Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Ideja o izstopu Velike Britanije iz EU je trčila ob zid

Na začetku pogajalske končnice je videti, da sta si strani predaleč za diplomatski preboj.
Britanska premierka Theresa May ugotavlja, da ji Bruselj ponuja le dve nesprejemljivi izbiri za prihodnje odnose. FOTO: Reuters
Britanska premierka Theresa May ugotavlja, da ji Bruselj ponuja le dve nesprejemljivi izbiri za prihodnje odnose. FOTO: Reuters
22. 9. 2018 | 08:00
3:19
Bruselj – Po jasnih sporočilih na neuradnem vrhu EU v Salzburgu je postalo očitno, da so pogajanja o brexitu v slepi ulici in da bodo za preboj v prihodnjih tednih potrebna velika diplomatska prizadevanja.

Britanska premierka Theresa May je dobila še jasnejša sporočila od pričakovanih o njihovem načrtu iz Chequersa, po katerem bi oblikovali prostotrgovinsko območje le za blago. »Ne bo deloval. Ne nazadnje zaradi tveganja spodkopavanja enotnega trga,« je predsednik evropskega svet Donald Tusk povzel enotno negativno mnenje EU27 o britanskem predlogu. Mayeva je po vrnitvi v London začela bentiti: »Nesprejemljivo je preprosto zavrniti predloge druge strani brez podrobnejših pojasnil in protipredlogov.«



Prepričana je, da je na potezi EU, ki da mora predstaviti, kakšen je njen predlog. Mayeva je ugotavljala, da ji Bruselj ponuja le dve nesprejemljivi izbiri za prihodnje odnose. Če bi ostali v carinski uniji, da bi morali spoštovali vsa pravila, nadaljevalo bi se nenadzirano priseljevanje iz EU in ne bi mogli sklepati trgovinskih sporazumov z drugimi državami. »To bi iz referenduma pred dvema letoma naredilo farso,« je povedala. Drugi scenarij je trgovinski sporazum, po katerem bi uvedli nadzor na mejah, Severna Irska pa bi ostala gospodarsko ločena v carinski uniji in delih enotnega trga EU.



Irsko vprašanje je tesno povezano s celotno naravo prihodnjih odnosov. EU27 želi, da bi zasilna rešitev (ang. backstop), ki bi veljala, če bi se v urejanju pojavila zamuda, predvidela obstanek Severne Irske v carinski uniji. »S tem se nikoli ne bomo strinjali. Pomenilo bi razbijanje naše države,« je povedala Mayeva. Kako doseči, da bi se izognili uvedbi nadzora meje na irskem otoku, je med najkočljivejšimi deli rešitve. Bruselj želi preboj v prihodnjih tednih do oktobrskega vrha EU. Če ga ne bo, izredni vrh o brexitu novembra sploh ne bo sklican.

Diplomati imajo različne ocene. Po eni od razlag bo na koncu skladno z evropsko tradicijo v dramatičnih okoliščinah sklenjen kompromis, s katerim bodo za silo lahko zadovoljni na vseh straneh, in voditelji na čelu z Mayevo ga bodo lahko »prodali« javnosti doma. Bolj črnogledi opozarjajo na zapleten položaj, ko se je nemogoče izogniti spodkopavanju štirih svoboščin EU, če bi se uresničevali predlogi Londona. Denimo: četudi bi veljal enoten sistem pravil za trgovino, na Otoku nočejo sprejeti pristojnosti evropskih ustanov pri nadziranju spoštovanja standardov.

Nevarnost propada pogajanj in scenarij »brez dogovora« že postajata konkretnejša.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine