
Neomejen dostop | že od 14,99€
V ljubljanskem Maximarketu je fekalno onesnaženje interne vodovodne napeljave sredi meseca povzročilo množičen izbruh črevesnih okužb. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je potrdil več kot 500 primerov obolelih, a zdravstvene oblasti opozarjajo, da je teh v resnici verjetno še precej več.
Epidemiološka preiskava je pokazala, da je bila voda v objektu onesnažena z bakterijo E.coli, kar so potrdili tudi vzorci, ki jih je analiziralo komunalno podjetje Voka Snaga. »V vzorcih blata so poleg E.coli našli tudi bakterijo Campylobacter in možno prisotnost virusov, kot so norovirusov, astrovirus, adenovirus in sapovirus,« je danes na novinarski konferenci povedala Eva Grilc s Centra za nalezljive bolezni pri NIJZ.
Do zdaj so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje prejeli 580 klicev zaradi zdravstvenih težav, pri čemer so nekateri posamezniki poklicali več kot enkrat. Največ primerov obolelih so ugotovili 15. in 16. aprila, a so se simptomi pojavljali tudi pozneje. Najpogostejši so bili driska, bruhanje, pri 17 odstotkih bolnikov tudi vročina. Sedem ljudi je bilo zaradi težav napotenih v bolnišnico, kjer so se kratkotrajno zdravili. Povprečna starost obolelih je bila 48 let. Virusi, ki so jih našli v vodi, so tudi nalezljivi.
»Zavedamo se, da je dejansko število okuženih še večje, saj vsi niso poiskali zdravniške pomoči,« je dodala Grilčeva.
Maximarket, ki ga upravlja podjetje Mercator, je deloma zaprt že skoraj dva tedna. Onesnaženje je prizadelo tudi zaposlene v okoliških ustanovah – med drugim v državnem zboru, NLB ter na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve.
Pri Voki Snagi so ob potrditvi onesnaženja pojasnili, da je bila kontaminacija omejena na interno napeljavo objekta in da javni vodovodni sistem v središču Ljubljane ni bil prizadet. »Vodovodno omrežje v središču mesta redno in sistematično vzdržujemo ter stalno spremljamo kakovost vode,« so še dodali.
NIJZ skupaj s pristojnimi institucijami nadaljuje spremljanje stanja in poziva vse, ki so obiskali Maximarket v zadnjih tednih in imajo prebavne težave, naj se oglasijo pri osebnem zdravniku ali kontaktirajo epidemiološko službo.
Policija je zaradi onesnaženja sprožila predkazenski postopek. Na Policijski upravi Ljubljana so potrdili, da vodijo predkazenski postopek zaradi suma storitve kaznivega dejanja onesnaženja pitne vode. Dodali so, da podrobnosti ne morejo pojasnjevati, ker preiskava v sodelovanju z drugimi strokovnimi službami še poteka. O vseh ugotovitvah in okoliščinah pa bodo obvestili pristojno državno tožilstvo.
Preverjanje vzroka onesnaženja še vedno poteka, z vrsto strokovnjakov, tudi zunanjih, pa so določili najverjetnejši vzrok, a ga še ne morejo potrditi, so v petek za STA sporočili iz Mercatorja.
Ob prvem sumu na onesnaženje pitne vode upravljavec začne iskati vir težave, kar vključuje tako terenske preglede kot laboratorijske meritve, pojasnjujejo pri Voki Snagi. Če se sum potrdi, se analiza razširi na širše območje – od vira do uporabnikov. Če je izvor v interni napeljavi objekta, kot se je to zgodilo v primeru Maximarketa, o tem obvestijo lastnika. »Če je vir znotraj objekta, to ni več v naši pristojnosti, vendar lastniku svetujemo nadaljnje korake.«
Če izvor ostane neznan ali nevarnost ni odpravljena, se lahko sprejmejo začasne omejitve ali celo prepoved uporabe pitne vode. »V takem primeru moramo uporabnikom zagotoviti nujno preskrbo z varno pitno vodo, bodisi iz cistern bodisi z ustekleničeno vodo,« pojasnjujejo pri Voki Snagi.
Zatrdili so, da vodovodno omrežje v središču Ljubljane redno in sistematično vzdržujejo ter stalno spremljajo kakovost vode. V primeru Maximarketa je bilo onesnaženje potrjeno v interni napeljavi objekta, ne pa v javnem vodovodnem omrežju. Dodali so, da meritve kakovosti vode v javnem sistemu niso pokazale nobenih odstopanj.
Ob zaznavi morebitnega tveganja se sprožijo zaščitni ukrepi, ki lahko vključujejo tudi takojšen odvzem vode iz sistema in obveščanje uporabnikov. Poudarili so še pomen sodelovanja med pristojnimi institucijami: »V kriznih razmerah sodelujemo z NIJZ, Nacionalnim laboratorijem za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) in drugimi organi, da zagotovimo hitro in učinkovito ukrepanje.«
Komentarji