Neomejen dostop | že od 9,99€
Ciprski predsednik Nikos Hristodulides je po grožnji šiitskega gibanja Hezbolah z napadom zatrdil, da Nikozija ni vpletena v nobeno vojaško operacijo v regiji. Ciper je del rešitve, in ne problema, je poudaril in spomnil na pomorski koridor med Ciprom in območjem Gaze za dostavo pomoči palestinski enklavi, poročajo tuje tiskovne agencije.
Vodja libanonskega oboroženega gibanja Hezbolah Hasan Nasrala je v sredo posvaril Ciper pred odpiranjem letališč in oporišč za izraelske sile v primeru izbruha vojne z Izraelom. »Odprtje ciprskih letališč in oporišč izraelskemu sovražniku za napad na Libanon bi pomenilo, da je ciprska vlada del vojne,« je opozoril.
Na Cipru sta po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sicer dve britanski vojaški oporišči, od tega eno letalsko, vendar ju ciprska vlada ne nadzoruje.
Nasrala je v sredo opozoril tudi, da v primeru vojne ne bodo prizanesli nobenemu kraju v Izraelu. Libanonskemu gibanju je sicer pred tem s totalno vojno grozil izraelski zunanji minister Izrael Kac.
Nasrala je poudaril, da je Hezbolah od 7. oktobra lani, ko je izbruhnila vojna na območju Gaze, uporabil le del svojega orožja. »Odtlej smo pridobili novo orožje. Pred leti smo tudi govorili o 100.000 borcih Hezbolaha, danes smo to število močno presegli,« je dodal.
Območje ob libanonsko-izraelski meji je od 7. oktobra lani stalno prizorišče obstreljevanja med Izraelom in Hezbolahom, ki je sicer zaveznik palestinskega islamističnega gibanja Hamas.
Razmere so se dodatno zaostrile po tem, ko je bil prejšnji teden v izraelskem napadu na jugu Libanona ubit poveljnik Hezbolaha Sami Abdalah. Izraelski zunanji minister Kac je gibanju nato v torek zagrozil s totalno vojno, izraelska vojska pa je potrdila načrt za ofenzivo v Libanonu.
Kanada: iranska revolucionarna garda je teroristična organizacija
Kanada je v sredo sporočila, da je iransko revolucionarno gardo (IRGC) uvrstila med teroristične organizacije. Minister za javno varnost Dominic LeBlanc je odločitev označil za pomembno orodje v boju proti globalnemu terorizmu. Ottawa je hkrati vse kanadske državljane pozvala, naj zapustijo Iran.
»Ta ukrep pošilja močno sporočilo, da bo Kanada uporabila vsa orodja, ki jih ima na voljo za boj proti teroristični entiteti IRGC,« je na novinarski konferenci v sredo dejal LeBlanc.
»Naša vlada bo zagotovila, da ne bo nobene imunitete za nezakonita dejanja Irana in njegovo podporo terorizmu,« je dodal po poročanju tujih tiskovnih agencij.
LeBlanc je na vprašanje novinarjev glede razloga za tako odločitev pojasnil, da je bila ta sprejeta po nasvetu varnostnih služb in ob upoštevanju zunanjepolitičnih vidikov.
Ta ukrep med drugim pomeni, da lahko kanadska policija obtoži vsakogar, ki IRGC nudi finančno ali materialno podporo, banke pa lahko zamrznejo njihova sredstva. Poleg tega bo številnim visokim uradnikom iranske vlade, vključno z najvišjimi uradniki IRGC, prepovedan vstop v Kanado.
Kanadska zunanja ministrica Melanie Joly je ob tem vse Kanadčane v Iranu pozvala, naj čim prej zapustijo državo zaradi nevarnosti povračilnih ukrepov.
Izraelski zunanji minister Izrael Kac, čigar država je ostra nasprotnica Irana, je izrazil zadovoljstvo z odločitvijo Kanade, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Revolucionarna garda je elitna veja iranskih oboroženih sil, ki je bila ustanovljena po islamski revoluciji leta 1979 z namenom zaščite državne ideologije in predvsem preprečevanja državnega udara.
IRGC je deležna ostrih kritik zaradi vpletenosti v zatiranje iranskega prebivalstva. Tudi v mnogih državah EU se pojavljajo pozivi, naj se revolucionarno gardo uvrsti na seznam terorističnih organizacij, navaja DPA.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji