Neomejen dostop | že od 9,99€
Hezbolah je davi izvedel raketni napad na izraelsko bazo Glilot v bližini Tel Aviva, je sporočilo libanonsko šiitsko gibanje. Pozneje je sporočilo, da so napadli tudi poslopje izraelske obrambne industrije v Zvulunu severno od Haife. Po navedbah izraelskih reševalnih služb je bilo medtem v raketnem napadu na kraj Tira ranjenih 11 ljudi.
Po navedbah Hezbolaha je gibanje zgodaj davi izstrelilo salvo raket na obveščevalno bazo Glilot v predmestju Tel Aviva, zatem pa je z raketami napadlo tudi poslopje izraelske obrambne industrije v Zvulunu severno od Haife. Skupina je po lastnih navedbah z brezpilotniki napadla tudi letalsko oporišče Palmahim južno od Tel Aviva, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Izraelske reševalne službe so medtem sporočile, da je bilo v kraju Tira pri Tel Avivu ranjenih 11 ljudi, potem ko je raketa, izstreljena iz Libanona, zadela eno tamkajšnjih stavb. Podrobnosti niso znane.
ZDA so ob zaostrovanju razmer na Bližnjem vzhodu v petek napovedale napotitev dodatnih vojaških zmogljivosti v regijo. Kot je sporočil tiskovni predstavnik Pentagona Pat Ryder, je obrambni minister Lloyd Austin odredil napotitev dodatnih bombnikov B-52, bojne eskadrilje in zračnega tankerja, poročajo tuje tiskovne agencije..
Skupaj z odločitvijo o napotitvi napredne baterije zračne obrambe v Izrael in okrepitvijo ameriških sil v vzhodnem Sredozemlju so ukrepi namenjeni krepitvi varnosti v regiji in odvračanju od nadaljnjega stopnjevanja konflikta, je pojasnil Ryder.
Dodal je, da bodo ZDA svoje zmogljivosti na Bližnjem vzhodu krepile v prihodnjih mesecih, kar kaže na fleksibilnost ZDA pri razporejanju sil po svetu.
»Če bodo Iran, njegovi partnerji ali posredniki ta trenutek izkoristili za napade na ameriške sile ali interese v regiji, bodo ZDA sprejele vse potrebne ukrepe za zaščito svojih državljanov,« je še sporočil Ryder.
Obenem se ameriška letalonosilka Abraham Lincoln in njene spremljevalne ladje pripravljajo na umik iz regije, so še sporočili iz Pentagona.
Po poročanju tiskovne agencije Reuters tako na območju ne bo več nobene ameriške letalonosilke. Ob začetku vojne med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas jeseni lani so imele ZDA na Bližnjem vzhodu dve letalonosilki.
ZDA so prerazporeditev zmogljivosti na Bližnjem vzhodu napovedale po nedavnem izraelskem napadu na vojaške cilje v Iranu, na katere so v Teheranu napovedali odgovor, čeprav ob tem trdijo, da si ne želijo vojne.
Iranski vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej je danes Izraelu in ZDA zagrozil z uničujočim odgovorom na izraelski napad na iranske vojaške objekte prejšnji teden, poročajo tuje tiskovne agencije.
»Sovražniki, tako sionistični režim kot ZDA, bodo zagotovo prejeli uničujoč odgovor za to, kar počnejo Iranu, iranskemu ljudstvu in osi odpora,« je na srečanju s študenti na predvečer 45. obletnice zavzetja ameriškega veleposlaništva v Teheranu med islamsko revolucijo leta 1979 dejal Hamenej.
Izrael je minulo soboto napadel vojaške cilje v islamski republiki. Po navedbah iranske vojske je napad povzročil omejeno škodo, v njem pa so bili ubiti štirje pripadniki iranskih oboroženih sil. Po pisanju iranskih medijev je bil ubit tudi civilist.
Izrael je po napadu Teheran posvaril, naj se vzdrži povračilnih ukrepov, medtem ko so iranske oblasti obljubile odziv, čeprav naj si ne bi želeli vojne. V četrtek je Hamenejev urad v javnost posredoval izjavo, v kateri je Izrael posvaril pred ostrim odgovorom, obenem pa je izraelski napad označil za obupano potezo.
Pred »nepredstavljivim« odgovorom je Izrael v četrtek posvaril tudi vrhovni poveljnik iranske revolucionarne garde (IRGC) Hosein Salami.
Drugi krog cepljenja proti otroški paralizi se nadaljuje tudi na severu Gaze, je danes za nemško tiskovno agencijo dpa potrdila tiskovna predstavnica Sklada ZN za otroke (Unicef). Po njenih besedah je sicer cepljenje omejeno na mesto Gaza, kar pomeni, da bi brez zaščite proti bolezni lahko ostalo okoli 15.000 otrok, mlajših od deset let.
Na mesto Gaza naj bi bila namreč omejena humanitarna prekinitev ognja na severu od vojne uničene palestinske enklave. Po podatkih Unicefa bi morali sicer na območju, kjer so prejšnji teden zaradi intenzivnih izraelskih napadov cepljenje prekinili, cepiti skupno nekaj več kot 119.000 otrok.
Cepljenje otrok v Gazi proti otroški paralizi se je začelo 1. septembra, potem ko so na obleganem ozemlju potrdili prvi primer te bolezni po 25 letih. Prvi krog cepljenja je bil končan na celotnem območju Gaze, drugi krog, ki je nujen za vzpostavitev odpornosti, pa se je začel 14. oktobra, najprej v osrednjem delu Gaze in nato na jugu.
V prvem krogu cepilne kampanje med 1. in 12. septembrom so pristojni po navedbah Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) izpolnili zastavljene cilje in cepili skoraj 560.000 otrok, kar je približno 95 odstotkov vseh, ki lahko prejmejo cepivo. V osrednjem in južnem delu enklave je drugi odmerek cepiva doslej prejelo nekaj manj kot 443.000 otrok, še navaja dpa.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji