Neomejen dostop | že od 9,99€
Ameriško vrhovno sodišče bo obravnavalo pritožbo na prihajajoči zakon, ki prepoveduje pribljubljeno aplikacijo TikTok v Združenih državah Amerike. Ta zakon bi prisilil kitajsko matično podjetje TikToka, ByteDance, da proda aplikacijo, sicer bi se Google, Apple in druge platforme morale odpovedati podpiranju aplikacije v ZDA.
Zakon, formalno znan kot Zakon o zaščiti Američanov pred tujimi sovražnimi aplikacijami (Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Applications Act), je bil sprejet zaradi skrbi, da kitajska lastniška struktura TikToka predstavlja tveganje za nacionalno varnost.
Vrhovno sodišče je za 10. januar razpisalo prvo zaslišanje vpletenih, devet dni pred tem, ko naj bi zakon začel veljati. TikTok v svoji pritožbi navaja, da poskus kongresa, da ciljno prepove specifične aplikacije, predstavlja resne ustavne težave. »Poskus kongresa, da prepove aplikacijo in onemogoči eno najpomembnejših platform za izražanje v tej državi, predstavlja resne ustavne težave, ki jih sodišče verjetno ne bo dovolilo,« so zapisali predstavniki TikToka.
TikTok je opozoril, da bi prepoved aplikacije močno prizadela ameriška mala podjetja in ustvarjalce vsebin. Po navedbah predsednika za globalne poslovne rešitve pri TikToku, Blaka Chandleeja, bi mala podjetja in ustvarjalci vsebin v prvem mesecu po uveljavitvi zakona izgubili skupno 1,3 milijarde dolarjev prihodkov.
Med ustvarjalci bi izguba dosegla skoraj 300 milijonov dolarjev. Kot so navedli v TikToku, bi ameriška mala podjetja brez dostopa do aplikacije izgubila pomemben vir oglaševanja, saj je več kot 7 milijonov uporabniških računov povezanih z njihovimi poslovnimi dejavnostmi.
»Devetinšestdeset odstotkov teh podjetij pravi, da jim uporaba TikToka povečuje prodajo, 39 odstotkov pa, da je dostop do TikToka ključen za obstoj njihovega podjetja,« je poudaril Chandlee in se skliceval na poročilo angleškega akademskega časopisa Oxford Economics.
V letu 2023 naj bi poslovanje podjetij, povezanih s TikTokom, k ameriškemu bruto domačemu proizvodu prispevalo 24,2 milijarde dolarjev, medtem ko je TikTokovo lastno delovanje dodalo dodatnih 8,5 milijard dolarjev piše ameriški NBC News.
Senator Mitch McConnell in njegovi pravni predstavniki so izrazili skrb, da TikTok upa na ugodnejše politične odločitve prihajajoče administracije predsednika Donalda Trumpa, ki bo prisegel 20. januarja.
Zakon so sprejeli po preiskavah, ki so pokazale, da TikTok ni v zadostni metrri ovrgel obtožbe o sodelovanju s kitajsko vlado. Prvostopenjsko sodišče je v razsodbi navedlo, da je ameriška vlada predložila prepričljive dokaze o tem, da je zakon premišljeno oblikovan za zaščito nacionalne varnosti.
TikTok opozarja, da bi prepoved aplikacije močno prizadela ameriške ustvarjalce in podjetja, ki platformo uporabljajo za spodbujanje prodaje in povečevanje dobička.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji