Združeno kraljestvo je opolnoči po evropskem času uradno izstopilo iz Evropske unije, in s tem uresničilo izid referenduma, na katerem so britanski volivci 23. junija 2016 odločili, da država po več kot štirih desetletjih konča svoje članstvo v povezavi.
Izstop iz EU so na Otoku obeležili na različne načine, med drugim s shodi in povorkami ter s prireditvijo, ki so jo zagovorniki brexita organizirali pred stavbo britanskega parlamenta v londonskem Westminstru.
Britanski premier
Boris Johnson, kot vodja referendumske kampanje za izstop iz EU v veliki meri odgovoren za to, da so Britanci pred tremi leti in pol poskrbeli za političen pretres brez primere, je uro pred izstopom v nagovoru državljanov brexit označil za »začetek nove dobe prijateljskega sodelovanja med EU in energično Britanijo, ki je lahko hkrati velika evropska sila in resnično globalna v svojem dometu ter ambicijah«.
»Ko vidim izjemne naše izjemne prednosti, naše znanstvenike, inženirje, univerze svetovnega ranga, naše oborožene sile, ko vidim potencial te države, vem, da lahko to priložnost spreobrnemo v neverjeten uspeh,« je Britancem sporočil Johnson in dodal, da tega uspeha ne bodo preprečile niti morebitne ovire na poti.
Britanski premier Johnson je večino zadnjega britanskega dne v EU preživel v Sunderlandu. Foto: Paul Ellis/Reuters
Umaknjene britanske zastave
Včeraj so v evropskih institucijah že odstranili britanske zastave, ki so do sedaj plapolale skupaj z zastavami ostalih 27 članic Evropske unije.
Umik britanske zastave izpred poslopja evropskega parlamenta v Bruslju. Foto: Aris Oikonomou/Afp
Obdobje od referenduma do končnega izstopa se bo zapisalo kot eno najbolj burnih v novejši britanski politični zgodovini in zgodovini evropskega povezovanja. Tako Združeno kraljestvo kot Evropska unija sta odločena z današnjim dnem odpreti novo poglavje, tudi ko gre za vzpostavljanje prihodnjih odnosov med njima.
Komentarji