Johnson ne skriva želje po novih pogajanjih z EU, po iskanju drugačnih rešitev za sporno vprašanje irske meje in nasploh po novem pristopu k reševanju težkih vprašanj, povezanih z brexitom. Njegov prvi govor v vlogi premiera je bil tako zanimiv tudi za evropsko stran, ki sicer ne kaže nobenih znakov pripravljenosti na popuščanje glede brexita.
Združeno kraljestvo je z novi premierom dobilo tudi novo vlado. Več kot polovica ministrov se je namreč morala posloviti, vključno s finančnim in zunanjim. Na ključne položaje bodo imenovani Johnsonovi zavezniki, med njimi tudi kontroverzni šef referendumske kampanje za brexit
Dominic Cummings, ki bo premierov posebni svetovalec.
Še pred Johnsonovim prevzemom oblasti je svoj odstop podalo več članov dosedanje vlade. Odstopno izjavo je med drugim podal finančni minister
Philip Hammond, ki je že pred dnevi napovedal, da ne namerava služiti pod Johnsonom. Na položaju ga bo nasledil dosedanji notranji minister
Sajid Javid. Novi zunanji minister je postal
Dominic Raab, vodenje notranjega ministrstva pa je prevzela
Priti Patel.
Theresa May se po treh vodenja vlade zapušča premierski položaj. FOTO: AFP
Boris Johnson je na premierskem položaju nasledil
Thereso May, ki je danes še zadnjič kot ministrska predsednica odgovarjala na vprašanja poslancev v britanskem parlamentu. Preden je kraljici Elizabeti II. podala svojo odstopno izjavo, je v svojem zadnjem govoru pred vhodom v Downing Street 10 še enkrat čestitala Johnsonu za zmago na volitvah. Poudarila je, da novo vlado čaka več izzivov, za največjega pa izpostavila uresničitev brexita, »ki bo odgovarjal vsem delom Združenega kraljestva«.
Theresa May je s tem po mnenju analitikov še enkrat potrdila svoje nasprotovanje neurejenemu izstopu iz EU, ki bi najbolj prizadel Severno Irsko.
Komentarji