Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Število žrtev potresa naraslo na več kot 20.000

Ekipa je razdeljena v dve skupini reševalcev s psi, tako da lahko preiskujejo veliko območje. V Turčiji bodo predvidoma ostali štiri ali pet dni.
FOTO: Uprava RS za zaščito in reševanje
FOTO: Uprava RS za zaščito in reševanje
Be. B., STA
9. 2. 2023 | 10:44
9. 2. 2023 | 18:58
6:33

Na pomoč Turčiji po ponedeljkovih močnih potresih je v torek iz Slovenije odpotovala skupina sedmih reševalnih psov z vodniki in štirimi spremljevalci. Delujejo v okviru mehanizma civilne zaščite EU. V Turčiji bodo predvidoma ostali največ štiri ali pet dni, torej do nedelje oziroma ponedeljka, saj se po tem obdobju navadno pokažejo znaki izčrpanosti.

image_alt
Lenarčič v Gaziantep na ogled prizadetih območij po potresu

Uprava za zaščito in reševanje je včeraj popoldne na twitterju zapisala, da po samo 22 urah, odkar so se vodniki s psi za iskanje in reševanje odpravili od doma, operativno izvajajo naloge na delovišču v Turčiji, natančneje v provinci Hatay. Po poročanju enote so štirje reševalni psi že zaznali žive pod ruševinami. Kot je za Radio Slovenija danes zjutraj povedal slovenski koordinator v Turčiji Marko Bručan, so v torek izpod ruševin rešili enoletnega dečka in njegovega dedka.

Vodja slovenske enote za iskanje in reševanje Blaž Turk je o delu in organizaciji v Turčiji povedal: »V mestu Hatay smo že drugi dan, včeraj ob prihodu smo začeli preiskovati ruševine. Porušeno je praktično celo mesto. Za tiste objekte, ki še stojijo, pa obstaja nevarnost, da se bodo zrušili, tudi zaradi popotresnih sunkov. Včeraj smo zaznali več popotresnih sunkov in se takoj umaknili z delovišč. Delo je zahtevno, psi so nakazali nekaj morebitnih preživelih, poškodovanih in ujetih v objektih. Lokacije smo nato predali lokalnim oblastem.«

Turk je še dejal, da je »celotna ekipa motivirana in pripravljena pomagati. Lokalne oblasti nam določajo lokacije, kje naj preiskujemo. Razdeljeni smo v dve skupini reševalcev s psi, tako da lahko preiskujemo veliko območje. Gre sicer za zahtevne ruševine, veliko je steklovine in drugih ostrih predmetov, nekateri psi so dobili nekaj poškodb, ki smo jih delno lahko oskrbeli, tako da so psi tudi danes pripravljeni za delo na terenu in preiskovanje ruševin. Delo bo tudi danes potekalo na različnih lokacijah, kamor nas bodo usmerili lokalni prebivalci.«

Po ponedeljkovih močnih potresih na prizadetih območjih v Turčiji pomaga tudi slovenska skupina sedmih reševalnih psov z vodniki in štirimi spremljevalci. Po besedah vršilca dolžnosti direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje (URSZR) Leona Behina so vsi dobro, vendar pa se je treba zavedati, da so razmere na terenu ekstremno zahtevne.

Razmere so po njegovih besedah katastrofalne, »še veliko huje kot smo verjetno mislili ob prvih posnetkih«. Na območju, kjer pomagajo, praktično 100 kilometrov naokrog ni ničesar in nobene infrastrukture, ni trgovin, vode, elektrike, prebivalci praktično živijo na ulici.

»Dnevno se srečujejo z več popotresnimi sunki, ki še dodatno podirajo objekte, tako da je za vse nas ključno, da jih ohranjamo v dobri motivaciji,« je dejal. Ponujeno imajo tudi psihološko pomoč, ker so razmere zelo težke.

Opisal je potek reševanja z reševalnimi psi, ki so nakazali že več deset primerov pod ruševinami ujetih oseb. Vodniki s psi poiščejo lokacijo, ki jo sporočijo domačinom, ti nato raziskujejo naprej, zato da vodniki s psi lahko preiščejo čim večji del terena. »Prihajajo tudi izredne, pač redke, a seveda zelo pomembne pozitivne novice o živih, najdenih, veliko je pa seveda tudi najdenih mrtvih in to na vseh pušča tudi oseben pečat,« je dejal.

Razmere so res zahtevne, zaenkrat pa vsi zatrjujejo, da bodo zdržali do sobote, do nedelje, ko jih bodo začeli počasi umikati z območja. Zaradi zahtevne poti - ceste so neprevozne in jih praktično lahko koristi samo vojska, ker veljajo izredne razmere -, so njihove misli že pri povratku v soboto oziroma nedeljo.

Skupina sedmih reševalnih psov z vodniki in štirimi spremljevalci je na pot krenila v torek. Za napotitev reševalnih psov z vodniki so se odločili, potem ko je v ponedeljek zvečer Turčija izrazila interes za njihovo napotitev.

Danes na pot proti Turčiji konvoj z materialno pomočjo

Z obrambnega ministrstva so sporočili, da bo danes ob 14.30 iz državnega logističnega centra Roje proti Turčiji odpeljal konvoj z materialno pomočjo za prizadete v potresu. Konvoj bo na pot pospremil minister za obrambo Marjan Šarec.

V okviru materialne pomoči bo Slovenija, kot so zapisali v sporočilu za javnost, najprej zagotovila opremo za namestitev prizadetega prebivalstva, šotore, pihalnike toplega zraka in odeje. Ocenjena vrednost prve pošiljke skupaj s prevozom je 245.900 evrov.

Nadaljnjo materialno pomoč do skupne višine sredstev bo uprava za zaščito in reševanje izvedla na podlagi nadaljnjih zaprosil Turčije ob upoštevanju razpoložljivih materialnih sredstev.

V potresih, ki so v ponedeljek prizadeli območje na jugovzhodu Turčije blizu meje s Sirijo, je po zadnjih podatkih umrlo skoraj 20.000 ljudi, poročajo tuje tiskovne agencije. S tem je skupno število smrtnih žrtev preseglo število mrtvih po potresu v turški regiji Duzce leta 1999, ki je veljal za enega najhujših v zadnjih desetletjih.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine