Neomejen dostop | že od 9,99€
Novi vodja Hezbolaha Naim Kasem je v današnjem prvem govoru od prevzema položaja omenil možnost prekinitve ognja z Izraelom pod določenimi pogoji. Ob tem je zatrdil, da je njegova vizija delovanja skupine nadaljevanje vojnega načrta svojega predhodnika Hasana Nasrale. Dejal je tudi, da se gibanje, ki ga podpira Iran, ne bojuje v imenu nikogar.
Če se Izraelci odločijo, da hočejo ustaviti agresijo, bomo to sprejeli, vendar pod pogoji, ki se nam zdijo primerni in ustrezni, je dejal Kasem, a dodal, da ustreznega predloga dogovora na to temo še niso prejeli.
Pred tem je danes izraelski minister za energetiko Eli Koen razkril, da izraelski varnostni kabinet razpravlja o pogojih za premirje na jugu Libanona. Pogovori potekajo, mislim, da bo za to še potreben čas, je dejal za izraelski javni radio.
Po besedah Kasema se Hezbolah proti Izraelu ne bojuje v imenu nikogar, temveč si prizadeva obraniti libanonsko ozemlje. Glede Irana je dejal, da islamska republika gibanje podpira, a ne zahteva ničesar v zameno.
Zatrdil je, da je njegova vizija delovanja skupine nadaljevanje vojnega načrta, ki ga je z vodstvom Hezbolaha zastavil Nasrala, ki ga je septembra ubila izraelska vojska, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Moj delovni program je nadaljevanje delovnega programa našega vodje, Saida Hasana Nasrale, je zatrdil 71-letnik, ki je položaj zasedel po tem, ko je izraelska vojska kmalu po uboju Nasrale ubila še njegovega prvotnega naslednika Hašema Safidina.
V luči smrti svojega predhodnika, njegovega prvotnega naslednika in številnih drugih poveljnikov Hezbolaha v zadnjih mesecih, je v vnaprej posnetem prvem govoru od prevzema položaja Kasem tudi priznal, da gibanje trenutno okreva po bolečih udarcih, ki mu jih je zadal Izrael.
Vendar pa je zagotovil, da se je skupina sposobna bojevati še mesece. »Umaknite se z naše zemlje in tako zmanjšajte svoje izgube. Če boste ostali, boste plačali več, kot ste plačali kdaj koli v življenju,« je zagrozil Izraelu, ki na jugu Libanona že tedne izvaja kopensko ofenzivo.
Kasem je bil pred prevzemom položaja vodje namestnik generalnega sekretarja Hezbolaha. Na ta položaj je bil imenovan že leta 1991. Kasneje je bil dolgo časa eden glavnih tiskovnih predstavnikov skupine, podal je tudi več intervjujev za tuje medije. Znotraj gibanja je imel v primerjavi z Nasralo in Safidinom nekoliko nižji status, a je bil ne glede na to zelo spoštovan.
Izraelske sile so davi bombardirale humanitarno območje v mestu Han Junis v južnem delu Gaze, poročajo tuje tiskovne agencije. Izraelska vojska je sporočila, da je šlo za »natančen napad na teroriste«. Lokalni palestinski viri medtem poročajo o smrtonosnih napadih na več taborišč za razseljene Palestince po vsej Gazi.
Bojna letala so izvedla napad na pripadnike palestinskih gibanj Hamas in Islamski džihad, ki so »izvajali teroristične dejavnosti na humanitarnem območju v Han Junisu«, je v izjavi sporočila izraelska vojska, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Izraelske sile so pred napadom po lastnih navedbah sprejele »ukrepe za zmanjšanje tveganja za poškodbe civilistov«. Ob tem so znova obtožili islamistično gibanje Hamas, da »sistematično uporablja civilno infrastrukturo in humanitarna območja kot krinko za teroristične napade«.
Po navedbah palestinskih virov so se izraelski napadi ponoči nadaljevali tudi drugod po Gazi, med drugim v Han Junisu in Deir al Balahu. Več ljudi je bilo ubitih in ranjenih v bombardiranju šotorov in zatočišč za razseljene Palestince.
