Neomejen dostop | že od 9,99€
Najverjetneje zadnje TV-soočenje v ameriški predsedniški tekmi in prvo podpredsedniško med republikanskim kandidatom J. D. Vanceom in demokratskim Timom Walzem je v studio televizijske mreže CBS prineslo vročo, a civilizirano razpravo z dobro oblikovanimi argumenti na obeh straneh, občasno celo v strinjanju obeh tekmecev – ki pa najverjetneje ne bo prepričala že prepričane večine ameriških volivcev.
Začelo se je pri Bližnjemu vzhodu, ki sta ga voditeljici Norah O'Donnell in Margaret Brennan po iranskem raketiranju Izraela postavili za uvod v soočenje. Demokratski guverner Minnesote Tim Walz je spomnil, da se je vse začelo z napadom Hamasovih teroristov na izraelski koncert in kibuce z več kot 1400 ubitimi, potem pa je vse težave z območjem in drugim pripisal problematičnemu in ostarelemu Donaldu Trumpu. Tudi zato, ker je pokopal jedrski dogovor z Iranom.
Senator iz Ohia J. D. Vance je raje spomnil, da so Iranu v času administracije Walzove šefice Kamale Harris odmrznili sto milijard dolarjev. »S tem denarjem kupujemo orožje proti našim zaveznikom, da bodo, Bog obvaruj, napadli še ZDA.« Njegov šef Donald Trump spodbuja mir skozi moč, je zagotovil, ZDA pa morajo v vsakem primeru podpreti Izrael, ki najbolje ve, kaj potrebuje.
Tudi Američani so zaskrbljeni zaradi dogajanja na Bližnjem vzhodu, ta čas pa enako ali še bolj zaradi grozljivih posledic orkana Helene na jugovzhodu države. Na vprašanje o povezavi onesnaževanja s podnebnimi spremembami je Vance zagotovil, da tudi on in Donald Trump hočeta čisto vodo in čisti zrak, demokrati pa po njegovem ne upoštevajo, da imajo ZDA najčistejši plin.
Čim več energije bi bilo treba proizvajati doma, Kamala Harris pa je po njegovem prepričanju proizvodnjo tega in vsega drugega omogočila Kitajski. Walz je raje navajal velike investicije sedanje demokratske administracije v obnovljive in čistejše energetske vire ter poudaril, da hkrati rekordno proizvajajo plin.
Razprava pa se je kmalu preselila na najbolj občutljive teme – migracije in umetna prekinitev nosečnosti. Pri prvi je Vance predsedniški kandidatki Harrisovi pripisal odgovornost za milijone migrantov, ki Američanom odvzemajo delovna mesta in stanovanja ter so sopotniki tihotapljenja nevarnih mamil. Tim Walz je Trumpa obtožil nasprotovanja kongresni zakonodaji, Vance pa je oporekal, da bi lahko Kamala Harris preprosto vrnila uspešne Trumpove ukrepe. Opozoril je, da se je izgubila sled za 320.000 otroki.
Pri splavu je Walz navajal primere žensk, ki jim je bilo zaradi prepovedi grozilo, da umrejo ali celo so, Vance je govoril, da Walzeva Minnesota dovoljuje splave skoraj do rojstva otroka. Zavzemal se je za družinam naklonjeno politiko. Sogovornika sta si močno nasprotovala tudi pri gospodarstvu, kjer je republikanski senator poudarjal dosežke svojega predsedniškega kandidata Trumpa v njegovem prvem mandatu. Demokratski guverner je 45. predsednika obtoževal zaradi izgub delovnih mest, ki jih je povzročila pandemija covida-19. Po njegovem bo Kamala Harris prinesla v gospodarstvu priložnosti za vse, sogovornika pa sta si oporekala tudi pri tem, kdo je poskrbel za večji dolg in primanjkljaj.
Beseda je tekla tudi o zdravstvu in otroškemu varstvu, o tem, ali naj poslušajo strokovnjake ali zdravo pamet, oba podpredsedniška kandidata pa sta se predstavljala kot zastopnika malega človeka iz delavskega razreda. Zagovarjati sta se morala tudi zaradi nekaterih preteklih izjav. Vance na primer, ker je Trumpa nekoč imenoval za ameriškega Hitlerja, Walz svoje napačne navedbe pogostih potovanj na Kitajsko, tudi v času pokola na pekinškem trgu Tienanmen. Republikanski kongresniki od ministrstva za domovinsko varnost že zahtevajo več podatkov o teh potovanjih.
Tekmeca za podpredsedniški položaj ZDA sta govorila tudi o vzrokih za veliko večje število množičnih umorov s strelnim orožjem kot drugod po svetu. Walz je spet poudaril, da tako sam kot Kamala Harris posedujeta strelno orožje, a se zavzemata za več prepovedi, Vance bi bolje zavaroval šole ter več pozornosti posvetil mentalnemu zdravju.
Pri razpravi o pomanjkanju stanovanj ter s tem povezani visoki ceni zanje je spet opozoril na migrantsko tekmovanje pri nakupih in najemih z ameriškimi državljani. Kamali Harris tudi zameri, da se predstavlja za svežo silo v ameriški politiki, pri tem pa je že več kot tri leta pri vrhu izvršne oblasti. Vance je moral po drugi strani odgovarjati na očitke nasprotovanja zadnjim predsedniškim volitvam in zaradi vdora Trumpovih privržencev v kongres leta 2021.
Vljudno podpredsedniško nasprotovanje v New Yorku je pokazalo tudi zvestobo vsakega od njiju svojemu predsedniškemu kandidatu, tako J. D. Vance kot Tim Walz pa sta pridobila tudi osebne točke. Prvega demokrati ne bodo mogli več označevati za skrajnodesničarskega čudaka, drugemu pa bodo morali republikanci priznati več govorniških in drugih sposobnosti kot doslej. Drži pa tudi, da podpredsedniška soočenja še nikoli v ameriški zgodovini niso odločilno vplivala na predsedniške tekme.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji