Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) opozarja, da bodo izbruhi ebole postali nekaj normalnega.
Prejšnji pojavi ebole pred desetimi ali več leti so prizadeli relativno majhno število ljudi, vendar pa se Demokratična republika Kongo zdaj ukvarja z že drugim največjim izbruhom ebole, ki se je zgodil le tri leta po koncu največjega izbruha.
Med največjim izbruhom ebole v obdobju 2014–2016 je ebola v Zahodni Afriki prizadela 28.616 ljudi, od tega jih 11.310 umrlo, večinoma v Gvineji, Liberiji in Sierri Leone.
Tudi pred tem je bilo že več pojavov ebole, saj so med letoma 2000 in 2010 našteli 12 izbruhov, toda število žrtev je povprečju znašalo manj od sto primerov.
Zaradi ebole je v zadnjih letih umrlo precej ljudi. FOTO: Reuters
Pri
BBC se torej sprašujejo, zakaj so sedanji izbruhi ebole toliko obsežnejši.
»Vstopamo v novo fazo epidemij z obsežnim vplivom in to ne velja samo za ebolo,« je rekel
Michael Ryan, izvršni direktor WHO za nujne zdravstvene ukrepe. Poleg ebole je imel v mislih še kolero in rumeno mrzlico.
»Podnebne spremembe, izkoriščanje deževnega gozda, vojne in selitve večjega števila ljudi zelo vplivajo na porast bolezni, prav zato so izbruhi epidemij toliko obsežnejši,« je pristavil.
Ryan je potrdil, da WHO trenutno spremlja 160 bolezenskih dogodkov po svetu, od tega ima devet primerov oznako izredne, tretje stopnje (najvišja stopnja po WHO).
»Ne pomnimo, da smo že kdaj imeli toliko izrednih primerov kot zdaj,« je rekel Ryan. »To je nova realnost, žal pa ne pričakujemo, da se bo pogostost teh dogodkov zmanjšala.«
Komentarji