Združeni narodi so sporočili, da so med 22. in 29. oktobrom v Gazi zaznali sedem incidentov z množičnimi poboji. Po podatkih oblasti v Gazi je bilo samo v torek v oblegani palestinski enklavi skupno ubitih najmanj 143 ljudi, od tega 132 v severnem delu Gaze.
V izraelskih napadih na mesto Beit Lahija na severu Gaze je bilo v noči s ponedeljka na torek ubitih najmanj 93 ljudi, med njimi številni otroci. Napad so v torek obsodili tudi v Washingtonu in sporočili, da od Izraela zahtevajo pojasnila, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
»Zelo smo zaskrbljeni zaradi civilnih žrtev. To je bil grozljiv napad z grozljivim izidom. Izraelsko vlado smo prosili za pojasnilo, kaj se je zgodilo,« je dejal tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta Matthew Miller. Ob tem sicer ni omenil nobenih konkretnih ukrepov proti Izraelu, ki se še vedno zanaša na trdno vojaško in diplomatsko podporo ZDA.
Izraelski varnostni kabinet razpravlja o pogojih za premirje na jugu Libanona, kjer izraelska vojska izvaja kopensko ofenzivo, je danes dejal izraelski minister za energetiko Eli Koen. Sovražnosti med izraelsko vojsko in Hezbolahom se medtem nadaljujejo. Vojska je med drugim odredila evakuacijo z območij mest Baalbek na vzhodu in Nabatija na jugu.
»Pogovori potekajo, mislim, da bo za to še potreben čas,« je za izraelski javni radio povedal Koen, ki je v preteklosti med drugim zasedal položaj zunanjega ministra in ministra za obveščevalno dejavnost.
Po njegovih besedah lahko Izrael v pogajanjih nastopi s pozicije moči, potem ko mu je uspelo »likvidirati celotno vodstvo Hezbolaha« in napasti več kot 2000 ciljev šiitskega gibanja.
Nazadnje so izraelske letalske sile na območju Nabatije na jugu Libanona »likvidirale« Mustafo Ahmada Šahadija, namestnika vodje elitne Hezbolahove enote, je danes sporočila izraelska vojska. Dodala je, da je Šahadi vodil operacije enote v Siriji, stal pa naj bi tudi za »terorističnimi napadi v južnem Libanonu«.
Pred tem se je po poročanju izraelskih medijev premier Benjamin Netanjahu v torek zvečer z ministri pogovarjal o zahtevah in pogojih Izraela v zameno za 60-dnevno premirje na jugu Libanona. Pogoji naj bi vključevali umik borcev Hezbolaha severno od reke Litani, namestitev libanonske vojske ob meji, mednarodni mehanizem za uveljavitev premirja in zagotovilo, da bo Izrael v primeru grožnje ohranil pravico do ukrepanja.
V regijo se bo v četrtek znova odpravil ameriški posebni odposlanec za Bližnji vzhod Amos Hochstein. Sestal naj bi se z Netanjahujem in drugimi izraelskimi uradniki, s katerimi bo predvidoma razpravljal prav o pogojih za prekinitev ognja.
Sovražnosti med izraelsko vojsko in Hezbolahom se medtem nadaljujejo. Vojska je med drugim ukazala evakuacijo mesta Baalbek, ki je uvrščeno na Unescov seznam svetovne dediščine, in okoliških vasi na vzhodu Libanona, kasneje pa je njen tiskovni predstavnik sporočil še, da so pozvali tudi k evakuaciji območja Nabatije. Omenjena območja so bila nato tarča najmanj deset napadov, navaja katarska televizija Al Jazeera.
Pozneje je izraelska vojska napadla še kraj Sohmor na vzhodu države in pri tem ubila najmanj 11 ljudi. Po podatkih libanonskega zdravstvenega ministrstva je ranjenih 15 ljudi.
Hezbolah pa je čez dan sporočil, da je z brezpilotnimi letalniki in raketami napadel tri položaje izraelske vojske, vključno z oporiščem v Haifi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji