
Neomejen dostop | že od 14,99€
Na kanadskih zveznih volitvah je po poročanju nacionalne televizije CBC zmagala liberalna stranka pod vodstvom Marka Carneyja. Še vedno sicer ni jasno, ali bodo v parlamentu imeli večino ali pa bodo morali že tretji mandat zapored delovati kot manjšinska vlada. V ključnih volilnih okrajih je volilni izid zelo tesen.
Carney je v prvem odzivu dejal, da se je odločil za vstop v politiko, ker meni, da Kanada potrebuje spremembe, ki bodo v skladu z močnimi kanadskimi vrednotami, ponižnostjo, ambicioznostjo in enotnostjo. Obljubil je, da bo te zagovarjal po najboljših močeh. »Priznam, da sem v preteklosti delal napake, in delal jih bom tudi v prihodnje – obljubim pa, da jih bom priznal, popravil in se iz njih učil,« je dejal v govoru, ki so ga spremljali vzkliki množice.
V nagovoru je omenil tudi Donalda Trumpa, prav zaradi boja proti njemu je bil izvoljen: »Amerika hoče našo zemljo, naše vire, našo vodo. To niso prazne grožnje. Trump nas skuša zlomiti, da bi si nas Amerika lahko podredila. Tega nikoli ne bomo dovolili.«
Po poročanju BBC je dejal, da je »stari odnos integracije z ZDA končan« in da je Kanada prebolela šok zaradi »ameriške izdaje«. Novi premier je napovedal, da bosta s Trumpom v prihodnjih dneh »razpravljala o prihodnosti dveh suverenih in neodvisnih držav«. Obljubil je, da bo okrepil partnerstva z državami v Evropi in drugod po svetu.
»Če ZDA ne želijo več biti v ospredju svetovnega voditeljstva, bo to postala Kanada,« je dejal navdušeni množici v svojem volilnem okraju Nepean v Ontariu.
Mark Carney, nekdanji guverner Banke Kanade in Banke Anglije, je z zmago na letošnjih volitvah dosegel zgodovinski preobrat. Čeprav do tokratnih volitev ni bil politično aktiven, je prišel v parlament in bo postal predsednik vlade. Z bogato kariero v bančništvu in oddaljenostjo od nepriljubljenega Justina Trudeauja je v volilni kampanji izkoristil svojo prepoznavnost in poudarjal sposobnost obvladovanja kriz, kar je prepričalo številne volivce, piše Guardian. Njegova odločnost pri spoprijemanju z gospodarskimi izzivi in sposobnost vodenja v času negotovosti sta bila ključna dejavnika njegovega uspeha.
A letošnje volitve niso bile zgolj zgodba o političnem prerodu liberalcev. Pomemben dejavnik, ki je močno zaznamoval volitve, je bil vpliv politike Donalda Trumpa. Z uvedbo carin na kanadske izdelke je ta ustvaril gospodarske napetosti med državama, ki so se pokazale tudi v volilni kampanji. Njegov predlog, da bi Kanada postala 51. zvezna država ZDA, je povzročil veliko ogorčenje med Kanadčani, ki so to doživeli kot grožnjo državni suverenosti. Tako Carney kot vodja konservativcev Pierre Poilievre sta ostro odgovorila na Trumpove izjave, odziv nanje pa je zaznamoval celotno politično kampanjo.
Carney je v svoji kampanji poudarjal, da Kanada ne bo popustila pod Trumpovimi pritiski. »Kanada bo vedno ostala suverena država,« je poudaril in dodal: »Stati moramo skupaj in se postaviti po robu nasilnežu.«
Konservativna stranka pod vodstvom 45-letnega Pierra Poilievra je imela sicer po anketah več kot udobno prednost za zmago na izrednih volitvah, vse dokler Trump ni začel groziti s prevzemom Kanade in uvajati carine. Nato se je kanadsko volilno telo odločilo za liberalca.
Kanada je zvezna država, sestavljajo jo deset provinc in tri ozemlja. Je suverena država, ni pa republika, temveč monarhija. Njeni vladarji so iz britanske kraljeve rodbine Windsorjev, torej tudi vladarji Združenega kraljestva. Trenutni kanadski kralj je tako Karel III. Ker je Karel doma v Londonu, ima v Ottawi, glavnem mestu Kanade, zastopnika. Njegov naziv je glavni guverner, torej ima država že zdaj guvernerja. Uradno ga imenuje kralj, vendar na premierov predlog.
Carney bo imel pomembno vlogo pri imenovanju, vendar ga čakajo večji izzivi, predvsem trgovinska vojna z ZDA, saj je kanadsko gospodarstvo močno odvisno od izvoza v ZDA. Trump je uvedel carine na kanadsko blago, Carney pa je že napovedal, da bo nadaljeval obrambno politiko svojega predhodnika. Kanada in ZDA sta si največji trgovinski partnerici, a je Kanada v slabšem položaju, saj v ZDA izvozi tri četrtine svojega blaga in od tam uvozi 56 odstotkov vsega blaga, medtem ko so ti deleži za ZDA precej nižji.
Carney je sicer ekonomist z uspešno kariero, izobraževal se je na Harvardu in Oxfordu, z izkušnjami iz investicijske banke Goldman Sachs ter s kanadskih in britanskih finančnih institucij. Bil je pomembna figura pri odzivu na svetovno finančno krizo in brexit.
Komentarji