Severovzhodno Indijo in Bangladeš je prizadel najhujši ciklon v zadnjih nekaj desetletjih. Veter s hitrostjo do 185 kilometrov na uro je v gosto naseljeni bengalski regiji ruval drevesa in daljnovode, prevračal avtomobile in uničeval domove, reke pa so poplavile vasi.
Vaščani v Zahodni Bengaliji rešujejo imovino iz uničenih hiš. FOTO: Dibyangshu Sarkar/AFP
V indijski zvezni državi Zahodna Bengalija, ki jo je ciklon Amphan prizadel najhuje, je po poročanju
AFP umrlo najmanj 72 ljudi, najmanj 12 pa jih je umrlo v sosednjem Bangladešu. Število žrtev bi utegnilo biti precej višje, saj so številni kraji zaradi uničenih telefonskih povezav in električne napeljave ter poplavljenih cest odrezani od sveta.
Uničenje v Zahodni Bengaliji je velikansko. FOTO: Rupak De Chowdhuri/Reuters
V Indiji in Bangladešu so evakuirali okoli tri milijone ljudi, poroča agencija
Reuters, vendar je bilo to še premalo, saj je evakuacija zajela le ozko pot jedra ciklona. Številne vasi v vodnatem območju delte, kjer se v Bengalski zaliv izlivata Ganges in Bramaputra, so povsem pod vodo, poplavljeno je tudi letališče v Kolkati, prestolnici Zahodne Bengalije.
Poplavljeno je tudi letališče v Kolkati. FOTO: AFP
Za ocenjevanje gmotne škode je še prezgodaj, saj se poplavno vodovje še ni umaknilo, komunikacija s številnimi kraji pa je otežena ali nemogoča, vendar pa je jasno, da je uničenje ogromno. Predsednica vlade Zahodne Bengalije
Mamata Banerjee je dejala, da je ciklon državo prizadel huje kakor koronavirus, in škodo ocenila na več deset milijard dolarjev. A najverjetneje bo ciklon zaradi obsežne evakuacije, množic, nagnetenih v zakloniščih, in množičnih migracij s poplavljenih in razdejanih območij ter poslabšanja higienskih razmer zaradi poškodovane infrastrukture znatno pripomogel tudi k hitrejšemu širjenju virusa. V Zahodni Bengaliji je bilo sicer potrjenih nekaj manj kot 3000 primerov okužbe, v Bangladešu pa več kot 26.000.
V Bangladešu so evakuirali prebivalce z otokov. FOTO: AFP
Komentarji